រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ ៖ ការវិនិយោគ​១ដុល្លារទៅ​លើ​កុមារ​តូច យើង​នឹង​ទទួល​ផល​វិញ៧ដុល្លារ​នៅពេល​អនាគត
ភ្នំពេញ – បច្ចុប្បន្ន​ឪពុកម្តាយ​ភាគច្រើន​ហាក់​មិន​សូវ​ចាប់អារម្មណ៍ធ្វើ​ការវិនិយោគ​លើ​ការ​រៀនសូត្រ​ទៅ​លើ​​កូនតូចៗ​របស់ខ្លួន​​ឡើយ ដោយ​ភាគច្រើន​ពួក​គាត់​បែរ​ជា​គិត​ និង​សន្សំ​ប្រាក់​សម្រាប់​​ការ​សិក្សា​របស់​កូន​នៅពេល​ពួក​គេ​រៀន​នៅ​ឧត្តម​សិក្សា​ ខណៈ​ដែល​អ្នក​អប់រំ​មើលឃើញថា ការ​វិនិយោគ​ទៅ​លើ​ការ​សិក្សា​របស់កូន​នៅតូចៗ​គឺជា​រឿង​ដ៏សំខាន់បំផុត។
បើតាម​ប្រសាសន៍​របស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា ថា ការអប់រំ​កុមារ​តូច គឺពិតជា​មានសារៈសំខាន់។ ឯកឧត្តមបញ្ជាក់ថា ប្រសិនបើសង់ផ្ទះ មិនផ្តោតទៅ​លើគ្រឹះ ហើយ​បើសិន​ជា​ការ​បង្រៀន​មិន​ផ្តោត​ទៅ​លើ​កុមារ​តូចទេ គឺមិនទទួល​បានជោគជ័យ​ឡើយ។
ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន
“ការ​សិក្សា​បានរកឃើញថា ក្មេង​ដែល​រៀន​ពីកុមារតូច គឺ​គាត់នឹងអាច​រៀន​ចប់​បឋមសិក្សា រួចបន្ត​ដល់មធ្យមសិក្សា និង​ឈាន​ទៅ​ដល់​ថ្នាក់ឧត្តមសិក្សា​ថែមទៀត ដោយ​សារ​តែ​គាត់​មាន​ភាពក្លាហាន ដែល​យើង​ហៅថា បំណិនមិន​មែន​ពុទ្ធិ មានន័យថា ចេះទំនាក់ទំនងសង្គម​ មានភាពក្លាហាន មាន​ភាពតស៊ូ ជា​ក្មេង​មួយ​ដែលមាន​ភាព​ឯករាជ្យ”
បើតាម​ប្រសាសន៍​លើក​ឡើង​របស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ការ​អប់រំកុមារតូច គឺជាការ​បណ្តុះបំណិន ដោយ​មានទាំង​បំណិនចំណេះដឹង ហើយ​និង​បំណិន​មិន​ពាក់ព័ន្ធចំណេះដឹង​ដូចជា ឱ្យ​កុមារ​មានកាយសម្បទាររឹងមាំ បង្រៀន​កុមារ​​ឱ្យ​មានភាពក្លាហាន ឱ្យ​មានភាពឯករាជ្យ ឱ្យ​ចេះទំនាក់ទំនងជាមួយ​កុមារ​ផ្សេង​ទៀត​ ចេះរស់​នៅ​ក្នុង​សង្គមជាដើម។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីបញ្ជាក់ថា ការ​អប់រំកុមារតូចសំខាន់ណាស់ ហើយ​​ការ​វិនិយោគ១ដុល្លារទៅ​លើកុមារតូចនេះ យើងនឹងទទួលផលវិញ ៧ដុល្លារ។ ដូច្នេះ​ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន បន្ត​លើកទឹកចិត្ត​ដល់​មាតាបិតា​ទាំងអស់​គួរ​ធ្វើ​ការ​វិនិយោគ​ទៅ​លើ​កូនៗ​ចាប់ពីកុមារតូចទៅ ដើម្បីជា​មូលដ្ឋានគ្រឹះ​សម្រាប់ពួក​គេ​ទទួលបាន​ជោគជ័យ​ក្នុង​ការ​បន្ត​ការ​សិក្សា​នៅ​ថ្នាក់បឋមសិក្សា មធ្យមសិក្សា និង​ឧត្តម​សិក្សា។
បើយោង​តាម​របាយការណ៍​​បូកសរុបលទ្ធផលការងារ​ របស់ក្រសួងអប់រំយុវជន និង​កីឡាឆ្នាំ​សិក្សា​២០២១-២០២២ បានបង្ហាញថា បច្ចុប្បន្ន​កម្ពុជា​មាន​សាលា​មត្តេយ្យ​សិក្សា​គ្រប់រូបភាព​ចំនួន ៨៣៣៤សាលា ក្នុងនោះ​មត្តេយ្យ​សិក្សា​រដ្ឋ​មាន​ចំនួន ៤៥៦៣ ខណៈមត្តេយ្យ​សិក្សា​ឯកជន​មាន​ចំនួន ៦៨៨ និង​មត្តេយ្យ​សហគមន៍​ចំនួន ៣០៨៣កន្លែង។ ដោយ​ឡែក​កុមារទទួលបាន​សេវាអប់រំ​មាន​ចំនួន ៣៣០ ៨០១នាក់ ក្នុងនោះ​កុមារ​អាយុ​៣ឆ្នាំ​មាន​ចំនួន ៣៧ ៨៣៩នាក់, កុមារ​អាយុ​៤ឆ្នាំ​មាន​ចំនួន ៩៤ ១៧៤នាក់ និង​កុមារ​អាយុ​ ៥ឆ្នាំ មាន​ចំនួន ១៩៨ ៩១៧នាក់៕​