ភ្នំពេញ – ការធ្វើចំណាកស្រុករបស់ស្រ្តីដើម្បីរកការងារធ្វើនៅស្រុកគេ គឺជាការលះបង់មួយ ដែលគួរតែទទួលបានការកោតសរសើរ ដោយមិនគួរត្រូវបន្ទោសបង្អាប់ ឬរើសអើងនោះឡើយ, ហើយមនុស្សជុំវិញខ្លួនគួរតែលើកទឹកចិត្ត និងជួយដល់ពួកគាត់។
អ្នកស្រី លី ចិន្តា ដែលធ្លាប់ចាញ់បោកគេទៅធ្វើការងារដោយខុសច្បាប់នៅប្រទេសចិនបានថ្លែងថា កំឡុងធ្វើការងារនៅប្រទេសគេ អ្នកស្រីត្រូវគេធ្វើបាបទាំងផ្លូវកាយ និងផ្លូវចិត្ត ទំរាំអ្នកស្រីអាចស្វែងរកការអន្តរាគមន៍ពីអាជ្ញាធរដើម្បីត្រឡប់មកស្រុកខ្មែរវិញបាន។ ពេលមកដល់ស្រុកខ្មែរ អ្នកស្រីបែរជាជួបនូវទារុណ្ឌកម្មផ្លូវចិត្តមួយទៀត គឺមនុស្សជុំវិញខ្លួនបែរជារើសអើង និងមាក់ងាយចំពោះអ្នកស្រី។
«ខ្ញុំធ្លាប់ចាញ់បោកមេខ្យល់ ដោយគេនាំទៅរស់នៅស្រុកគេ, នៅទីនោះគេធ្វើបាប ទាំងផ្លូវកាយ និងផ្លូវចិត្ត គេឱ្យធ្វើការងារច្រើនម៉ោង និងឃុំឃាំងជាដើម ប៉ុន្តែខ្ញុំ តស៊ូរហូតបានរួចខ្លួនត្រឡប់មកប្រទេសរបស់យើងវិញ។ …ពេលមកដល់ខ្មែរជាទីកន្លែងកំណើតសង្ឃឹមថានឹងមានសេចក្ដីសុខសប្បាយចិត្ត ប៉ុន្តែបែរជាត្រូវមនុស្សជុំវិញខ្លួន រើសអើង ម៉ាកងាយ មើលស្រាល និងមិនឱ្យតម្លៃ ពេលគេដឹងថា ខ្ញុំធ្លាប់ចាញ់បោកគេទៅធ្វើការក្រៅស្រុក»
អ្នកស្រី លី ចិន្តា
សម្រាប់អ្នកស្រី នី ម៉ារ៉ា ដែលជាអតីតស្រ្តីពលករចំណាកស្រុកនៅប្រទេសកូរ៉េវិញបានថ្លែងថា សម្រាប់អ្នកស្រីកំឡុងពេលធ្វើការងារនៅប្រទេសគេ គឺពុំមានបញ្ហាអ្វីនោះទេ ប៉ុន្តែអ្នកស្រីក៏បានលឺដែរអំពីការបៀតបៀនមកលើស្រ្តីចំណាកស្រុក ដែលភាគច្រើនកើតមាននៅតំបន់ដាច់ស្រយាល។
“សម្រាប់ខ្ញុំទៅធ្វើការនៅប្រទេសគេស្របច្បាប់ និងរស់នៅទីក្រុងមិនមានការរើសអើង ឬត្រូវគេធ្វើបាបនោះទេ! ប៉ុន្តខ្ញុំធ្លាប់ឃើញស្រ្តីចំណាកស្រុកទទួលរងការបៀតបៀនភាគច្រើន គឺធ្វើការនៅតំបន់ដាច់ស្រយាល”
អ្នកស្រី នី ម៉ារ៉ា
ស្រ្តីធ្វើការនៅប្រទេសកូរ៉េអស់រយៈពេលបួនឆ្នាំរូបនេះបញ្ជាក់ថា ការងារនៅស្រុកគេទទួលលទ្ធផលល្អ លុះត្រាតែអ្នកបញ្ជូនមកធ្វើការជួបប៉ះជាមួយថៅកែល្អ និងមានការយោគយល់។ ជាក់ស្តែងពេលដែលអ្នកស្រីរស់នៅទីនោះគេឱ្យតម្លៃ និងមានសិទ្ធិនៅក្នុងការចូលរួមកិច្ចការមួយចំនួនបានធម្មតា ប៉ុន្តែចំពោះករណីមានបញ្ហា ពលករគួរតែស្វែងរកជំនួយទៅខាងស្ថានទូតកម្ពុជានៅទីនោះ ឬក្រសួងការងារជាដើម។
យ៉ាងណាក៏ដោយ លោកស្រី ស ស៊ីណែត អគ្គនាយករង នៃអគ្គនាយកដ្ឋានអភិវឌ្ឍន៍សង្គម ក្រសួងកិច្ចការនារី មានប្រសាសន៍ថា ករណីពលករត្រូវគេប្រើអំពីហិង្សា ភាគច្រើនគឺជាការចេញទៅធ្វើការដោយខុសច្បាប់, នៅពេលដែលពលករទៅធ្វើការដោយខុសច្បាប់ ថៅកែគេនឹងដកសំបុត្រឆ្លងដែនទុក និងអត់មានកុងត្រាអ្វីច្បាស់នោះទេ ដូចនេះធ្វើឱ្យគេមានភាពងាយស្រួលនៅក្នុងការប្រព្រឹត្តិសកម្មភាពហិង្សានានាលើពលករទាំងនោះ។
បើតាមអគ្គនាយករង នៃអគ្គនាយកដ្ឋានអភិវឌ្ឍន៍សង្គម ក្រសួងកិច្ចការនារី ថា ដើម្បីកុំឱ្យមានការរើសអើងចំពោះស្រ្តីពលករចំណាកស្រុក គឺត្រូវមានការផ្សព្វផ្សាយអំពីបញ្ហានេះឱ្យកាន់តែទូលំទូលាយ មិនថាតែក្នុងប្រព័ន្ធអនឡាញ ឬក៏ផ្សាយនៅក្នុងរូបភាពបែបណានោះទេ ដើម្បីជាការចែករំលែកចំណេះដឹង ។ មួយវិញទៀត មុនសម្រេចចិត្តធ្វើចំណាកស្រុកទៅធ្វើការងារនៅស្រុកគេ គឺត្រូវគិតគូរឱ្យបានត្រឹមត្រូវ ស្វែងរកប្រភពព័ត៌មានឱ្យបានច្បាស់លាស់ ឬក៏អាចទាក់ទងជាមួយនឹងអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន។
ពាក់ព័ន្ធនឹងការគាំពារស្រ្តីចំណាកស្រុកវិញ បើតាមលោកស្រី ស ស៊ីណែត ថា កន្លងមកក្រសួងកិច្ចការនារីតែងជួយគាំទ្រសេវាផ្លូវចិត្ត ផ្នែកច្បាប់ ព្យាបាល ជម្រកសុវត្ថិភាព និងសេវាចាំបាច់ផ្សេងៗលើស្រ្តីពលករចំណាកស្រុកដែលត្រូវគេរើសអើងក្នុងសង្គម ។ ជាមួយគ្នានេះ ក្រសួងលើកទឹកចិត្តដល់ស្រ្តីចំណាកស្រុកត្រូវក្លាហានបំបែកភាពស្ងៀមស្ងាត់នៃអំពើហិង្សា និងការរំលោភបំពានមកលើខ្លួន ដោយត្រូវរាយការណ៍ទៅអាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ច អាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន និងអ្នកដែលខ្លួនទុកចិត្តបំផុត ឬទំនាក់ទំនងមកកាន់លេខទូរស័ព្ទ 093 777 800/ 085 777 900៕