យុវជន ប៊ិន ស៊ិនពុទ្ធិវង្ស ចាប់យកជំនាញវិទ្យាសាស្ត្រដំណាំ ដើម្បីជួយដោះស្រាយបញ្ហារបស់កសិករ​នៅសហគមន៍
ធំធាត់ឡើងដោយបានឃើញគំរូពីម្ដាយចូលចិត្តដាំដំណាំ បង្កាត់ពូជកូនផ្កាអគីដេ រុក្ខជាតិលម្អ និងផ្កាផ្សេងៗដែលធ្វើយុវជនម្នាក់មកពីខេត្តពោធិ៍សាត់សម្រេចចិត្តជ្រើសរើសជំនាញវិទ្យាសាស្ត្រដំណាំដើម្បីសិក្សា និងស្វែងយល់បន្ថែមអំពីដំណាំ។ នេះជាដំណើរដើមទង នៃការសិក្សាជំនាញវិទ្យាសាស្ត្រដំណាំរបស់យុវជន ប៊ិន ស៊ិនពុទ្ធិវង្ស និស្សិតកំពុងសិក្សាឆ្នាំទី៣ នៃវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកំពង់ស្ពឺ។
យុវជន ប៊ិន ស៉ិនពុទ្ធិវង្ស បានប្រាប់ AMS ថា ជំនាញវិទ្យាសាស្ត្រដំណាំនេះ គឺគេសិក្សាអំពី សត្រូវដំណាំដូចជា សត្វល្អិតចង្រៃ ពពួកមេរោគ (ផ្សិត បាក់តេរី​វីសុស) និងសិក្សាលើការធ្វើរបាយការផ្សិត ការបង្កាត់ពូជ ការបណ្ដុះជាលិកាជាដើម។ ស៉ិនពុទ្ធិវង្ស បន្ថែមថា ការដែល​ខ្លួន​សម្រេចចិត្តរៀនជំនាញនេះ ព្រោះខ្លួនបានឃើញម្ដាយដាំដំណាំនៅផ្ទះ និងបង្កាត់ពូជរុក្ខជាតិជាច្រើននៅផ្ទះដែលធ្វើឱ្យខ្លួនចង់ចេះ ចង់ដឹងអំពីជំនាញនេះបន្ថែម ហើយក៏យល់ឃើញថា បើមានចំណេះជំនាញមួយនេះច្បាស់លាស់ នឹងអាចជួយដល់កសិករនៅក្នុងសហគមន៍ ដោះស្រាយបញ្ហាដែលពួកគាត់ជួបប្រទះ។
ចំពោះការសម្រេចចិត្តរៀននៅវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកំពង់ស្ពឺ យុវជនអាយុ២១ឆ្នាំរូបនេះ បានរៀបរាប់ថា ក្រោយទទួលបានលទ្ធផលមិនល្អក្នុងការ​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ ខ្លួនបានស្វែងរកសាលារៀនជំនាញផ្នែកកសិកម្មដែលជាក្ដីស្រមៃរបស់ខ្លួនតាំងពីតូច ប៉ុន្តែសាលាកសិកម្មនៅក្នុងខេត្តពោធិ៍សាត់មិនមានជំនាញនេះ ក៏បន្តស្វែងរកនៅភ្នំពេញនិងតាមបណ្ដាខេត្តមួយចំនួន។ ជាចៃដន្យ ពុទ្ធិវង្ស បានឃើញពីការផ្សព្វផ្សាយសិក្សាជំនាញវិទ្យាសាស្ត្រដំណាំនៅវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកំពង់ស្ពឺ និងកំពុងផ្ដល់អាហារូបករណ៍១០០%ផងនោះ ខ្លួនក៏សម្រេចចិត្តដាក់ពាក្យស្នើសុំអាហារូបករណ៍ដើម្បីសិក្សា។ ក្នុងអំឡុងពេលសិក្សាឆ្នាំទី១ និងទី២ ពុទ្ធិវង្ស បានរៀនថ្នាក់បរិញ្ញាបត្ររង និងបានដាក់ពាក្យស្វ័យរិនប្រឡងថ្នាក់ទី១២។ នៅពេលសិក្សាដល់ឆ្នាំទី២ ពុទ្ធិវង្ស បានចុះហាត់ការងារនៅខេត្តត្បូងឃ្មុំ ដែលការងារភាគច្រើន សិក្សាទៅលើការថែទាំដំណាំហូបផ្លែ ការថែទាំដំណាំត្រសក់ផ្អែម ដំណាំស្លឹក ដំណាំជលព្រឹក្ស ដូចជាប៉េងប៉ោះ ម្ទេសប្លោកជាដើម។
ក្រោយចប់ឆ្នាំទី២ លទ្ធផលប្រឡងស្វ័យរិនក៏ជាប់ យុវជន ពុទ្ធិវង្ស បានសម្រេចបន្តសិក្សា​ទៅថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រវិទ្យាដំណាំនេះបន្ថែម។ មកដល់ពេលនេះ ត្រឹមឆ្នាំទី៣ ពុទ្ធិវង្ស ក៏ធ្លាប់ទទួលលឺពាក្យអ្នកជិតខាងគេលើកឡើងថា «រៀនកសិកម្មធ្វើអី បើរៀនចប់ធ្វើស្រែចម្ការដដែលហ្នឹង គួរណាតែទៅរៀនជំនាញផ្សេងៗដែលមានលើទីផ្សារនានា» ប៉ុន្តែមតិទាំងនោះមិនបានបង្អាក់ចិត្តឱ្យ វង្ស បោះបង់រៀនជំនាញនេះឡើយ ព្រោះ វង្ស នៅតែបន្តសិក្សាជំនាញនេះដោយសារក្ដីស្រលាញ់ និងមើលឃើញពីសារប្រយោជន៍នៃជំនាញនេះ។