តើគូស្នេហ៍សម័យថ្មីគួររៀបចំផែនការសន្សំយ៉ាងដូចម្ដេច ដើម្បីរៀបអាពាហ៍ពិពាហ៍ឱ្យបានជោគជ័យ?
មុននឹងឈានដល់ការបង្កើតចំណងអាពាហ៍ពិពាហ៍ ដៃគូស្នេហា ត្រូវឆ្លងកាត់ដំណាក់កាល និងបញ្ហាជាច្រើន។ ក្នុងចំណោមបញ្ហាទាំងអស់ បញ្ហាហិរញ្ញវត្ថុ ជាចំណុចរស៊ើបបំផុតមួយ ដែលដៃគូស្នេហាគ្រប់គ្នា ត្រូវគិតគូ និងពិភាក្សាគ្នា ឱ្យបានល្អិតល្អន់ មុនសម្រេចចិត្តរៀបអាពាហ៍ពិពាហ៍ ពិសេសគឺគូស្នេហ៍ ដែលមាន​ឯករាជ្យភាពចំណូល និងមិនពឹងអាស្រ័យលើការទំនុកបម្រុងពីឪពុកម្ដាយ។
លោក ផូ វី បច្ចុប្បន្នជាផលិតករកម្មវិធីទូរទស្សន៍ និងជាមេគ្រួសារមួយរូប បានលើកឡើងថា ការរៀបចំផែនការហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ការៀបអាពាហ៍ពិពាហ៍ ពិតជារឿងមួយដ៏សំខាន់សម្រាប់យុវជនបច្ចុប្បន្ន។ សំខាន់ ព្រោះហេតុផលចម្បងពីរ ដោយ ទី១. ការបង្ហាញអំពីភាពចាស់ទុំរបស់យុវជន ដោយពួកគាត់ចេះគិតគូរ រៀបចំ និងធ្វើផែនការច្បាស់លាស់ មុនពេលសម្រេចចិត្តជ្រើសរើសពេលវេលារៀបការ និងកសាងគ្រួសារ និងទី២ ការរៀបចំផែនការហិរញ្ញវត្ថុបានត្រឹមត្រូវ អាចជួយដៃគូស្នេហា និងគ្រួសារទាំងសងខាង ឱ្យជៀសផុតពីបញ្ហាជម្លោះ ក្រោយរៀបអាពាហ៍ពិពាហ៍។
លោក ផូ វី និងគ្រួសាររបស់លោក នៅអំឡុងធ្វើដំណើរកម្សាន្ត។
មុនសម្រេចចិត្តរៀបចំផែនការហិរញ្ញវត្ថុដើម្បីរៀបអាពាហ៍ពិពាហ៍ គូស្នេហ៍ត្រូវគិតពីអ្វីខ្លះ?
ចំពោះសំណួរនេះ លោក វី យល់ថា មុននឹងសម្រេចចិត្តរៀបចំផែនការរៀបអាពាហ៍ពិពាហ៍ ចំណុចសំខាន់១ ដែល យុវជនត្រូវសួរខ្លួនឯងគឺ តើយើងពីរនាក់ពិតជាស្រឡាញ់គ្នាមែនដែរឬអត់?
ទោះបីជាល្អូកល្អឺន ដើរលេង ស្គាល់គ្នា និងគិតថា យល់ពីគ្នាច្រើនក៏ដោយ យើងត្រូវតែសួរសំណួរនេះ ដដែលៗ ថាយើងពិតជាស្រឡាញ់គ្នាមែនឬអត់? ព្រោះនេះជាការសម្រេចចិត្តសំខាន់ និងកំណត់ពីអនាគតរបស់យើង។
លោក ផូ វី
លោក ឡេង ចន្ថុល ជាបុគ្គលិកផ្នែកគណនេយ្យ ដែលទើបនឹងរៀបអាពាហ៍ពិពាហ៍រួចថ្មីថ្មោង បង្ហាញការយល់ឃើញថា មុនសម្រេចចិត្តរៀបអាពាហ៍ពិពាហ៍ មានចំណុចសំខាន់ជាច្រើន ដែលយើងត្រូវគិត ប៉ុន្តែរឿងសំខាន់បំផុតនោះទេគឺ ហិរញ្ញវត្ថុនេះឯង។ ដូច្នេះ អ្នកដែលមានបំណងត្រៀមខ្លួនរៀបការ ត្រូវសួរសំណួរមួយចំនួនមកកាន់ខ្លួនឯងដូចជា ទី១ បច្ចុប្បន្នតើយើងមានការងារ ដែលមានលំនឹងហើយឬនៅ? ទី២ តើអាចចិញ្ចឹមខ្លួនឯងបានហើយឬនៅ? និងទី៣ តើវាជាចិត្តដែលចង់តែមួយឆាវ ឬយើងប្រាកដចិត្តហើយថា យើងចង់កសាងគ្រួសារមួយ ព្រោះការកសាងគ្រួសារមួយ ជាក់ស្ដែងយើងត្រូវមានទំនួលខុសត្រូវខ្ពស់ជាងមុន។
ផែនការហិរញ្ញវត្ថុ
នៅពេលដែលយើងអាចដឹងថា យើងចង់រៀបចំកម្មវិធីទំហំប៉ុណ្ណា យើងច្បាស់ជាអាចស្មានដឹងថា ការចំណាយមានចំនួនប៉ុន្មាន ហើយយើងនឹងរៀបចំផែនការសន្សំបាន។ ឧទាហរណ៍ យើងកំណត់ថាក្នុងមួយខែ តើយើងគួរសន្សំប៉ុន្មាន? ហើយកំណត់ពេលប៉ុន្មានឆ្នាំ ដើម្បីឈានដល់ការរៀបការ។ នេះជាការលើកឡើងរបស់លោក ឡេង ចន្ថុល ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកលើកទឹកចិត្ត រៀបផែនការហិរញ្ញវត្ថុមុនរៀបការឱ្យបានមុន ៣ឆ្នាំ ព្រោះនេះជារយៈពេលសមរម្យ ដើម្បីរៀបចំខ្លួន និងថវិកា។
លោក ឡេង ចន្ថុល និងភរិយា ថត​ សែលហ្វី ជាមួយគ្នា អំឡុងពេលធ្វើដំណើរកម្សាន្ត។
បញ្ហា និងដំណោះស្រាយ អំឡុងពេលអនុវត្តផែនការ
លោក ចន្ថុល ពន្យល់ថា ក្នុងស្ថានភាពជាក់ស្ដែង នៅពេលអនុវត្តផែនការហិរញ្ញវត្ថុ គឺច្បាស់ជាជួបបញ្ហា ដោយជៀសមិនរួចឡើយ ព្រោះអំឡុងពេលនោះនឹងមានហេតុការណ៍ដែលយើងមិនបានគិតទុកមុនកើតឡើង ដូចជា ជំងឺ ការជួសជុល ឬខូចខាតរបស់របរផ្សេងៗ​ ឬក៏គ្រួសារ និងបងប្អូនត្រូវកាជំនួយពីយើងជាដើម។
យ៉ាងណាក៏ដោយ យើងគួរកុំប៉ះពាល់កញ្ចប់ថវិកា ដើម្បីរៀបការនោះអី ព្រោះប៉ះពាល់ដល់ផែនការជាក់ស្ដែងរបស់យើង។
លោក ឡេង ចន្ថុល
ខណៈលោក ផូ វី បានចែករំលែកបទពិសោធន៍ផ្ទាល់ខ្លួនថា ប្រសិនបើការអនុវត្តផែនការសន្សំមិនសម្រេចជោគជ័យ តាមអ្វីដែលគ្រោងទុកនោះទេ គូស្នេហ៍ត្រូវមានភាពបត់បែនតាមកាលៈទេសៈជាក់ស្ដែង។ លោកសង្កត់ធ្ងន់ថា ចំពោះបទពិសោធន៍លោកផ្ទាល់ ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហានេះ លោកមានដំណោះស្រាយ ២ចំណុច ទី១ ជជែកត្រង់ទៅត្រង់មកជាមួយអនាគតឪពុកម្ដាយក្មេក ដោយសុំជំពាក់ថ្លៃបណ្ដាការសិន ក្រោយរៀបការរួចនឹងរៀបចំជូនពួកគាត់ និងទី២ ជាចំណុចសំខាន់សម្រាប់ភាគីបុរស ត្រូវបង្ហាញថា ខ្លួនឯងជាមនុស្សដែលមានទំនួលខុសត្រូវ ព្រមទាំងមានផែនការច្បាស់លាស់ ក្នុងការរៀបអាពាហ៍ពិពាហ៍ និងកសាងអនាគតគ្រូសារ៕