សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ (ហៅកាត់ជាអង់គ្លេស: RUPP) គឺជាគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាចំណាស់ជាងគេនិងធំជាងគេនៅកម្ពុជា។ សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ មានមហាវិទ្យាល័យ ចំនួន៤ និងវិទ្យាស្ថានចំនួន១ ដែលមានមុខជំនាញ ៖ មហាវិទ្យាល័យសង្គមសាស្ត្រ និងមនុស្សសាស្ត្រ (អក្សរសាស្រ្តខ្មែរ, ប្រវត្តិវិទ្យា, ទស្សនវិជ្ជា, ភូមិវិទ្យា, សង្គមវិទ្យា, ចិត្តវិទ្យា, ទេសចរណ៍, សង្គមកិច្ចវិទ្យា, គ្រប់គ្រងពាណិជ្ជកម្មអន្តរជាតិ, ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយនិងសារគមនាគមន៍
និងអេឡិចត្រូនិច មហាវិទ្យាល័យវិទ្យាសាស្ត្រ គណិតវិទ្យា, គីមីវិទ្យា, ព័ត៌មានវិទ្យា, រូបវិទ្យា, ជីវវិទ្យា, បរិស្ថាន),
មហាវិទ្យាល័យវិស្វកម្ម (វិស្វកម្មជីវសាស្ត្រ, វិស្វកម្មបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន, វិស្វកម្មទូរគមនាគមន៍
មហាវិទ្យាល័យសិក្សាអភិវឌ្ឍន៍ (អភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ច, អភិវឌ្ឍន៍សហគមន៍, គ្រប់គ្រង និងអភិវឌ្ឍន៍ធនធានធម្មជាតិ),វិទ្យាស្ថានភាសាបរទេស (ភាសាអង់គ្លេស, ភាសាបារាំង, ភាសាជប៉ុន, ភាសាកូរ៉េ, ភាសាថៃ, ភាសាចិន, សិក្សាអន្តរជាតិ)។
សាកលវិទ្យាល័យវិទ្យាសាស្ត្រសុខាភិបាល (ស.វ.ស) ហៅក្រៅថា សាលាក្រហម ជាភាសាអង់គ្លេស University of Health Sciences និង ជាភាសាបារាំង Université Des Sciences De La Santé (U.S.S)។ សាកលវិទ្យាល័យវិទ្យាសាស្ត្រសុខាភិបាល ជាគ្រឹះស្ថានឧត្ដមសិក្សាផ្នែកសុខាភិបាលដែលមានវ័យចំណាស់មួយផងដែរ។
សាកលវិទ្យាល៏យវិទ្យាល័យវិទ្យាសាស្រ្តសុខាភិបាល មានមហាវិទ្យាល័យចំនួន៣ សាលាចំនួន១ និងផ្នែកចំនួន១ដែលមាន មុខជំនាញ មហាវិទ្យាល័យវេជ្ជសាស្រ្ត (ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រវិទ្យាសាស្រ្តវេជ្ជសាស្រ្ត , ថ្នាក់វេជ្ជបណ្ឌិត, ថ្នាក់វេជ្ជបណ្ឌិតឯកទេស (២២ ឯកទេស) មហាវិទ្យាល័យទន្តវទនសាស្រ្ត (ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រវិទ្យាសាស្រ្តទន្តវទនសាស្រ្ត, ថ្នាក់ទន្តបណ្ឌិត, ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ផ្នែកពត់ធ្មេញ)
(ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ ឱសថសាស្រ្ត, ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ផ្នែកវិទ្យាសាស្រ្តឱសថសាស្រ្ត, ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ វេជ្ជ-ជីវសាស្រ្ត) សាលាបច្ចេកទេសថែទាំវេជ្ជសាស្រ្ត ថ្នាក់ឯកទេសចក្ខុគិលានុបដ្ឋាក ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ បរិញ្ញាបត្ររង គិលានុបដ្ឋាក, ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ និង បរិញ្ញាបត្ររង ឆ្មប, ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ និង បរិញ្ញាបត្ររង ព្យាបាលដោយចលនា, បរិញ្ញាបត្ររង បច្ចេកទេសមន្ទីរពិសោធន៍, បរិញ្ញាបត្ររង បច្ចេកទេសវិទ្យុសាស្រ្ត),ផ្នែកសុខភាពសាធារណៈ (ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ សុខភាពសាធារណៈ)។ មហាវិទ្យាល័យឱសថសាស្រ្ត
សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទនីតិសាស្ត្រ និងវិទ្យាសាស្ត្រសេដ្ឋកិច្ច ក៏ត្រូវចាត់ទុកថាជាសាកលវិទ្យាល័យដែលមានវ័យចំណាស់ជាងគេនៅកម្ពុជាផងដែរ។ សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទនីតិសាស្ដ្រនិងវិទ្យាសាស្ដ្រសេដ្ឋកិច្ច ត្រូវបានបង្កើតឡើងនៅឆ្នាំ ១៩៤៨ ក្នុងទំរង់ជា វិទ្យាស្ថាននីតិសាស្ដ្រ នយោបាយ និងសេដ្ឋកិច្ច។ ក្នុងឆ្នាំ ២០០៣ ស្ថាប័ននេះត្រូវបានប្រកាសជាផ្លូវការជា សាកលវិទ្យាល័យ ។
សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទនីតិសាស្រ្ត និងវិទ្យាសាស្រ្តសេដ្ឋកិច្ច មាន មហាវិទ្យាល័យ រួមមាន មហាវិទ្យាល័យនីតិសាស្រ្ត (បរិញ្ញាបត្រនីតិសាស្រ្ដ) មហាវិទ្យាល័យរដ្ឋបាលសាធារណៈ (បរិញ្ញាបត្ររដ្ឋបាលសាធារណះ, បរិញ្ញាបត្រទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិ) មហាវិទ្យាល័យសេដ្ឋកិច្ច និងគ្រប់គ្រង (បរិញ្ញាបត្រធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុ, បរិញ្ញាបត្រគណនេយ្យ, បរិញ្ញាបត្រគ្រប់គ្រងធុរកិច្ច, បរិញ្ញាបត្រសេដ្ឋកិច្ចអភិវឌ្ឍន៍, បរិញ្ញាបត្រគ្រប់គ្រងទេសចរណ៍និងបដិសណ្ឋារកិច្ច), មហាវិទ្យាល័យសេដ្ឋកិ្ចព័ត៌មានវិទ្យា (បរិញ្ញាបត្រសេដ្ឋកិច្ចព័ត៌មានវិទ្យា, បរិញ្ញាបត្រព័ត៌មានវិទ្យា)។
សាកលវិទ្យាល័យជាតិគ្រប់គ្រង (NUM) ជាសាលាពាណិជ្ជកម្មមួយនៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ដោយបង្កើតឡើងនៅឆ្នាំ១៩៨៣ ដែលនៅពេលនោះមានឈ្មោះថា វិទ្យាស្ថានវិទ្យាសាស្ត្រសេដ្ឋកិច្ច (ESI) ។ នៅឆ្នាំ១៩៩៤ ESI ក៏ត្រូវប្តូរឈ្មោះទៅជាមហាវិទ្យាល័យពាណិជ្ជកម្ម (FOB) ហើយនៅឆ្នាំ១៩៩៨ ក៏ត្រូវផ្លាស់ប្តូរទៅជាវិទ្យាស្ថានជាតិគ្រប់គ្រង (NIM) ហើយចាប់ពីឆ្នាំ២០០៤ ក៏ត្រូវបានប្តូរឈ្មោះទៅជាសាកលវិទ្យាល័យជាតិគ្រប់គ្រង (NUM)។
សាកលវិទ្យាល័យជាតិគ្រប់គ្រងមានមហាវិទ្យាល័យ ចំនួន មជ្ឈមណ្ឌលភាសាបរទេសចំនួន១ និងថ្នាក់កម្មវិធីអន្តរជាតិចំនួន១ដែលមានមុខជំនាញ៖ មហាវិទ្យាល័យគ្រប់គ្រង (ជំនាញ៖ គ្រប់គ្រង, ទីផ្សារ, សហគ្រិនភាព) មហាវិទ្យាល័យទេសចរណ៍និងបដិសណ្ឋារកិច្ច (ជំនាញ៖ ទេសចរណ៍និងបដិសណ្ឋារកិច្ច) មហាវិទ្យាល័យវិទ្យាសាស្រ្តសេដ្ឋកិច្ច (ជំនាញ៖ សេដ្ឋកិច្ចពាណិជ្ជកម្ម, សេដ្ឋកិច្ចអភិវឌ្ឍន៍)
(ជំនាញ៖ នីតិសាស្រ្ត) មហាវិទ្យាល័យវិទ្យាសាស្រ្តព័ត៌មានវិទ្យា (ជំនាញ៖ ព័ត៌មានវិទ្យា, ព័ត៌មានវិទ្យាពាណិជ្ជកម្ម)
មហាវិទ្យាល័យនីតិសាស្រ្ត ហាវិទ្យាល័យគណនេយ្យ និងហិរញ្ញវត្ថុ (ជំនាញ៖ គណនេយ្យ, គណនេយ្យនិងពន្ធដារ, ហិរញ្ញវត្ថុនិងធនាគារ, ហិរញ្ញវត្ថុនិងទីផ្សារហិរញ្ញវត្ថុ, ហិរញ្ញវត្ថុនិងធានារ៉ាប់រង, គណនេយ្យនិងសវនកម្ម) កម្មវិធី អន្តរជាតិ (ជំនាញ៖ គ្រប់គ្រងអាជីវកម្មអន្តរជាតិ, បច្ចេកវិទ្យានិងនវានុវត្តន៍)មជ្ឈមណ្ឌលភាសាបរទេស (ជំនាញ៖ ភាសាអង់គ្លេស)។
ដំបូងមានឈ្មោះជាសាលាភូមិន្ទសិល្បៈ ដែលត្រូវបានបង្កើតនៅក្នុងឆ្នាំ១៩១៧ ហើយបានក្លាយទៅជាសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទវិចិត្រសិល្បៈនៅឆ្នាំ ១៩៦៥។ សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទវិចិត្រសិល្បៈ សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទវិចិត្រសិល្បៈ ជាសាកលវិទ្យាល័យជាតិ មានភារកិច្ចបណ្តុះបណ្តាល និងស្រាវជ្រាវផ្នែកសិល្បៈ ប្រកបដោយគុណភាព សមត្ថភាព ជំនាញច្បាស់លាស់ ក្រមសីលធម៌ និងសហគ្រិនភាពដោយផ្អែកលើគោលនយោបាយជាតិស្តីពីវិស័យវប្បធម៌របស់ក្រសួងវប្បធម៌និងវិចិត្រសិល្បៈនិងគោលនយោបាយស្តីពីចក្ខុវិស័យឧត្តមសិក្សានៅឆ្នាំ២០៣០របស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា។
សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទវិចិត្រសិល្បៈ មានមហាវិទ្យាល័យចំនួន៥ដែលមានមុខជំនាញ៖ មហាវិទ្យាល័យបុរាណវិទ្យា (ជំនាញ៖ បុរាណវិទ្យា, មគ្គុទេសក៍បេតិកភណ្ឌវប្បធម៌) មហាវិទ្យាល័យស្ថាបត្យកម្ម និងនគរូនីយវិទ្យា (ជំនាញ៖ ស្ថាបត្យកម្ម និងនគរូបនីយវិទ្យា) មហាវិទ្យាល័យតូរ្យតន្រ្តី (ជំនាញ៖ និពន្ធតន្រី្ត, បញ្ញាវង់ភ្លេង, ចម្រៀង (បុរាណ និងជាពួក), តន្រ្តីវិទ្យា, ឧបករណ៍តន្រ្តី (បុរាណ និងសម័យ) មហាវិទ្យាល័យសិល្បៈសូនរូប (ជំនាញ៖ វិចិត្រកម្ម, គំនូរសារគមនាគមន៍, ចម្លាក់ទំនើប, តុបតែងសម្អនៃស្ថាបត្យកម្ម) មហាវិទ្យាល័យសិល្បៈនាដសាស្រ្ត (ជំនាញ៖ ដឹកនាំរឿង ល្ខោនក្បាច់បុរាណ, ដឹកនាំរឿង ល្ខោននិយាយ, ដឹកនាំរឿង ល្ខោនយីកេ, ដឹកនាំរឿង ល្ខោនបាសាក់, ដឹកនាំរឿង ល្ខោនមហោរី, ដឹកនាំរឿង ល្ខោនខោល, ដឹកនាំរឿង ល្ខោនកំណាព្យ, ដឹកនាំរឿង ល្ខោនអាប៉េ, ដឹកនាំរឿង ល្ខោនស្រមោលស្បែកធំ, ដឹកនាំរឿង របាំប្រពៃណី និងសៀក)។
សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទកសិកម្ម ជាគ្រឹះស្ថានឧត្ដមសិក្សាសាធារណៈផ្នែកកសិកម្ម មានទីតាំងនៅប៉ែកខាងលិចឈៀងខាងត្បូងរាជធានីភ្នំពេញ។ នេះផ្តល់ជូននូវកម្មវិធីសិក្សា ដែលផ្តោតទៅលើគុណភាព និងមានការប្រកួតប្រជែង។ មិនត្រឹមតែមុខវិជ្ជាតាមបែបប្រពៃណីប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងមាននូវមុខវិជ្ជា ដែលកំពុងរីកចម្រើនដើម្បីបំពេញតាមតម្រូវការសហសម័យ ក៏ដូចជាតម្រូវការជាតិ និងតំបន់។
សាកលវិទ្យាល័យនេះ ស្ថិតនៅក្រោមការគ្រប់គ្រងរបស់ក្រសួងកសិកម្ម មានមហាវិទ្យាល័យ ចំនួន ដែលមានមុខជំនាញ៖ មហាវិទ្យាល័យវិទ្យាសាស្រ្តកសិកម្ម (ជំនាញ៖ ក្សេត្រសាស្រ្ត) មហាវិទ្យាល័យវិទ្យាសាស្រ្តសត្វ (ជំនាញ៖ វិទ្យាសាស្រ្តសត្វ) មហាវិទ្យាល័យវេជ្ជសាស្រ្តសត្វ (ជំនាញ៖ វេជ្ជសាស្រ្តសត្វ) មហាវិទ្យាល័យវិទ្យាសាស្រ្តព្រៃឈើ (ជំនាញ៖ វិទ្យាសាស្រ្តព្រៃឈើ) មហាវិទ្យាល័យវិទ្យាសាស្រ្តជលផល (ជំនាញ៖ វិទ្យាសាស្រ្តជលផល) មហាវិទ្យាល័យ វិស្វកម្មកសិកម្ម (ជំនាញ៖ វិស្វកម្មកសិកម្ម) មហាវិទ្យាល័យរៀបចំដែនដី និងរដ្ឋបាល (ជំនាញ៖ ដីធ្លីរៀបចំដែនដី និងរដ្ឋបាល) មហាវិទ្យាល័យវិទ្យាសាស្រ្តកៅស៊ូ (ជំនាញ៖ វិទ្យាសាស្រ្តកៅស៊ូ) មហាវិទ្យាល័យសេដ្ឋកិច្ចកសិកម្ម និងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ (ជំនាញ៖ សេដ្ឋកិច្ចកសិកម្ម និងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ)។
វិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា គឺជាគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សានៅកម្ពុជាដែលបណ្តុះបណ្តាលវិស្វករបច្ចេកទេស។ បង្កើតឡើងដំបូងនៅឆ្នាំ ពេលនោះមានឈ្មោះថា វិទ្យាស្ថានបច្ចេកទេសជាន់ខ្ពស់ មិត្តភាពកម្ពុជាសូវៀត។ នៅឆ្នាំ១៩៩៣ រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជានិងរដ្ឋាភិបាលបារាំងបានចុះកិច្ចព្រមព្រៀងគ្នាដើម្បី អភិវឌ្ឍវិទ្យាស្ថានបន្ត ដោយប្តូរឈ្មោះមកជាវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា ដែលមានឈ្មោះជាភាសាបារាំងថា Institut de Technologie du Cambodge (ITC) ។
វិទ្យាស្ថានបច្ចេកទេសវិទ្យាកម្ពុជា ធ្វើការបណ្តុះបណ្តាលអ្នកគ្រប់គ្រងបច្ចេកទេស ដែលជាតម្រូវការចាំបាច់ក្នុងការអភិវឌ្ឍ ប្រទេសកម្ពុជាក្នុងវិស័យវិទ្យាសាស្រ្ត វិស្វករ ដោយមាន មហាវិទ្យាល័យដូចជា មហាវិទ្យាល័យបច្ចេកទេសអគ្គិសនី (ជំនាញ៖ អគ្គិសនី និងអេឡិចត្រូនិច, វិទ្យាសាស្រ្តកុំព្យូទ័រ, វិស្វកម្មឧស្សាហកម្ម និងមេកានិក) មហាវិទ្យាល័យសំណង់ (ជំនាញ៖ វិស្វកម្មសំណង់ស៊ីវិល, វិស្វកម្មស្ថាបត្យកម្ម) មហាវិទ្យាល័យវារីសាស្រ្ត (ជំនាញ៖ វិស្វកម្មធនធានទឹក និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធជនបទ) មហាវិទ្យាល័យរ៉ែ និងភូគព្ភសាស្រ្ត (ជំនាញ៖ វិស្វកម្មធនធានរ៉ែ និងភូគព្ភសាស្រ្ត) មហាវិទ្យាល័យគីមីឧស្សាហកម្ម (ជំនាញ៖ វិស្វកម្មគីមី និងបច្ចេកវិទ្យាអាហារ)។
NPIC គឺជាគ្រឹះស្ថានបច្ចេកទេសក្នុងប្រទេសកម្ពុជាដែលបានរៀបចំឡើងដោយរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជានិងសាធារណៈរដ្ឋកូរ៉េ ដែលមានសហប្រតិបត្តិការជាមួយនិងសាកលវិទ្យាល័យ Jeon Ju នៃប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូង ។ ត្រូវបានបើកសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការកាលពីឆ្នាំ២០០៥ ។ វិទ្យាស្ថាននេះ វិទ្យាស្ថានជាតិពហុបច្ចេកទេសកម្ពុជា មានមហាវិទ្យាល័យចំនួន៦ រួមមាន អគ្គិសនី, ព័ត៌មានវិទ្យា, អេឡិចត្រូនិក, សំណង់ស៊ីវិល, ទេសចរណ៍ និង មេកានិក៕