ភ្នំពេញ – ក្នុងឱកាសអញ្ជើញទស្សនកិច្ចពិនិត្យដំណើរការបើកសាកលវិទ្យាល័យសាកល្បង និងពិធីសម្ពោធ Digital Economy Lab នៃវិទ្យាស្ថានស្រាវជ្រាវសេដ្ឋកិច្ចអាស៊ាន កាលពីរសៀលថ្ងៃទី៣ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ក្រសួងអប់រំនឹងពិចារណាពន្យារពេលប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ (បាក់ឌុប) ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ពន្យារពេលប្រឡង គឺដើម្បីឲ្យសិស្សមានពេលគ្រប់គ្រាន់ដើម្បីរៀន។ ឯកឧត្តមបន្តថា ក្រសួងកំពុងពិភាក្សារៀបចំប្រឡងយ៉ាងណាឲ្យបានល្អតាមអនុសាសន៍របស់សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្រ្តី។
“តួនាទីសិស្សត្រូវខំរៀន ហើយការប្រឡងលើកនេះ គឺដើម្បីលើកទឹកចិត្តឱ្យសិស្សខំប្រឹងរៀនព្រោះបើសិនជាមិនរៀបចំការប្រឡងសិស្សច្បាស់ជាឈប់រៀនមិនខាន”
– ឯកឧត្តម បណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា
គួរបញ្ជាក់ថា កាលពីពេលកន្លងទៅនេះ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានកំណត់សម័យប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប នៅថ្ងៃ៦ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ ហើយការប្រឡងត្រូវបន្តអនុវត្តន៍គោលការណ៍ច្បាប់ យុត្តិធម៌ តម្លាភាព និងលទ្ធផលទទួលយកបាន ស្របនឹងវិធានការសុវត្ថិភាពសុខភាព។
ទាក់ទងនឹងការបើកសាលារៀនឡើងវិញ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ បញ្ជាក់ថា ជាលក្ខខណ្ឌចាំបាច់សម្រាប់ការបើកសេដ្ឋកិច្ចឡើងវិញ ទើបសម្ដេចនាយករដ្ឋមន្ត្រីអនុញ្ញាតិឱ្យបើកសាលារៀនឡើងវិញ ។ ក្នុងនោះ ដើម្បីរស់ក្នុងបរិបទថ្មី គឺរស់ជាមួយកូវីដ គឺត្រូវមានគោលដៅសំខាន់ចំនួន២ ទី១. បន្តការរៀនសូត្រ និងទី២. ការការពារកុំឱ្យឆ្លងជំងឺកូវីដ-១៩ ។
បើតាមការបញ្ជាក់របស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន បច្ចុប្បន្នសាលាដែលអាចបើកដំណើរការឡើងវិញ មានចំនួន ១៣០០០សាលា គិតទាំងសាលាមត្តេយ្យសិក្សា ក្នុងនោះសាលារដ្ឋជាង ៩០០០សាលា និងសិស្សជាង ២លាននាក់ ៕