ភ្នំពេញ – ក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានថ្ងៃមកនេះ មានការចែកចាយតៗគ្នានៅលើបណ្តាញសង្គមនូវវីដេអូបង្ហាញពីនាយកវិទ្យាល័យ សេរីភាព ស្ថិតក្នុងក្រុងតាខ្មៅ បានយកដៃទះស្មាសិស្សស្រីម្នាក់នៅដងទង់ជាតិ ។ ការចែកចាយវីដេអូនេះ ក៏មាននូវការបញ្ចេញមតិផ្សេងៗផងដែរ ហើយអ្នកប្រើប្រាស់បណ្តាញសង្គមខ្លះក៏បានដាក់បន្ទុក និងចោទប្រកាន់លើលោកគ្រូនាយករូបនោះទៀតផង។
សម្រាប់លោកបណ្ឌិត យ៉ង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការ នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា លោកមិនគាំទ្រចំពោះករណីអំពើហិង្សានៅក្នុងវិស័យអប់រំ និងក្នុងសង្គមនោះទេ ប៉ុន្តែមុននឹងដាក់បន្ទុក ឬវាយតម្លៃលើរឿងអ្វីមួយ លោកស្នើដល់មហាជនចាំបាច់ត្រូវសិក្សាជុំវិញបញ្ហាទាំងនោះសិនថា វាជាឥរិយាបទគ្រោងទុកធ្វើអំពើហិង្សា ឬជាឥរិយាបទមិនបានគ្រោងទុក។
លោកបណ្ឌិត យ៉ង់ ពៅ
“ទិដ្ឋភាពពិតប្រាកដខ្ញុំមិនបាននៅក្នុងសាលានោះទេ គឺយើងបានទទួលព័ត៌មានពីមហាជនបែបនេះ អាស្រ័យលើក្រសួងអប់រំវាយតម្លៃយ៉ាងណាទៀត ប៉ុន្តែខ្ញុំយល់ថាមុននឹងបញ្ចេញមតិ ឬការថ្លែងការណាមួយ យើងត្រូវសិក្សាអំពីបរិបទពាក់ព័ន្ធជុំវិញនឹងបញ្ហានោះ ថាពិតជាហិង្សា ឬមិនមែនជាហិង្សា ប្រសិនបើយើងមិនបានសិក្សាស្វែងយល់ឱ្យបានច្បាស់លាស់ ធ្វើឱ្យការដាក់បន្ទុកនោះខូចការ ខូចអនាគតរបស់បុគ្គល ជា នាយក សាលារៀន ឬវិស័យអប់រំតែម្ដង”
សម្រាប់ឯកឧត្តម រស់ សុវាចា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ករណីខាងលើនេះ ក្រសួងកំពុងតែធ្វើការស្រាវជ្រាវ ហើយប្រសិនបើរកឃើញថា លោកគ្រូមានកំហុស គឺគាត់អាចនឹងត្រូវដាក់វិធានការរដ្ឋបាល។
ក្នុងនោះ ឯកឧត្តមអ្នកនាំពាក្យ ក៏បានលើកយកមកបញ្ជាក់ ពីមាត្រា១៧ នៃច្បាប់ស្តីពីការអប់រំ ដែលបានចែងថា ការអប់រំចំណេះទូទៅ ជាការចាំបាច់ដែលធ្វើឱ្យអ្នកសិក្សាមានការរីកចម្រើនចំណេះដឹង និងសីលធម៌ បុគ្គលិកលក្ខណៈល្អ ដោយលើកកម្ពស់សមត្ថភាពខាងផ្លូវចិត្ត បញ្ញា កាយ និងធានាឱ្យចេះប្រើចំណេះដឹង និងបំណិនមូលដ្ឋាន។
ជាមួយគ្នានេះដែរ បើតាម មាត្រា៣៥ នៃច្បាប់ស្តីពីការអប់រំ ក៏បានចែងពីសិទ្ធនិងករណីយកិច្ចរបស់អ្នកសិក្សា ដោយអ្នកសិក្សាមានករណីកិច្ចគោរពបទបញ្ជាផ្ទៃក្នុងរបស់គ្រឹះស្ថានសិក្សា តម្លៃខាងសមធម៌យេនឌ័រដោយអនុវត្តសិទ្ធរបស់ខ្លួនប្រកបដោយស្មារតីទទួលខុសត្រូវ និងគោរពសិទ្ធអ្នកដ៏ទៃដើម្បីលើកកម្ពស់សុខភាពផ្លូវកាយ ចិត្ត និងគុណភាពលទ្ធផលសិក្សា៕