កុមារី បាន សរពេជ្ញម៉ានីកា ជាសិស្សថ្នាក់ទី៨ នៃវិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ គឺជាសិស្សកម្ពុជាមួយរូបដែលបានជាប់ជ័យលាភីមេដាយមាសក្នុងការប្រកួតគណិតវិទ្យាអូឡាំព្យាដ សិង្ហបុរី-អាស៊ានអន្តរជាតិ (SASMO) ឆ្នាំ២០២៤ កាលពីពេលកន្លងទៅថ្មីៗនេះ។
កុមារី សរពេជ្ញម៉ានីកា បានប្រាប់ AMS Education ថា រូបនាងពិតជារំភើប និងសប្បាយចិត្តជាខ្លាំង នៅពេលទទួលបានជ័យលាភីមេដាយមាសក្នុងការប្រកួតគណិតវិទ្យាលំដាប់អន្តរជាតិមួយនេះ ព្រោះមិននឹងស្មានថា រូបនាងអាចទទួលបានជ័យលាភីមួយនេះនោះទេ ។
សិស្សថ្នាក់ទី៨ នៃវិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ រូបនេះ បញ្ជាក់ថា ជ័យលាភីមេដាយមាសមួយនេះ ពិតជាមានអត្ថន័យខ្លាំងសម្រាប់រូបនាង ក្នុងការពង្រឹងចំណេះដឹង និងសមត្ថភាពខ្លួនឯង, ផ្ដល់កិត្តិយសសម្រាប់ខ្លួនឯង គ្រួសារ និងសង្គមជាតិ ព្រមទាំងជាគំរូសម្រាប់សិស្សដ៏ទៃទៀតឱ្យខិតខំរៀនសូត្រ ហើយចូលរួមក្នុងកម្មវិធីផ្សេងៗដើម្បីក្លាយជាធនធានមនុស្សល្អរបស់ប្រទេសកម្ពុជា។
សម្រាប់ការប្រឡងគណិតវិទ្យាអូឡាំព្យាដសិង្ហបុរី-អាស៊ានអន្តរជាតិ (SASMO) នេះ បើតាម ម៉ានីកា ការប្រឡងគឺធ្វើឡើងតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ហើយវិញ្ញាសាប្រឡងខុសពីមេរៀននៅសាលា ដែលតម្រូវឱ្យគិតច្រើន ប៉ុន្តែសម្រាប់ ម៉ានីកា គិតថា អាចធ្វើបាន ព្រោះបានខិតខំរៀន និងអនុវត្តលំហាត់ជាច្រើនកន្លងមក។
កុមារី សរពេជ្ញម៉ានីកា បានចែករំលែកនូវរបៀបក្នុងការរៀនសូត្រឱ្យទទួលបានលទ្ធផលល្អបែបនេះថា គឺនៅពេលយប់មុនពេលចូលគេង ម៉ានីកា តែងតែរំលឹកមេរៀនសម្រាប់ថ្ងៃស្អែក ធ្វើកិច្ចការផ្ទះ និងធ្វើលំហាត់ជាប្រចាំ។ ម៉ានីកា បន្តថា ការអនុវត្តកាន់តែច្រើនកាន់តែល្អសម្រាប់ការរៀនសូត្រ ព្រោះនាំឱ្យយើងដឹងអំពីចំណុចខ្វះខាតរបស់ខ្លួន ហើយចាប់ផ្ដើមខិតខំប្រឹងប្រែងបន្ថែមលើចំណុចខ្វះខាត។
បើតាមកុមារី ម៉ានីកា រូបគេនៅតែបន្តខិតខំរៀនសូត្រ និងចូលរួមក្នុងកម្មវិធីប្រកួតផ្សេងៗលើកក្រោយទៀត។ ជាមួយគ្នា ម៉ាលីកា ក៏បានលើកទឹកចិត្តដល់សិស្សានុសិស្សដ៏ទៃទៀត ត្រូវខិតខំសិក្សារៀនសូត្រ ធ្វើលំហាត់ឱ្យបានច្រើន ប្រសិនបើមិនច្បាស់ចំណុចណា គឺត្រូវសួរគ្រូ និងចូលរួមប្រកួតក្នុងកម្មវិធីផ្សេងៗទៀតដើម្បីពង្រឹងសមត្ថភាព។ ជាពិសេស ប្រសិនបើធ្វើមិនទាន់បានល្អកុំបាក់ទឹកចិត្ត ប៉ុន្តែត្រូវខិតខំប្រឹងប្រែងបន្ថែមទៀត។
អ្នកស្រី ស្រីមុំ ដែលម្តាយរបស់កុមារី ម៉ានីកា មានប្រសាសន៍ថា ម៉ានីកា ជាក្មេងម្នាក់ដែលខិតខំរៀនសូត្រ និងមិនដែលធ្វើឱ្យប៉ាម៉ាក់មានបញ្ហារឿងរៀនសូត្ររបស់កូនឡើយ។ អ្នកស្រីបន្តថា ម៉ានីកា ជាកូនល្អ ស្ដាប់បង្គាប់ ចង់រៀនឱ្យពូកែ ព្រមទាំងចូលចិត្តចូលរួមក្នុងកម្មវិធីប្រឡងកម្រិតជាតិ និងអន្តរជាតិជាច្រើន។
អ្នកស្រី ស្រីមុំ បញ្ជាក់ន្ថែមថា គាត់តែងតែជំរុញលើកទឹកចិត្តកូនស្រីនៅក្នុងការរៀនសូត្រ និងចូលរួមកម្មវិធីប្រកួតផ្សេងៗ ព្រោះយល់ថា ប្រសិនបើកូនទទួលបានលទ្ធផលមិនល្អ គេនឹងរកឃើញចំណុចខ្វះខាតរបស់ខ្លួនឯង ហើយខិតខំប្រឹងប្រែងបន្ថែមទៀត។
គួរជម្រាបជូនថា ការប្រកួតគណិតវិទ្យាអូឡាំព្យាដ សិង្ហបុរី-អាស៊ានអន្តរជាតិ (SASMO) ឆ្នាំ២០២៤ មានបេក្ខជនសរុបចំនួន៥៧,០៧៥នាក់ មកពី៣៨ប្រទេស នៅទូទាំងពិភពលោក។ ក្នុងនោះ មានបេក្ខជនពីប្រទេសកម្ពុជាដែលបានចូលរួមប្រកួតមានសរុបចំនួន ១៤០១នាក់ មកពី១៣០គ្រឹះស្ថានអប់រំសាធារណៈ និងឯកជនទូទាំងប្រទេស ហើយក្នុងចំណោមបេក្ខជនទាំងអស់ មានបេក្ខជន ១១៦នាក់ ទទួលបានមេដាយមាស, ១៧១នាក់ ទទួលបានមេដាយប្រាក់ និងបេក្ខជន ២០៣នាក់ ទទួលបានមេដាយសំរឹទ្ធ៕