កវីនិពន្ធកម្ពុជា ២រូបទទួលពានរង្វាន់កវីនិពន្ធអាស៊ីអាគ្នេយ៍
ភ្នំពេញ – កវីនិពន្ធកម្ពុជា ២រូបមានលោក វ៉ែន សុន និងលោក ស៊ូ ចំរើន បានទទួលពានរង្វាន់កវីនិពន្ធអាស៊ីអាគ្នេយ៍ (S.E.A write Award) ជាពានរង្វាន់កិត្តិយសមួយសម្រាប់ប្រគល់ជូនជារៀងរាល់ឆ្នាំដល់កវីនិពន្ធអាស៊ីអាគ្នេយ៍ ចាប់តាំងពីឆ្នាំ ១៩៧៩ ។ នេះបើតាមការចុះផ្សាយរបស់សមាគមអ្នកនិពន្ធខ្មែរ ។
សម្រាប់កវីនិពន្ធកម្ពុជា លោក វ៉ែន សុន បានទទួលពានរង្វាន់កវីនិពន្ធអាស៊ីអាគ្នេយ៍សម្រាប់ឆ្នាំ ២០១៩ ចំណែកលោកគ្រូ ស៊ូ ចំរើន បានទទួលពានរង្វាន់កវីនិពន្ធអាស៊ីអាគ្នេយ៍សម្រាប់ឆ្នាំ ២០២០ ។ កម្មវិធីប្រគល់ពានរង្វាន់នឹងប្រារព្ធនៅថ្ងៃទី២៥ កញ្ញាខាងមុខតាមប្រព័ន្ធ Zoom នៅទីក្រុងបាងកក ប្រទេសថៃ ។
គួរបញ្ជាក់ថា កម្មវិធីពានរង្វាន់កវីនិពន្ធអាស៊ីអាគ្នេយ៍បង្កើតឡើងក្នុងគោលបំណងទទួលស្គាល់គំនិតច្នៃប្រតិដ្ឋរបស់អ្នកនិពន្ធ និងបង្កើនការយល់ដឹងឱ្យកាន់តែទូលំទូលាយអំពីវិស័យតែងនិពន្ធ អក្សរសាស្ត្រ ព្រមទាំង​គំនិតដ៏អស្ចារ្យក្នុងការងារ​តែងនិពន្ធ ។ ពានរង្វាន់នេះ ផ្តល់ជូនដល់អ្នកនិពន្ធមកពីប្រទេសនៃសមាគមប្រជាជាតិអាស៊ីអាគ្នេយ៍ (អាស៊ាន) តែប៉ុណ្ណោះ ។ ពិធីប្រគល់រង្វាន់នេះ តែងធ្វើឡើងនៅទីក្រុងបាងកកដោយមានសមាជិកម្នាក់នៃក្រុមគ្រួសាររាជវង្សថៃជាអ្នកដឹកនាំកម្មវិធី ។
សូមជម្រាបថា កន្លងទៅអ្នកនិពន្ធកម្ពុជាបានទទួលពានរង្វាន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ មានដូចជាលោក ពេជ្រ ទុំក្រវិល (១៩៩៩), លោក គង្គ ប៊ុនឈឿន (២០០០), លោក ម៉ៅ អាយុទ្ធ (២០០១), លោក សេង សំអាន (២០០២), ឯកឧត្តម គឹម ពេជ្រពីនុន (២០០៣), ឯកឧត្តម ជ័យ ចាប (២០០៤), លោក មៀច ប៉ុណ្ណ (២០០៥), អ្នកស្រី ប៉ាល់ វណ្ណារីរក្ស (២០០៦), អ្នកស្រី អ៊ំ សុផានី (២០០៧), លោក ស៊ិន ទូច (២០០៨), លោក សុខ ចាន់ផល (២០១៣), លោក វ៉ា សំអាត (២០១៤), លោក ខូ តារារិទ្ធ (២០១៥), ឯកឧត្តម ព្រឿង ប្រណីត (២០១៦), លោក ឡឹក ជំនោរ (២០១៧), អ្នកស្រី ប៉ុល ពិសី (២០១៨), លោក វ៉ែន សុន (២០១៩), និងលោក ស៊ូ ចំរើន (២០២០) ៕