ឯកឧត្តម សុក ស៊ីផាន់ណា ទីប្រឹក្សាជាន់ខ្ពស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា វិស័យផ្សេងអាចមានលុយទៅបើអាជីវកម្មបាន តែ​វិស័យ​បច្ចេក​វិទ្យា​មិន​អាច​ទេ ធនធានមនុស្សផ្នែកនេះត្រូវតែឆ្លង​កាត់ការហ្វឹកហ្វឺន និងរៀនសូត្រដោយមាន​មូលដ្ឋានច្បាស់លាស់ ។ ប្រសិនបើចង់បានធនធានមនុស្សប្រភេទនេះ ម្តាយឪពុកត្រូវ​តែ​ចូលរួមលើកទឹកចិត្តកុមារឱ្យស្រឡាញ់ការសិក្សាតាំងពីថ្នាក់ដំបូងរបស់ពួកគេ ។
“នៅក្នុងឧស្សា​ហកម្ម ៤.០ គេអត់ត្រូវការមនុស្សគណនី ១ម៉ឺននាក់ទេ គេត្រូវការអ្នកដែលមា​នចំណេះដឹង​ខាងផ្នែក​បច្ចេកវិទ្យា​ហ្នឹងច្រើននាក់…”
ឯកឧត្តម សុក ស៊ីផាន់ណា បានបញ្ជាក់បន្ថែមថា ក្រៅពីកត្តាអាណាព្យាបាលចូលរួមជំរុញការសិក្សារបស់កូន ទន្ទឹមគ្នានេះវិស័យរដ្ឋ​ និងវិស័យឯកជន ត្រូវមាន​យុទ្ធនា​ការពង្រឹងសមត្ថភាពយុវជនឱ្យមានជំនាញ ធ្វើយ៉ាងណាឱ្យពួកគេយល់អំពីសារៈសំខាន់នៃវិស័យនេះ និងប្រើប្រាស់សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិ ។  លើសពីនេះ វិស័យអប់រំត្រូវពង្រឹងមុខវិជ្ជាវិទ្យាសាស្ត្រនៅគ្រប់កម្រិតសិក្សាទៅដល់សិស្សានុសិស្ស ដើម្បីជាទុនជួយដល់យុវជនឱ្យបោះជំហានបន្តក្រោ​យ​ពេលបញ្ចប់មធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ។
“ផ្នត់គំនិតរបស់ប្រជាជនខ្មែរភាគច្រើន មិនទាន់បានបើកចិត្តទូលាយក្នុងការកំណត់គោលដៅសិក្សាដល់កូនៗនៅឡើយទេ និយាយរួមគឺ មុ​ខ​របរ​ណា​ដែ​ល​គា​ត់​​មើលឃើញថារកកម្រៃបាន ហើយងាយស្រួល ពួកគាត់នឹងជំរុញកូនៗ របស់គាត់ចាប់យកជំនាញនោះ។ ប៉ុន្តែបើក្នុងន័យជាតិនិយម ការ​ចម្រេ​ច​ចិត្ត​បែ​ប​នេះ គាត់​មិន​បាន​ផ្ដល់ឱកាសដល់យុវជនជំនាន់ក្រោយបានរួមចំណែកក្នុងការជួយអភិវឌ្ឍន៍សង្គមនោះឡើយ”
សូមជម្រាបថា ជំនាញបច្ចេកវិទ្យា ជាផ្នែកមួយសំខាន់និងចាំបាច់សម្រាប់កម្ពុជាជាប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍន៍ និងរបត់នៃការរីកចម្រើនបច្ចេកវិទ្យា ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ មុខវិជ្ជា STEM បាន​ក្លាយ​ជា​ផ្នែក​យ៉ាង​​សំខាន់មិនអាចខ្វះបានសម្រាប់គ្រប់ចង្វាក់ផលិតកម្ម និង​អាជីវកម្មធំៗនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ។
ចំណែក STEAM ជាបណ្តុំមុខវិជ្ជាដូចជា វិទ្យាសាស្ត្រ (Science) បច្ចេកវិទ្យា (Technology) វិស្វកម្ម (Engineering) សិល្បៈ (Art) និងគណិតវិទ្យា (Mathematic) សំខាន់​សម្រា​ប់​កា​រ​សិ​ក្សាក្នុងបរិបទ​នៃការរីក​ចម្រើន​ឌីជីថលនាពេលបច្ចុប្បន្ន​ ​និងសម្រាប់ទីផ្សារការងារនាពេលអនាគត ។ មុខវិជ្ជាថ្មីនេះសំខាន់សម្រាប់ការសិក្សារបស់កូនដែលម្តាយឪពុកត្រូវមាន​វិធីសាស្ត្រ​លើកទឹកចិត្តឱ្យកូនសិក្សា៕