នៅក្នុងរាជរដ្ឋាភិបាលអាណត្តិទី៧ នៃរដ្ឋសភា ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានកំណត់នូវកំណែទម្រង់សាលារៀនជាអាទិភាព ដែលក្នុងនោះក្រសួងនឹងពង្រឹងការគ្រប់គ្រងតាមសាលារៀនឆ្ពោះទៅលើកកម្ពស់លទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្ស ការផ្លាស់ប្តូរវប្បធម៌សាលារៀន និងការពង្រឹងវិន័យ សីលធម៌ ចរិយាធម៌ សុជីវធម៌ គុណធម៌ និងឥរិយាបទល្អរបស់បុគ្គលិកអប់រំ និងសិស្សានុសិស្ស។ ក្នុងចំណោមសាលារៀនទាំង៣ប្រភេទ ដែលក្រសួងបានធ្វើចំណាត់ថ្នាក់ សាលារៀនគំរូ ជាអាទិភាពមួយដែលក្រសួងនឹងរៀបចំជាស្តង់ដា និងសូចនាករ ព្រមទាំងចេញសេចក្តីណែនាំអនុវត្តច្បាស់លាស់ ដើម្បីដាក់ឱ្យអនុវត្តជាផ្លូវការនៅទូទាំងប្រទេស។
បើតាមប្រសាសន៍លើកឡើងរបស់ ឯកឧត្តម អ៊ុង បូរាត រដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ស្តង់ដាសាលារៀនគំរូ ត្រូវបានកំណត់ចំនួន ៥ស្តង់ដា សម្រាប់មត្តេយ្យសិក្សា រហូតដល់មធ្យមសិក្សា ដែលរួមមាន៖
១. លទ្ធផលការសិក្សារបស់សិស្ស ៖ ជាទូទៅ លទ្ធផលសិក្សា យើងវាស់បីចំណុច គឺ បំណិនសម្បទា វិជ្ជាសម្បទា និងចរិយាសម្បទា។ ហើយស្តង់ដាក្នុងចំណុចទីមួយនេះ ក៏វាស់បីផ្នែកដូចគ្នាដែរ គឺហៅថាក្របខ័ណ្ឌទាំងបី។ ប៉ុន្តែអ្វីដែលបំភ្លេចមិនបាននោះគឺ សាលារៀនមានគោលដៅមិនមែនជំរុញឱ្យតែសិស្សរៀនពូកែតែមួយមុខនោះទេ! តែក៏ផ្តោតលើអត្រាការប្រមូលកុមារឱ្យចូលរៀន និងជំរុញកុមាររៀនឱ្យបានគង់វង្សក្នុងសាលារៀន ដោយហេតុថា អត្រាត្រួតថ្នាក់ និងការធ្លាក់ពិន្ទុវាជះឥទ្ធិពលដល់ការរៀនគង់វង្សរបស់សិស្ស។ បន្ថែមពីនោះលទ្ធផលនៃការសិក្សារបស់សិស្សវិញ គឺផ្តោតទៅលើវិជ្ជាសម្បទា ដែលស្ថិតនៅក្នុងសំណួរចោទមួយថា នៅពេលដែលសិស្សរៀនចប់មត្តេយ្យ តើពួកគេសម្រេចបានក្របខ័ណ្ឌទាំងប្រាំដែលមានចែងក្នុងភូមិសិក្សាដែរឬទេ? ទន្ទឹមគ្នានោះ ស្ថានភាពអាហារូបត្ថម្ភរបស់សិស្សគឺជាចំណុចមួយថ្មីក្នុងស្ដង់ដាសាលារៀនគំរូ ដែលសាលាត្រូវគិតគួរអំពីអាហារូបត្ថម្ភរបស់សិស្ស រួមទាំងសីលធម៌ និងឥរិយាបថរបស់សិស្ស។
២. ការបង្រៀននិងរៀន ៖ នៅពេលដែលការបង្រៀននិងរៀន មានភាពត្រឹមត្រូវ មានរបៀបរៀបរយ ឬស្របទៅនឹងអ្វីដែលចង់បានហើយ ចំពោះលទ្ធផលនឹងមានការកែលម្អ។ នៅក្នុងចំណុចនេះដែរគឺផ្តោតទៅលើវិធីសាស្រ្តបង្រៀននិងរៀន ដែលមានបន្ថែមពីលើការអនុវត្តកន្លងមក។
យ៉ាងណាមិញ ការបង្កើតគណៈគ្រប់គ្រងសាលារៀនតែមួយមុខ នូវមិនទាន់រួចរាល់នោះទេ គឺទាល់តែគណៈកម្មការមានដំណើរការជាប្រក្រតី ។ មានសាលារៀនមួយចំនួនមានប្រជុំគណៈកម្មការគ្រប់គ្រងសាលារៀនជាទៀងទាត់ទៅតាមលទ្ធភាពជាក់ស្ដែង ។ សកម្មភាពទាំងនេះ អស្រ័យលើស្វ័យភាព និងភាពបត់បែនរបស់សាលារៀន និងការសម្របសម្រួលរបស់សហគមន៍ថា តើពេលណាដែលគួរតែប្រជុំរបស់គណៈកម្មការគ្រប់គ្រងសាលារៀន ? ទន្ទឹមគ្នានោះ ការបង្កើតគណៈកម្មការគ្រប់គ្រងសាលារៀន ចំពោះអ្វីដែលសំខាន់គឺឱ្យគណកម្មការ មានដំណើរការ ហើយសាលារៀនត្រូវរាយការណ៍ ត្រូវផ្តល់ព័ត៌មាន បង្ហាញអំពីបញ្ហាប្រឈម ក៏ដូចជាការលើកឡើងនូវដំណោះស្រាយ និងផែនការដែលទាមទារឱ្យមានការចូលរួមពីសហគមន៍ ។ បន្ទាប់ពីសហគមន៍ បានចូលរួមហើយ គឺត្រូវតែមានការឆ្លើយតប។
៤. ដំណើរប្រតិបត្តិការនិងរដ្ឋបាលសាលារៀន ៖ នៅក្នុងស្តង់ដាទីបួននេះ មានប្រាំមួយចំណុចសំខាន់ៗដូចជា ការគ្រប់គ្រងទូទៅនិងរដ្ឋបាល ការរៀបចំអភិវឌ្ឍផែនការសាលារៀន ការវាយតម្លៃ ការបំពេញការងាររបស់បុគ្គលិក រង្វាយតម្លៃលទ្ធផលសិក្សា ការលើកកម្ពស់សុខភាពសិក្សា អាហារូបត្ថម្ភរបស់សិស្ស និងការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធអប់រំ និងសមត្ថភាពដឹកនាំនៃគណៈគ្រប់គ្រងនៃសាលារៀន និងមានសូចនាករជាច្រើនពាក់ព័ន្ធនឹងការគ្រប់គ្រង ឬទាក់ទងនឹងអភិបាលកិច្ចសាលារៀន។
មួយវិញទៀតព័ត៌មានសាលារៀនត្រូវការផ្សព្វផ្សាយសាធារណៈ គឺមានវិធានច្រើនក្នុងការផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានរបស់សាលារៀន។ នៅក្នុងចំណុចនេះ គឺតម្រូវឱ្យគណៈគ្រប់គ្រងសាលា មានការបែងចែកដោយខ្លួនឯងអំពីប្រភេទព័ត៌មានណាគួររក្សាទុក និងព័ត៌មានណាដែលអាចផ្សាយជាសាធារណៈបាន មិនថាបែបផ្តល់ដំណឹង បែបវិភាគ និងបែបទាក់ទាញ ហើយការផ្សាយក្នុងគោលបំណងដើម្បីឱ្យមានការចូលរួមពីសហគមន៍ ឬឱ្យមានគណនេយ្យភាពដោយការទទួលបានការគាំទ្រពីថ្នាក់ជាតិ ដែលមាន័យថា បង្កើននូវការគាំទ្រ ការអនុវត្តសមត្ថភាព និងការចុះតាមដានជាដើម ៕