សាលារៀនក្នុង​ខេត្តបាត់ដំបង និង​ខេត្ត​កោះកុង ដំណើរ​ការ​រៀន និងបង្រៀន​ឡើងវិញ
បន្ទាប់ពីសភាពការណ៍ព្រំដែន​មានសភាព​ប្រសើរ ក្រោយ​កម្ពុជា-ថៃ បាន​ចុះហត្ថលេខា​លើ​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​បទឈប់បាញ់​នៅ​វេលាម៉ោង១២ថ្ងៃត្រង់ កាលពីថ្ងៃទី២៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ មន្ទីរអប់រំ​ខេត្ត​បាត់ដំបង ក៏​ដូចជា​មន្ទីរអប់រំ​ខេត្តកោះកុង បានសម្រេច​បើក​ឱ្យ​ដំណើរ​ការ​បង្រៀន និងរៀនឡើងវិញ​ ចំពោះសាលា​រៀន​ដែលបានផ្អាក​ដំណើរ​ការដោយសារ​សង្រ្គាម។
ក្នុងសេចក្តីជូនដំណឹងពីរដាច់ដោយឡែកពីគ្នា មន្ទីរអប់រំយុវជន និងកីឡា ខេត្តបាត់ដំបង បានណែនាំ​​ឱ្យ​គ្រឹះស្ថាន​សិក្សា នៃស្រុកចំនួន៥ រួម​មាន​ស្រុកសំឡូត ស្រុកកំរៀង ស្រុកសំពៅលូន ស្រុកភ្នំព្រឹក និង​ស្រុកបាណន់ ដំណើរការ​បង្រៀន និងរៀន​ឡើងវិញ ចាប់ពីថ្ងៃទី៣០ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥។ ដោយឡែកមន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡា ខេត្តកោះកុង បានជូនដំណឹង​ឱ្យ​លោកគ្រូអ្នកគ្រូ បុគ្គលិក​អប់រំ ចូល​បម្រើ​ការងារ​វិញ ចំពោះសាលា​រៀន​ដែលផ្អាកដំណើរការទាំងអស់ ប៉ុន្តែ​ត្រូវ​រៀបចំ​ជីក​លេណដ្ឋាន (ត្រង់សេ) រួម​មួយ​នៅ​តាមសាលា​រៀន​រៀងៗខ្លួន និង​ត្រៀម​ស្បៀង​ដើម្បីអាច​រៀន​រស់​ក្នុង​សង្រ្គាម។
លោកជំទាវ ឃួន​ វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ក្រោយកិច្ច​ព្រមព្រៀងបទឈប់បាញ់ ក្រសួងអប់រំ​បានធ្វើ​ការងារយ៉ាងជិតស្និទ្ធ​ជាមួយ​អាជ្ញាធរ​ដែនដី ដើម្បីពិនិត្យ​លទ្ធភាព​ក្នុង​ការ​បើក​ដំណើរ​ការ​សាលា​រៀន​ជា​បណ្តើរៗ ផ្អែក​តាម​ស្ថានភាព​ជាក់ស្តែង ដើម្បីធានា​បាន​នូវ​សុវត្ថិភាព និង​ផលប្រយោជន៍​សិក្សា​របស់​សិស្សានុសិស្ស​គ្រប់រូប។
លោកបណ្ឌិត ឈត ប៊ុនថង មន្ត្រីស្រាវជ្រាវផ្នែកទំនាក់ទំនង វប្បធម៌ អប់រំ និងទេសចរណ៍ នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ការបើកដំណើរការរៀន និងរៀនឡើងវិញនៅពេលនេះ បានបង្ហាញឱ្យឃើញថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក៏ដូចជាថ្នាក់ដឹកនាំក្រសួង មានការជឿជាក់យ៉ាងមុតមាំទៅលើការអនុវត្តបទឈប់បាញ់។ លោកបណ្ឌិតថា ការ​បើក​សាលា​រៀន​ឡើងវិញនៅនេះ វាមិនប្រញាប់ប្រញាល់នោះទេ នោះគឺដើម្បីបំពេញតម្រូវការសិក្សាឱ្យទាន់ពេលវេលា ស្របតាមកម្មវិធីសិក្សា និងម៉ោងពេលដែលបានកំណត់នៅក្នុងសៀវភៅសិក្សាគោល ព្រោះប្រសិនបើសិស្សមិនបាន​រៀនគ្រប់ម៉ោង ពួកគេនឹងរៀនមិនទាន់កម្មវិធីសិក្សា ដែលអាចនាំឱ្យមានលទ្ធផលខ្សោយ ឬមិនអាចប្រឡងជាប់ក្នុងវិញ្ញាសារួមណាមួយជាដើម។
ការប៉ះទង្គិច​ប្រដាប់អាវុធ​រវាងកងទ័ពថៃ និង​កម្ពុជា ដែលផ្តើម​លើកទីពីរ​កាលពីថ្ងៃទី៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ បានធ្វើ​ឱ្យ​សាលា​រៀន​សរុបចំនួន ១៣១១សាលា ស្ថិត​ក្នុង​ខេត្ត​ចំនួន៧ជាប់ព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ ត្រូវ​បិទទ្វារ ដោយ​ធ្វើ​ឱ្យ​ប៉ះ​ពាល់​ដល់​ការ​សិក្សា​របស់សិស្សានុសិស្ស​សរុបចំនួន ៣២២ ១០៣នាក់៕