រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងប្រៃសណីយ៍ លើកទឹកចិត្តនិស្សិតជ័យលាភីអាហារូបករណ៍ជប៉ុន និងកូរ៉េ ផ្តោតការយកចិត្តទុកដាក់រៀន ឱ្យពូកែ ដើម្បីក្លាយជាធនធានមនុស្សឆ្នើម
ភ្នំពេញ – ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងប្រៃសណីយ៍និងទូរគមនាគមន៍ មានប្រសាសន៍លើកទឹកចិត្តដល់និស្សិតជ័យលាភីអាហារូបករណ៍ជប៉ុន និងកូរ៉េចំនួន២៨រូប ឱ្យ​ផ្តោតការយកចិត្តទុកដាក់រៀនសូត្រឱ្យពូកែ ដើម្បីក្លាយជាធនធានមនុស្សឆ្នើម។ ឯកឧត្តមលើកឡើងបែបនេះ ក្នុងពិធីសំណេះសំណាលជាមួយនិស្សិតជ័យលាភីអាហារូបករណ៍ជប៉ុន សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សនៅកម្ពុជា (JDS) ចំនួន២៤រូប និងនិស្សិតជ័យលាភីអាហារូបករណ៍រដ្ឋាភិបាលកូរ៉េ ចំនួន៤រូប សម្រាប់ឆ្នាំសិក្សា ២០២២-២០២៣ កាលពីថ្ងៃទី១៩ ខែសីហា កន្លងទៅ ដើម្បីផ្តល់អនុសាសន៍ណែនាំដល់និស្សិត មុននឹងចេញដំណើរទៅសិក្សានៅប្រទេសជប៉ុន និងប្រទេសកូរ៉េ នាពេលខាងមុខ។
ថ្លែងក្នុងពិធីសំណេះសំណាលនាឱកាសនោះ ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត បានចូលរួមអបអរសាទរ និងកោតសរសើរចំពោះនិស្សិតជ័យលាភី ដែលទទួលបានអាហារូបករណ៍ដើម្បីទៅបន្តការសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់នៅប្រទេសជប៉ុន និងប្រទេសកូរ៉េ។ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី ក៏​បានណែនាំដល់និស្សិតជ័យលាភីទាំងអស់ត្រៀមលក្ខណៈឱ្យបានល្អ ត្រូវផ្តោតការយកចិត្តទុកដាក់រៀនសូត្រឱ្យពូកែ និងធ្វើការស្រាវជ្រាវផ្សារភ្ជាប់នឹងការអនុវត្តជាក់ស្ដែងឱ្យបានច្រើនដើម្បីក្លាយជាធនធានមនុស្សឆ្នើម ក៏​ដូចជា​ទទួលបានភាពជោគជ័យក្នុងការសិក្សានៅបរទេស។