អង្គការយូនីហ្វេសកម្ពុជាបង្ហាញគន្លឹះប្រាំមួយចំណុច ដើម្បីថែសុខភាពឱ្យល្អប្រសើរ
មូលនិធិអង្គការសហប្រជាជាតិដើម្បីកុមារប្រចាំកម្ពុជា (Unicief Cambodia) សហការជាមួយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធចែករំលែកសកម្មភាពទាំងប្រាំមួយ ដែលនឹងអាចក្លាយជាទម្លាប់អនុវត្តប្រចាំថ្ងៃ ដើម្បីសុខភាពផ្លូវកាយ និងផ្លូវចិត្តល្អប្រសើរ។
១. ទទួលទានទឹកឱ្យបាន ២លីត្រ ៖ ទឹកជាសារធាតុសំខាន់សម្រាប់ទ្រទ្រង់រាងកាយ ជាពិសេសមួយរយៈនេះដែលធាតុអាកាសចាប់ផ្ដើមកើនកម្ដៅ សារជាតិនៅក្នុងខ្លួនក៏អាចបាត់បង់។ ដើម្បីបន្សាំខ្លួនជាមួយសីតុណ្ហភាពក្ដៅនេះ សម្រាប់មនុស្សធំពេញវ័យ គួរផឹកទឹកឱ្យបានយ៉ាងហោចណាស់ពីរលីត្រក្នុងមួយថ្ងៃ។
២. និយាយ ឬទាក់ទងទៅកាន់មិត្តភក្ដិ ឬមនុស្សជាទីស្រលាញ់ ៖ ទំនាក់ទំនងជារឿងសំខាន់ណាស់។ និយាយទាក់ទងទៅកាន់មិត្តភក្ដិ ឬមនុស្សជាទីស្រលាញ់ អាចជួយរឹតចំណងមិត្តភាព ក៏ដូចជាសេចក្ដីស្រលាញ់រវាងភាគីទាំងសងខាង។ មិនត្រឹមតែប៉ុណ្ណោះ ក៏អាចជួយដល់ផ្លូវចិត្ត ផ្លូវអារម្មណ៍ឱ្យបានកាន់តែប្រសើរផង​ដែរ។
៣. កំណត់ពេលលេងទូរស័ព្ទត្រឹមមួយម៉ោង ៖ ការលេងទូរស័ព្ទជារឿងល្អ ដែលអាចកាត់បន្ថយការអផ្សុក ក៏ដូចជាអាចបង្កើនចំណេះដឹង។ តែការចំណាយពេលច្រើនម៉ោងពេកលេងទូរស័ព្ទ អាចបង្កជាបញ្ហាផ្សេងៗដែលអាចប៉ះពាល់ដល់សុខភាព ដូចជាស្រវាំងភ្នែក ឬចុករោយដៃជាដើម។ ដូច្នេះក្នុងមួយថ្ងៃគួរកាត់បន្ថយពេលលេងទូរស័ព្ទមកនៅត្រឹមតែមួយម៉ោងទើបល្អ។
៤. ទទួលទានបន្លែ និងផ្លែឈើ ៖ បន្លែ​ និងផ្លែឈើមានផ្ទុកជាតិវីតាមីនផ្សេងៗដែលជំនួយដល់ការលូតលាស់សរីរាង្គកាយ។ មិនថាស្ថិតក្នុងវ័យណា ការទទួលទានបន្លែ និងផ្លែឈើផ្ដល់អត្ថប្រយោជន៍ដល់មិនត្រឹមតែសុខភាពផ្លូវកាយ សុខភាពផ្លូវចិត្ត ហើយអាចជួយដល់សុខភាពសម្រស់ផងដែរ។
៥. គេងឱ្យបានប្រាំបីម៉ោង ៖ គេងគ្រប់គ្រាន់ធ្វើឱ្យមនុស្សមានកម្លាំងកាយ និងមានស្មារតីបំពេញភារកិច្ចផ្សេងៗប្រចាំថ្ងៃ ដូចជាការសិក្សា និងការងារជាដើម។ គេងគ្រប់គ្រាន់ជំនួយជាពិសេសដល់សុខភាពខួរក្បាល ជួយឱ្យមានការចងចាំល្អ ការគិតបានឆាប់រហ័ស និងបង្កើនភាពច្នៃប្រឌិតបានថ្មីៗ។
៦. ហាត់ប្រាណយ៉ាងហោចណាស់បាន ២០នាទីក្នុងមួយថ្ងៃ ៖ ការហាត់ប្រាណមិនត្រឹមតែធ្វើឱ្យមានរូបរាងស្អាត ឬជួយដល់ការសម្រកគីឡូប៉ុណ្ណោះទេ តែថែមទាំងជួយឱ្យសាច់ដុំដំណើរការល្អ សម្រួលការធ្វើចលនាក្នុងបេះដូង និងសរសៃរឈាម អាចធ្វើឱ្យឆ្អឹងលូតលាស់រឹងមាំ និងអាចជួយបំបាត់ភាពស្រ្តេសផងដែរ។