សន្និបាតប្លុកឆេនកម្ពុជា (CBS) 2025 ដែលរៀបចំដោយមហាវិទ្យាល័យសេដ្ឋកិច្ចបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល នៃសាកលវិទ្យាល័យគ្រប់គ្រងជាតិកម្ពុជា (NUM) កាលពីចុងសប្តាហ៍កន្លងទៅនេះ បានផ្តល់ឱកាសដល់អ្នកជំនាញប្លុកឆេន វិនិយោគិន ស្ថាប័ននានា ធ្វើការពិភាក្សា និងស្វែងយល់ អំពី អនាគតនៃប្លុកខេននៅកម្ពុជា។
ព្រឹត្តិការណ៍នេះមានការប្រជុំមតិយោបល់និងពិភាក្សាចម្បង ដែលមានមេរៀនពីអ្នកដឹកនាំវិស័យដូចជា Thomas Schings នៃ RGX, Dr. Daiju Aiba នៃធនាគារជាតិកម្ពុជា, Saing Sab នៃ IG Tech Group, Serey Vathana Tum នៃ Techo Startup Center, Max Thornton នៃ Satori Giants, Chhay Lem Lim នៃ Serey Platform, Sreng Nearirath នៃ DFDL និង Sek Socheat នៃ NUM ដែលបានចែករំលែកគំនិតអំពីតួនាទី សំខាន់របស់ប្លុកខេន ក្នុង សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា និងសក្តានុពលនាពេលអនាគត។
កិច្ចពិភាក្សាក៏បានបង្ហាញពីរបៀបដែលប្លុកឆេនអាចជួយជំរុញកំណើន សេដ្ឋកិច្ច បង្កើនការចូលរួមហិរញ្ញវត្ថុ និងជួយលើកកម្ពស់ឯកសារតេកណូឡូជីក្នុងវិស័យខុសៗគ្នានៅកម្ពុជា។
ក្រៅពីការពិភាក្សាផ្ទាល់ ព្រឹត្តិការណ៍នេះបានផ្តល់ឱកាសសម្រាប់អ្នកចូលរួម បានចូលរួមក្នុងកម្មវិធីសិក្ខាសាលា ដោយអ្នកជំនាញ ដូចជា Khuon Sophorth ពី Morakot Technology, Pak Maneth ពី dreamsLAB និង Dr. Steve Peters ពី wallet79។ សិក្ខាសាលាទាំងនេះបានផ្តល់ឱកាសសម្រាប់អ្នកចូលរួមជ្រាបយល់បន្ថែមអំពីប្លុកឆេន និងវិធីសាស្ត្រ ដែលអាចអនុវត្តបាន។
ព្រឹត្តិការណ៍នេះក៏បានបង្ហាញការតាំងពិព័រណ៍តូចៗដែលមានអ្នកបង្ហាញជាង 20 នាក់ បង្ហាញឧបករណ៍ប្លុកឆេនថ្មីៗ ដែលអាចបង្ហាញអតិថិជនពីសក្តានុពលនៃប្លុកឆេនក្នុងវិស័យខុសៗគ្នា។
Bill Sokhy Chea អ្នករៀបចំដឹកនាំ CBS 2025 បានបញ្ជាក់ថា, “តើថ្ងៃនេះពិតជាគួរឱ្យចាប់អារម្មណ៍មែនទេ! CBS 2025 មិនត្រឹមតែជាព្រឹត្តិការណ៍មួយទេ – វាជាការផ្លាស់ប្តូរ។ ការមើលឃើញមនុស្សច្រើនដែលមានចិត្ដរួមគ្នា ដើម្បីស្វែងយល់អំពី អនាគត នៃប្លុកខេននៅកម្ពុជា ការចាប់អារម្មណ៍នេះមែនទែនគួរឱ្យលើកកម្ពស់។ CBS បានផ្តល់ឱកាសជាច្រើនសម្រាប់ អ្នក ចាប់ផ្តើមប្លុកខេន អ្នកអភិវឌ្ឍន៍ វិនិយោគិន និងអ្នកផ្សេងទៀតដើម្បីភ្ជាប់ បើកការសហការហើយស្វែងរកដៃ គូសហការ ដើម្បី បង្កើនឧស្សាហកម្ម។ សូមអរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅដល់អ្នកធ្វើឲ្យមានសហគ្រាស អ្នកនិយាយ អ្នកបង្ហាញ អ្នកស្ម័គ្រចិត្ត និង សហគមន៍ទាំងមូលដែលបានធ្វើឱ្យវាសម្រេចបាន”៕