ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី ៖ 3Cs ជាទស្សនៈវិស័យនៃអនាគតរបស់កម្ពុជា
ភ្នំពេញ ៖ ​អនាគត​របស់កម្ពុជា​មាន​ស្មារតី​ខ្មែរ​តែមួយ ប្រជាជនកម្ពុជាមាន​សមត្ថភាព និង​ប្រជាជន​ពោរពេញ​ដោយ​ធម៌​ ឃ្លាទាំងបីនេះមកពីពាក្យពេញ Cambodianess Competency និង Compassionate ឬអានកាត់ជាភាសាអង់គ្លេសថា 3Cs ជាគោលគំនិត​ជំរុញកម្ពុជាឆ្ពោះទៅរកជោគវាសនាតែមួយ។ ប្រសាសន៍នេះលើកឡើងរបស់ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី ប្រធានសហភាពសហព័ន្ធ​យុវជនកម្ពុជា តាមរយៈវីដេអូមួយផលិតដោយសហភាពសហព័ន្ធ​យុវជនកម្ពុជា។
​ឯកឧត្តម ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី បានបកស្រាយពាក្យ 3Cs នេះថា C1 (Cambodianess) សំដៅទៅលើភាពជាខ្មែរតែមួយ ត្រូវសិក្សាអំពីប្រវត្តិសាស្រ្តរបស់កម្ពុជាដែលមានភាពរុងរឿង និងប្រវត្តិសាស្រ្តជូរចត់ និងវប្បធម៌សម្បូរបែបរបស់កម្ពុជា ។​ លើសពីនេះទៅទៀត កត្តានីមួយៗ ដែលកម្ពុជាបានឆ្លងកាត់បានបញ្ជាក់ថា ប្រទេសកម្ពុជាងើបឈរខ្លួនឯងយ៉ាងរឹងមាំ និងបានសម្រេចកិច្ចការងារចំពោះជាតិ ដើម្បីបុព្វហេតុជាតិនិងផលប្រយោជន៍ជាតិទៅអនាគត ។ ពាក្យ Cambodianess នឹងបង្ហាញភាពជាខ្មែរដែលមានការការពារព្រលឹងជាតិ រក្សាអត្តសញ្ញា​ណជាតិ លើកតម្កើងវប្បធម៌ និងប្រពៃណី​នៃព្រះរាជណាចក្រកម្ពុជានឹងត្រៀមខ្លួនជាស្រេចក្នុងការដើរតួរនាទីទទួលខុសត្រូវក្នុងនាមជាសមាជិករបស់សហគមន៍អន្តរជាតិ ។
ចំណែក C2 (Competency) ផ្តោតទៅលើប្រជាជនកម្ពុជាមានសមត្ថភាព សំខាន់សម្រាប់អនាគតប្រទេសជាតិ ដែលបញ្ជាក់ពីការថែរក្សាការពារ ការប្រកួតប្រជែង និងសមត្ថភាពខ្លាំង។ ចំណុចនេះដាស់តឿនប្រជាជនកម្ពុជាឱ្យពង្រឹងសមត្ថភាពបន្ថែមនៅក្នុងបរិបទនៃសកលភារូបនីយកម្ម ក៏ដូចជាបដិវត្តន៍ឧស្សាហ៍កម្មទី៤ ដោយបញ្ជាក់ថា កម្ពុជាមានសមត្ថភាពគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការ​ត្រៀមខ្លួនឈានទៅប្រកួតប្រជែងនៅថ្នាក់អន្តរជាតិ។ គ្រប់យ៉ាងត្រូវការប្រជាជន ឬយុវជនដែលមានសមត្ថភាព ទេពកោសល្យ ទទួលយកការអប់រំពេញមួយជីវិត និងមានឆន្ទៈប្រកួ​ត​ប្រជែងជានិច្ច ។
​ដោយឡែក C3 (Compassionate) មានន័យថា ប្រជាជនរស់នៅពោរពេញដោយធម៌ រស់នៅសម្បូរសប្បាយ និងចេះជួយយកអាសារគ្នាទៅវិញទៅមក ។ ជាក់ស្ដែងបង្ហាញតាមរយៈបទចម្រៀង ឬរឿងជាច្រើនតាមរយៈឥរិយាបថយកអាស្រ័យគ្នាទំនៀមទម្លាប់​របស់ខ្មែរ។ ប្រទេសកម្ពុជាជាសង្គមមួយមានអរិយធម៌រុងរឿង សង្គមនិងគ្រួសារថ្លៃថ្នូរ ប្រជាជនចេះចែករំលែក និងជួយគ្នាទៅវិញទៅមក ។
ឯកឧត្តម ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី បានបញ្ជាក់ 3Cs ជាគោលដៅដាក់អនាគតកម្ពុជាជាចម្បងដើម្បីឯកភាពជាតិ ។ ឯកឧត្តមបន្ថែមថា ទោះបីកាលទេសៈប្រជាពលរដ្ឋម្នាក់ៗមានគោលដៅខុសៗគ្នា ក្ដីសុបិនផ្សេងៗគ្នា ប៉ុន្តែប្រជាជនកម្ពុជាត្រូវឯកភាពគ្នា មានបំណងប្រាថ្នាជាតិរួមគ្នា បង្ហាញពីសក្ដានុពលប្រជាជាតិ និងជោគវាសនាតែមួយ ដើម្បីប្រជាជនខ្មែរគ្រប់ជំនាន់ ៕