មន្រ្តី ៖ ការ​បិទ​ UV លើកញ្ចក់រថយន្ត​ការ​ពារកំដៅថ្ងៃ ត្រូវ​បិទ​ក្នុង​កម្រិត​មួយ​ដែល​អាច​មើលឃើញខាងក្នុង​​​
កន្លងមក​គេតែង​ឃើញ​កម្លាំង​សមត្ថកិច្ច​ចម្រុះ ចុះ​ឃាត់​រថយន្ត​ដែល​មាន​បិទ​ស្ទីកឃ័រ​ពណ៌ខ្មៅ​នៅ​លើ​កញ្ចក់ ដោយ​បាន​ប្រើវិធានការ​បក​ចេញ និង​ផាកពិន័យថែមទៀត ។ ការ​ណ៍​នេះ ក៏​ធ្វើ​ឱ្យ​មានចម្ងល់​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ​ផងដែរថា តើគេ​ត្រូវ​បិទស្ទីកឃ័រ ឬក៏ UV ការពារកំដៅថ្ងៃកម្រិតណា ទើប​មិនខុសច្បាប់?
ឆ្លើយតបនឹងសំណួរនេះ លោក ព្រហ្ម វណ្ណថា ប្រធាននាយកដ្ឋាន​សុវត្ថិភាពចរាចរណ៍​ផ្លូវ​គោក បាន​មានប្រសាសន៍ថា បើយោង​តាម​អនុក្រឹត្យលេខ ៨០.អនក្របក ចុះថ្ងៃទី២៩ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០១០ ស្តីពីការប្រើប្រាស់រថយន្តដែលបិទកញ្ចក់ ឬបាំងកញ្ចក់ ត្រង់មាត្រា៥ កឋាខណ្ឌទី១ បាន​ចែងថា ហាមបិទបន្ទះផ្លាស្ទីកជ័រ ដែល​នាំឱ្យ​មើលពីខាងក្រៅ ទៅក្នុងរថយន្តមិនឃើញទៅលើកញ្ចក់រថយន្តដែលធ្វើចរាចរណ៍​នៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។ ដូច្នេះ ទាក់ទង​នឹង​ការ​បិទកញ្ចក់ UV ការពារកំដៅថ្ងៃនេះ លោកផ្តល់ដំបូន្មានថា ម្ចាស់រថយន្ត​ត្រូវ​បិទ​កញ្ចក់ UV ក្នុងកម្រិតធ្វើ​យ៉ាងម៉េច ឱ្យ​មើលពីខាងក្រៅ​ទៅក្នុង​រថយន្ត​ឃើញ​ច្បាស់ នោះ​គឺមិនខុសច្បាប់នោះទេ។
សូម​បញ្ជាក់ថា អនុក្រឹត្យ​ស្តីពីការប្រើប្រាស់​រថយន្ត​ដែលបិទ ឬបាំងកញ្ចក់ ធ្វើ​ឡើងដើម្បី​ង្ការ ទប់ស្កាត់​បទល្មើស​ដែល​បង្ក​ឡើង​ដោយ​ជនល្មើស​ប្រើប្រាស់​រថយន្ត​បិទ​កញ្ចក់ពណ៌ ឬ​ដាក់របាំង វាំងនន ដែលមើលពីក្រៅ​ទៅ​ក្នុង​មិន​ឃើញ ដើម្បីថែរក្សា​សន្តិសុខ សុវត្ថិភាព សណ្តាប់ធ្នាប់សាធារណៈ នៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា ព្រមទាំង​បង្ក​លក្ខណៈ​ងាយស្រួល​ដល់ស្ថាប័ន និង​មន្រ្តីមានសមត្ថកិច្ច​ក្នុង​ការ​បំពេញ​ភារកិច្ចត្រួតពិនិត្យ។
តាមមាត្រា៧ នៃអនុក្រឹត្យ​នេះ ជនណាប្រើប្រាស់​រថយន្ត​កញ្ចក់ពណ៌ ឬ​ដាក់របាំង វាំងននបាំងកញ្ចក់​ដែលមើល​ពីក្រៅ​ទៅ​ក្នុង​មិន​ឃើញ ធ្វើ​ចរាចរណ៍​លើ​ផ្លូវ​សាធារណៈ នឹង​ត្រូវ​ពិន័យ​អន្តរការណ៍​ជាប្រាក់ចំនួន ៥ម៉ឺនរៀល ហើយ​ករណី​មិន​បានបង់​ប្រាក់ពិន័យ​ភ្លាម នឹង​ត្រូវ​ពិន័យ​បន្ថែម​ចំនួន១ម៉ឺនរៀល ក្នុងមួយថ្ងៃ​លើ​ប្រាក់ពិន័យ​មូលដ្ឋាន។ ហើយ​ករណី​មិន​បង់ប្រាក់ពិន័យ​លើស​ពី ៣០ថ្ងៃ ត្រូវ​បញ្ជូន​សំណុំ​រឿង​ទៅ​តុលាការ។
ដោយ​ឡែក​ជនណា​នាំ​ចូលរថយន្ត​កញ្ចក់ពណ៌មើលពីក្រៅ​ទៅក្នុង​មិន​ឃើញ ផ្ទុយ​នឹង​បទប្បញ្ញត្តិ នៃអនុក្រឹត្យ​នេះ ត្រូវ​ពិន័យ​អន្តរការណ៍​ជា​ប្រាក់ចំនួន ២លានរៀល ហើយ​ត្រូវ​ធ្វើការកែតម្រូវ​ស្រប​តាម​បទប្បញ្ញត្តិនៃអនុក្រឹត្យនេះ។ ក្នុង​ករណីមិនបានបង់ប្រាក់ពិន័យ​ភ្លាម ត្រូវ​ពិន័យបន្ថែម​ចំនួន២ម៉ឺន​រៀល​ក្នុង​មួយ​ថ្ងៃ លើប្រាក់ពិន័យ​មូលដ្ឋាន ហើយ​បើ​មិន​បង់​ប្រាក់ពិន័យ​លើសពី៣០ថ្ងៃ នឹង​ត្រូវ​បញ្ជូន​សំណុំ​រឿង​ទៅតុលាការ៕