ក្រសួងកិច្ចការនារីលើកទឹកចិត្តឱ្យស្រ្តីចំណាកស្រុកដែលរងការបំពានស្វែងរកជំនួយពីអាជ្ញាធរ
ភ្នំពេញ – ការធ្វើចំណាកស្រុករបស់ស្រ្តីដើម្បីរកការងារធ្វើនៅ​ស្រុកគេ គឺជា​ការ​លះបង់មួយ ដែល​គួរ​តែទទួលបានការ​កោតសរសើរ ដោយ​មិន​គួរ​ត្រូវ​បន្ទោស​បង្អាប់ ឬរើសអើងនោះឡើយ, ហើយ​មនុស្ស​ជុំវិញ​ខ្លួន​គួរ​តែ​លើកទឹកចិត្ត និង​ជួយ​ដល់ពួកគាត់។
អ្នកស្រី លី ចិន្តា ដែល​ធ្លាប់​ចាញ់បោក​គេ​ទៅធ្វើ​ការងារ​ដោយ​ខុស​ច្បាប់នៅប្រទេស​ចិនបាន​ថ្លែងថា កំឡុង​ធ្វើការងារនៅ​ប្រទេស​គេ អ្នកស្រីត្រូវ​គេធ្វើ​បាបទាំងផ្លូវ​កាយ និង​ផ្លូវ​ចិត្ត ទំរាំ​អ្នក​ស្រីអាចស្វែង​រក​ការ​អន្តរាគមន៍ពីអាជ្ញាធរដើម្បីត្រឡប់​មក​ស្រុក​ខ្មែរវិញបាន។ ពេល​មកដល់ស្រុកខ្មែរ អ្នកស្រីបែរជា​ជួប​នូវ​ទារុណ្ឌកម្ម​ផ្លូវ​ចិត្ត​មួយ​ទៀត គឺមនុស្ស​ជុំវិញខ្លួនបែរជា​រើសអើង និង​មាក់ងាយចំពោះអ្នកស្រី។
«ខ្ញុំធ្លាប់ចាញ់បោកមេខ្យល់ ដោយ​គេ​នាំទៅរស់នៅស្រុកគេ, នៅទីនោះគេធ្វើបាប ទាំងផ្លូវកាយ និងផ្លូវចិត្ត គេឱ្យធ្វើការងារច្រើនម៉ោង និងឃុំឃាំងជាដើម ប៉ុន្តែខ្ញុំ តស៊ូរហូតបានរួចខ្លួនត្រឡប់មកប្រទេសរបស់យើងវិញ។ …ពេលមកដល់ខ្មែរជាទីកន្លែងកំណើតសង្ឃឹមថានឹងមានសេចក្ដីសុខសប្បាយចិត្ត ប៉ុន្តែបែរជាត្រូវ​មនុស្សជុំវិញខ្លួន រើសអើង ម៉ាកងាយ មើលស្រាល និងមិនឱ្យតម្លៃ ពេលគេដឹងថា ខ្ញុំធ្លាប់ចាញ់បោកគេទៅធ្វើការក្រៅស្រុក»
សម្រាប់អ្នកស្រី នី ម៉ារ៉ា ដែល​ជាអតីតស្រ្តីពលករចំណាកស្រុកនៅប្រទេសកូរ៉េវិញបានថ្លែងថា សម្រាប់អ្នកស្រីកំឡុងពេល​ធ្វើការ​ងារ​នៅប្រទេស​គេ គឺពុំ​មានបញ្ហាអ្វីនោះទេ ប៉ុន្តែអ្នកស្រី​ក៏​បានលឺដែរអំពីការបៀតបៀនមក​លើស្រ្តីចំណាកស្រុក ដែល​ភាគច្រើន​កើត​មាន​នៅ​តំបន់ដាច់ស្រយាល។
យ៉ាងណាក៏ដោយ លោកស្រី ស ស៊ីណែត អគ្គនាយករង នៃអគ្គនាយកដ្ឋានអភិវឌ្ឍន៍សង្គម ក្រសួងកិច្ចការនារី មានប្រសាសន៍ថា ករណីពលករ​ត្រូវគេប្រើអំពីហិង្សា ភាគច្រើនគឺជាការចេញទៅធ្វើការ​ដោយ​ខុសច្បាប់, នៅពេលដែលពលករទៅធ្វើការ​ដោយ​ខុសច្បាប់ ថៅកែគេនឹងដកសំបុត្រឆ្លងដែនទុក និងអត់មានកុងត្រាអ្វីច្បាស់នោះទេ ដូចនេះធ្វើឱ្យគេមានភាពងាយស្រួលនៅក្នុងការប្រព្រឹត្តិសកម្មភាពហិង្សានានាលើពលករទាំងនោះ។
បើតាម​អគ្គនាយករង នៃអគ្គនាយកដ្ឋានអភិវឌ្ឍន៍​សង្គម ក្រសួងកិច្ចការនារី ថា ដើម្បីកុំឱ្យមានការរើសអើងចំពោះស្រ្តីពលករចំណាកស្រុក គឺត្រូវមានការផ្សព្វផ្សាយអំពីបញ្ហានេះឱ្យកាន់តែទូលំទូលាយ មិនថាតែក្នុងប្រព័ន្ធអនឡាញ ឬក៏ផ្សាយនៅក្នុងរូបភាពបែបណានោះទេ ដើម្បីជាការចែករំលែកចំណេះដឹង ។ មួយ​វិញទៀត មុនសម្រេចចិត្តធ្វើ​ចំណាកស្រុកទៅធ្វើ​ការងារនៅស្រុក​គេ គឺត្រូវគិតគូរឱ្យបានត្រឹមត្រូវ ស្វែងរកប្រភពព័ត៌មានឱ្យបានច្បាស់លាស់ ឬក៏អាចទាក់ទងជាមួយនឹងអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន។
ពាក់ព័ន្ធនឹង​ការ​គាំពារស្រ្តីចំណាកស្រុកវិញ បើតាម​លោកស្រី ស ស៊ីណែត ថា កន្លងមកក្រសួងកិច្ចការនារីតែងជួយគាំទ្រសេវាផ្លូវចិត្ត ផ្នែកច្បាប់ ព្យាបាល ជម្រកសុវត្ថិភាព និងសេវាចាំបាច់ផ្សេងៗលើស្រ្តីពលករចំណាកស្រុកដែលត្រូវគេ​រើសអើងក្នុងសង្គម ។ ជាមួយ​គ្នា​នេះ ក្រសួងលើកទឹកចិត្ត​ដល់ស្រ្តីចំណាកស្រុកត្រូវក្លាហានបំបែកភាពស្ងៀមស្ងាត់នៃអំពើហិង្សា និងការរំលោភបំពានមកលើខ្លួន ដោយត្រូវរាយការណ៍ទៅអាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ច អាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន និងអ្នកដែលខ្លួនទុកចិត្តបំផុត ឬទំនាក់ទំនងមកកាន់លេខទូរស័ព្ទ 093 777 800/ 085 777 900៕