ភ្នំពេញ – ក្រោយពីវិបត្តិជំងឺកូវីដ-១៩ បានធូរស្រាល ហើយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានប្រកាសបើកប្រទេសឡើងវិញ សកម្មភាពពាណិជ្ជកម្ម និងសេវាកម្មនានាក៏បានចាប់ផ្តើមកំរើកឡើងវិញដែរ។ ជាមួយគ្នានេះ គេក៏សង្កេតឃើញថា ក្រុមហ៊ុនឯកជនកាន់តែច្រើនកំពុងមានតម្រូវការបុគ្គលិកទៅតាមជំនាញផ្សេងៗ។
មន្រ្តីទីភ្នាក់ងារជាតិមុខរបរ និងការងារ (NEA) នៃក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានឱ្យដឹងថា បច្ចុប្បន្នមានក្រុមហ៊ុន រោងចក្រ សហគ្រាសជាច្រើនកំពុងប្រកាសស្វែងរកបុគ្គលិកតាមរយៈទីភ្នាក់ងារជាតិមុខរបរ និងការងារ ដោយចំនួនមានការកើនឡើងជាលំដាប់។ លោកបានបញ្ជាក់ថា ជាក់ស្តែងនៅថ្ងៃទី១២ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២ វេទិកាការងាររបស់ទីភ្នាក់ងារជាតិមុខរបរ និងការងារ ត្រូវការបុគ្គលិករហូតដល់ទៅ ១៦១២កន្លែង សម្រាប់មុខតំណែងជាច្រើននៅក្រុមហ៊ុនធំៗ ចំនួន១៣។
មន្រ្តីដដែលមិនបានបញ្ជាក់ថាទេថា តើមុខតំណែងអ្វី ឬជំនាញអ្វីដែលក្រុមហ៊ុនទាំងនោះត្រូវការច្រើនជាងគេ ប៉ុន្តែជាការកត់សម្គាល់របស់លោក ក្រុមហ៊ុនសហគ្រាសទាំងនោះ មានតម្រូវការបុគ្គលិកស្ទើរតែគ្រប់តំណែង និងគ្រប់ជំនាញ រាប់ចាប់តាំងពីកម្មករអនាម័យ រហូតដល់ប្រធានសាខាក្រុមហ៊ុន។
យ៉ាងណាក៏ដោយ មន្រ្តីទីភ្នាក់ងារជាតិមុខរបរ និងការងារ លើកទឹកចិត្តទៅដល់យុវជន ក៏ដូចជាអ្នកដែលកំពុងស្វែងរកការងារធ្វើ អាចមកស្វែងរកការងារតាមជំនាញរបស់ខ្លួននៅទីភ្នាក់ងារជាតិមុខរបរ និងការងារ ដែលស្ថិតនៅក្នុងបរិវេណក្រសួងការងារបាន។
ការស្វែងរកការងារនៅទីភ្នាក់ងារជាតិមុខរបរ និងការងារ អ្នកស្វែងរកការងារអាចដាក់ពាក្យ និងសម្ភាសន៍ដោយផ្ទាល់ជាមួយក្រុមហ៊ុន ដោយមិនចាំបាច់រង់ចាំ Short List ដូចការដាក់ពាក្យនៅតាមក្រុមហ៊ុននោះឡើយ។
បើយោងតាមការបញ្ជាក់របស់មន្រ្តីទីភ្នាក់ងារជាតិមុខរបរ និងការងារ បានឱ្យដឹងថា ក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានខែចុងក្រោយនេះ តាមរយៈវេទិកាការងារដែលត្រូវបានរៀបចំដោយតាមមជ្ឈមណ្ឌលការងារទាំង១៤ទីតាំងទូទាំងប្រទេស មានសិស្ស និស្សិត ក៏ដូចជាអ្នកស្វែងរកការងារធ្វើប្រមាណជាង ៥ម៉ឺននាក់ បានដាក់ពាក្យ ក្នុងនោះមានអ្នកស្វែងរកការងារប្រមាណជាង ១ម៉ឺននាក់ទទួលបានការងារធ្វើ។ របាយការណ៍របស់អង្គការអន្តរជាតិខាងការងារ (ILO) បានបញ្ជាក់ថា កំឡុងនៃវិបត្តិកូវីដ១៩ ដែលផ្តើមកាលពីឆ្នាំ២០២០ បានធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់ការងារចំនួន ២៥លានការងារនៅទូទាំងពិភពលោក ។ ក្នុងនោះនៅកម្ពុជា អ្នកបាត់បង់ការងារមានប្រមាណ ១៥ម៉ឺននាក់សម្រាប់វិស័យកាត់ដេរ ខណៈបុគ្គលិកវិស័យទេសចរណ៍បានបាត់បង់ការងារជិត ២ម៉ឺននាក់ ដោយមិនទាន់រាប់បញ្ចូលវិស័យផ្សេងៗទៀតនៅឡើយទេ៕