រដ្ឋមន្រ្តីអប់រំ៖ ដើម្បីជំរុញការអប់រំបច្ចេកវិទ្យា សាលារៀនមួយត្រូវតែមានបន្ទប់ឌីជីថល និងបណ្ណាល័យសតវត្សទី២១
ដើម្បីជា​ការ​លើក​កម្ពស់​ដល់​ការ​អប់រំបែបឌីជីថល ក្រសួងអប់រំ យុវជន និ​ងកីឡា គ្រោង​នឹង​បង្កើតបន្ទប់ឌីជីថល ក៏ដូចជា​បណ្ណាល័យ​សតវត្សទី២១ នៅគ្រប់សាលារៀនទាំងអស់ ដើម្បី​ឱ្យ​សិស្ស ក៏​ដូចជា​លោកគ្រូអ្នក​គ្រូ​ធ្វើ​ការ​ស្រាវជ្រាវ។ នេះ​បើតាម​ប្រសាសន៍​លើក​ឡើង​របស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា ក្នុង​ឱកាស​សំណេះសំណាល​ជាមួយ​បុគ្គលិកអប់រំ នៅ​ស្រុកកង​មាស កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ​បានលើក​ឡើងថា ការអប់រំឌីជីថល ត្បិតតែមានគុណវិប្បត្តិខ្លះ ប៉ុន្តែ​វា​ក៏​មានគុណសម្បត្តិ​ជាច្រើន​ ពិសេស​គឺសន្សំសច្ចៃពេលវេលា ដូច្នេះជា​គោលដៅ​ សាលាមួយត្រូវតែមានបន្ទប់ឌីជីថលមួយ ហើយ​ត្រូវ​មានកុំព្យូទ័រមួយ និង​ត្រូវ​មាន​​បណ្ណាល័យសវតវត្សទី២១ ។
“សាលាមួយត្រូវតែមានបន្ទប់ឌីជីថលមួយ ហើយ​ត្រូវ​មានកុំព្យូទ័រមួយ បណ្ណាល័យ ត្រូវ​តែជាបណ្ណាល័យសវត្តវត្សទី២១ បណ្ណាល័យមានធនធានសិក្សា មានកុំព្យូទ័រ ហើយនឹងប្រមូលទាំងវីដេអូ​ដាក់នៅកន្លែង លោកគ្រូអ្នកគ្រូចង់ដឹង ចង់កែលម្អការបង្រៀនរបស់ខ្លួន អាចទៅមើលវីដេអូហ្នឹង”
បើតាម​ប្រសាសន៍​របស់ ឯកឧត្តមសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ដោយ​សារ​តែការ​វិឌ្ឍន៍​នៃបច្ចេកវិទ្យា​កាន់តែលឿន ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា ​កំពុងផ្តោត​ទៅ​លើ​ការ​បង្រៀន និង​រៀនតាមបច្ចេកវិទ្យា ជាពិសេសលើមុខវិជ្ជាគណិតវិទ្យា វិទ្យាសាស្រ្ត ដើម្បីបណ្តុះជំនាញវិស្វករ ដែលថ្ងៃក្រោយ ​គឺជា​អ្នកសាងសង់ ជាអ្នក​បង្កើតថ្មី ឆ្លើយតបទៅនឹងការបង្កើតគ្រឹះស្ថានទាក់ទាញអ្នកវិនិយោគឱ្យ​មក​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា។
” កន្លែងនេះជាការបង្កើតថ្មី កសិកម្មធម្មតា ទៅជា​កសិកម្មទំនើប ការកែច្នៃម្ហូបអាហារ… ទៅថ្ងៃក្រោយ​យើង​នឹង​បង្កើតជា​ឧស្សាហកម្ម​អេឡិចត្រូនិច បានន័យថា បង្កើត​នូវ​ឧស្សាហកម្មផលិតទូរស័ព្ទ ផលិតគ្រឿងចក្រជាដើម អញ្ចឹងទាមទារ​នូវ​អ្នក​ឯកទេស នូវវិស្វករ អញ្ចឹងការវិនិយោគ​ទៅលើវិស័យបច្ចេកវិទ្យា និង​វិទ្យាសាស្រ្តនេះ គឺជា​កត្តាសំខាន់…”
គួរ​បញ្ជាក់ដែរថា ចាប់ផ្តើម​តាំងពីឆ្នាំ​២០១៣មក ដើម្បីឆ្លើយតបទៅ​នឹង​តម្រូវ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ធនធាន​មនុស្ស​ ក្នុង​យុទ្ធសាស្រ្ត​ចតុកោណ​ដំណាក់កាលទី៣ របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល ក្រសួងអប់រំ​យុវជន និង​កីឡា បានដាក់ចេញ​នូវ​អាទិភាព​កំណែទម្រង់វិស័យ​អប់រំ​ជា​បន្ត​បន្ទាប់ ដោយ​មក​ដល់ពេលនេះ បានធ្វើ​ឡើង​ចំនួន៣ដំណាក់​កាល ដោយ​ដំណាក់កាលទី១ បានធ្វើ​កំណែទម្រង់​ទៅ​លើ ការ​ពង្រឹងគុណភាព​អប់រំ, ពង្រឹងការ​គ្រប់គ្រង​បុគ្គលិក, ពង្រឹងការប្រឡង, ធ្វើ​កំណែ​ទម្រង់​ឧត្តមសិក្សា, អភិវឌ្ឍសម្រាប់យុវជន​នូវ​ជំនាញ​បច្ចេក​ទេស និង​ជំនាញទន់, កំណែទម្រង់​គ្រប់គ្រងហិរញ្ញវត្ថុ, កំណែទម្រង់​ការ​អប់រំកាយ និ​ងកីឡា និង ការ​បង្កើត​អង្គភាព​ស្រាវជ្រាវ​គោល​នយោបាយ​វិស័យអប់រំ។
នៅ​ដំណាក់កាលទី២ ពោល​គឺនៅ​ឆ្នាំ​២០១៥ ក្រសួអប់រំ បានដាក់ចេញនូវ​ការ​ធ្វើ​កំណែទម្រង់​សាលារៀន ដោយ​បានបង្កើត​នូវ​គំរូ​កំណែទម្រង់​ចំនួន២ គឺការ​បង្កើត​សាលារៀនជំនាន់ថ្មី និង​ការ​គ្រប់គ្រងសាលា​ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធភាព ក្នុងនោះជា​លទ្ធផល សាលា​រៀន​ចំនួន​១០០ដែល​ក្រសួងបានជ្រើស​រើស​សម្រាប់កំណែទម្រង់ ស្ទើរទាំងអស់សម្រេចបាន​នូវ​ស្តង់ដារ​សាលា​មាន​ប្រសិទ្ធភាព និង​មានផលជះ​លើ​សាលា​បណ្តាញ​ជិត ៣០០ថែម​ទៀត។ ហើយ​សម្រាប់​កំណែទម្រង់​ដំណាក់​កាលទី៣ ដែលក្រសួងបានប្រកាស​កាលពីដើមខែមេសា ឆ្នាំ​២០២២ កន្លងទៅ​នេះ ក្រសួងបានផ្តោត​ទៅ​លើ​ការ​កសាងប្រព័ន្ធ និ​ងការ​អភិវឌ្ឍ​សមត្ថភាព ក្នុងនោះ​ក៏​មានផ្តោត​ទៅ​លើ​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈគ្រូបង្រៀន ភាពជាអ្នកដឹកនាំ និង​ជា​អ្នកស្រាវជ្រាវផងដែរ៕