ភ្នំពេញ – ជំងឺធ្លាក់ទឹកចិត្តលើយុវវ័យគឺមិនខុសពីជំងឺធ្លាក់ទឹកចិត្តរបស់មនុស្សវ័យកណ្តាលទេ ប៉ុន្តែរោគសញ្ញាវា អាចវិវត្តន៍ខុសពីមនុស្សពេញវ័យដោយសារភាពខុសគ្នានៃបញ្ហាសង្គម និងការលូតលាស់របស់គេ។ លោកវេជ្ជបណ្ឌិត ឈឹម សុធារ៉ា វេជ្ជបណ្ឌិតឯកទេសជំងឺផ្លូវចិត្ត និងជានាយកប្រតិបត្តិអង្គការចិត្តសង្គមអន្ដរវប្បធម៌ TPO មានប្រសាសន៍ថា ជំងឺធ្លាក់ទឹកចិត្តលើយុវវ័យ ម្តាយឪពុកចាំបាច់ត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ឱ្យបានល្អបំផុត។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត ឈឹម សុធារ៉ា មានប្រសាសន៍ថា បច្ចុប្បន្នមានយុវវ័យជាច្រើនមានបញ្ហាជំងឺធ្លាក់ទឹកចិត្ត ហើយពួកគាត់បានស្វែងយល់ពីបញ្ហា នេះតាមរយៈទំព័រហ្វេសប៊ុកវេជ្ជសាស្ត្រផ្លូវចិត្ត ប្រាប់បញ្ហាទៅឪពុកម្តាយ ប៉ុន្តែផ្ទុយទៅយុវវ័យតែងទទួលបានការឆ្លើយតបបែបអវិជ្ជមាន ដូចជាចោទថា ក្មេងខូច ក្មេងចូលចិត្ត ធ្វើពើរ ឬចូលចិត្តរំអួយជាដើម។
អ្នកជំនាញរូបនេះ បានបន្តថា ឪពុកម្តាយត្រូវចេះតាមដានបញ្ហាសុខភាពផ្លូវចិត្តរបស់កូន ជំងឺធ្លាក់ទឹកចិត្តកូន ព្យាយាមស្គាល់ពីរោគសញ្ញានៃជំងឺនេះ និងស្វែងរកមូលហេតុពិតប្រាកដដែលកើតចេញពីបញ្ហាសង្គម និងការលូតលាស់របស់គេ ។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត បន្ថែមថា យុវវ័យបានជួបបញ្ហាច្រើន ពិសេសទាក់ទងនឹងសម្ពាធពីមិត្តភក្តិ ការផ្លាស់ប្តូរអ័រម៉ូន (វ័យគ្រប់ការ) ការលូតលាស់នៃរាងកាយ វិបត្តិដែលទាក់ទង និងការឆ្លងពីយុវវ័យទៅមជ្ឈឹមវ័យ ការកសាងជីវិតថ្មីក្នុងសង្គម ការជ្រើសរើសមុខវិជ្ជាសិក្សាជាដើម ដែលជាហេតុនាំឱ្យពួកគេផ្តាច់ខ្លួនពីសង្គម និងមនុស្សជុំវិញខ្លួន ។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត ឈឹម សុធារ៉ា បានបញ្ជាក់ថា ៖
“ជួនកាលជំងឺធ្លាក់ទឹកចិត្តអាចច្រឡំជាមួយអារម្មណ៍ដែលកើតមានរបស់យុវវ័យក្នុងវ័យគ្រប់ការ ឧទាហរណ៍ អារម្មណ៍ឆាប់ខឹង អារម្មណ៍ឆាប់ប្រែប្រួល ថយចុះការគោរពខ្លួនឯង និងក្រៀមក្រំដែរ ! ជំងឺធ្លាក់ទឹកចិត្តលើយុវវ័យ មានអាការៈលើសពីការធុញទ្រាន់ ឬ ការមិនចង់រៀនសូត្រ”
វេជ្ជបណ្ឌិតផ្លូវចិត្តរូបនេះ បានបន្តបញ្ជក់បន្ថែមថា មូលហេតុនៃជំងឺធ្លាក់ទឹកចិត្តលើយុវវ័យមិនអាចកំណត់មូលហេតុណាមួយពិតប្រាកនោះទេ វាអាចបណ្តាលមកពីបញ្ហាខួរក្បាល បញ្ហាទាក់ទងនិងអ័រម៉ូន បញ្ហាទាក់ទងនឹងព្រឹត្តិការណ៍ ភាពភ័យរន្ធត់ ការបាត់បង់ឪពុកម្តាយ ជម្លោះនៅក្នុងគ្រួសារ ការរំលោភបំពានលើផ្លូវភេទ បញ្ហាតំណរពូជ សមាជិកគ្រួសារមានជំងឺធ្លាក់ទឹកចិត្ត និងបញ្ហាចូលចិត្តគិតអវិជ្ជមាន ឬអាចជាមូលហេតុផ្សេងទៀត។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត ឈឹម សុធារ៉ា បានឱ្យដឹងថា អ្នកជំងឺធ្លាក់ទឹកចិត្តប្រភេទនេះ ជួបវេជ្ជបណ្ឌិតជំនាញដើម្បីវិនិច្ឆ័យឱ្យបានច្បាស់លាស់មុននឹងព្យាបាល ។ ប្រសិនមានរោគសញ្ញាណាមួយកើតឡើងផ្ទាល់ខ្លួន ឬកើតឡើងលើសមាជិកគ្រួសារ មិននៅស្ងៀមស្ងាត់ ឬលាក់បាំងឡើង៕