ភ្នំពេញ – បច្ចុប្បន្ននេះ មានរឿងរ៉ាវច្រើនណាស់ដែលកើតឡើង ហើយរឿងរ៉ាវទាំងអស់នោះធ្វើឱ្យមនុស្សមានបញ្ហាស្រ្តេស ធ្វើឱ្យពិបាកចិត្ត ហើយវាពិតជាពិបាកមែនទែនបើសិនជាមិនមានភាពឆ្លាតផ្នែកអារម្មណ៍ EQ (Emotional Quotient) ឬមានភាពឆ្លាតខាងផ្នែកអារម្មណ៍ទាប។ តើធ្វើដូចម្តេចទើបយើងដឹងថា យើងមានភាពឆ្លាតផ្នែកអារម្មណ៍ប៉ុណ្ណា ?
អ្នកស្រី គីម ស៊ីដដាវីស អ្នកនិយាយសាធារណៈ និងជាគ្រូបង្រៀនមុខវិជ្ជាជំនាញនៃការគ្រប់គ្រងនៅសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ បង្ហាញអំពីហេតុផលប្រាំមួយចំណុចធ្វើបែបណាទើបដឹងថា ខ្លួនឯងមាន ភាពឆ្លាតខាងផ្នែកអារម្មណ៍ខ្ពស់៖
១. ដឹងខ្លួនច្បាស់ថា តើខ្លួនឯងមានអារម្មណ៍បែបណា៖ ដឹងច្បាស់ថាឥឡូវនេះខ្លួនឯងមានអារម្មណ៍យ៉ាងម៉េច ហើយពេលខ្លះក៏អាចបរិយាយនូវអារម្មណ៍របស់ខ្លួនឯងចេញមកក្រៅបានទៀតផង អាចដូចជា អារម្មណ៍ខឹង អារម្មណ៍អាណិត អារម្មណ៍ខ្មាសអៀនជាដើម ដែលទាំងអស់នេះហើយជាការចាប់ផ្តើម នៃការគ្រប់គ្រងអារម្មណ៍ ។
២. គ្រប់គ្រងអារម្មណ៍ខ្លួនឯងឱ្យបាន ៖ បើយើងមានសមត្ថភាពគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការទប់អារម្មណ៍ខ្លួនឯងបាន មិនថា រាល់ពេលខឹង រាល់ពេលរីករាយ រាល់ពេលសោកសៅ រាល់ពេលខ្លាច រាល់ពេលស្រ្តេស ដោយមិនអនុញ្ញាត្តិ ឬបណ្តោយឱ្យខ្លួនឯងធ្វើអ្វីទៅតាមអារម្មណ៍នោះឡើយ។
៣. បង្ខំ ឬអាចទាញឱ្យខ្លួនធ្វើអ្វីដែលខ្លួនមិនចង់ធ្វើបាន៖ អាចបង្ខំចិត្តខ្លួនឯង និងទាញខ្លួនឯងឱ្យធ្វើរឿងអ្វីមួយបាន ទោះខ្លួនមិនចង់ធ្វើ ដូចជាពេលមានអារម្មណ៍មិនសប្បាយចិត្ត មានអារម្មណ៍ថាវាគួរឱ្យធុញ មានអារម្មណ៍ស្រ្តេសក៏ដោយ តែបើសិនជាកាលៈទេសៈនោះតម្រូវឱ្យយើងធ្វើរឿងអ្វីមួយ ហើយយើងអាចទប់អារម្មណ៍ធ្វើវាបាន។
៤. អាចបត់បែន និងសម្របខ្លួនបានយ៉ាងងាយ៖ ជាមនុស្សដែលអាចបត់បែន និងសម្របខ្លួនបាន បើទោះបីជាស្ថិតនៅក្នុងស្ថានភាពណាក៏ដោយ អាចផ្លាស់ប្តូរ និងកែប្រែខ្លួនឯងឱ្យស្របទៅតាមស្ថានភាពដែលខ្លួនកំពុងតែជួបបានយ៉ាងល្អ។
៥. អាចស្តាប់អ្នកដទៃបាន ទោះខុសពីការគិត និងការយល់ឃើញរបស់ខ្លួនឯង៖ ស្តាប់អ្នកដទៃបានយ៉ាងល្អ ទោះបីពេលខ្លះអ្នកដទៃនិយាយអ្វីដែលមិនត្រូវចិត្តរបស់អ្នកក៏ដោយ ក៏អាចអត់ធ្មត់ស្តាប់ និងព្យាយាមយល់ពីអ្វីដែលអ្នកដទៃនិយាយបានដែរ។
៦. យកចិត្តគេដាក់ចិត្តខ្លួនឯង (Empathy)៖ ជាមនុស្សដែលយកចិត្តគេដាក់ចិត្តខ្លួនឯង ដោយយល់ពីអ្នកដទៃសឹងតែមិនចាំបាច់អ្នកដទៃប្រាប់ ព្រោះមនុស្សដែលមានភាពឆ្លាតខាងផ្នែកអារម្មណ៍ពូកែសង្កេត មិនថាតាមរយៈទឹកមុខ កាយវិការនោះទេ ដូច្នេះហើយធ្វើឱ្យងាយយល់ពីអារម្មណ៍ និងចិត្តរបស់អ្នកដទៃ។
ជារួមមក អ្នកស្រី គីម ស៊ីដាវីដ បានបញ្ជាក់ថា ប្រាំមួយយ៉ាងនេះប្រហែលជាគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការបង្ហាញថា អ្នកជាមនុស្សដែលមានភាពឆ្លាតខាងផ្នែកអារម្មណ៍ អញ្ចឹងសម្រាប់អ្នកដែលមិនទាន់មានគ្រប់ទាំងប្រាំមួយចំនុចនេះទេ អាចបន្ថែមបានណា ដើម្បីឱ្យខ្លួនឯងក្លាយជាមនុស្សដែលមានភាពឆ្លាតខាងផ្នែកអារម្មណ៍ ហើយដែលនឹងទទួលបាននូវសុខភាពល្អខាងផ្នែកផ្លូវចិត្តផងផងដែរ៕