ក្នុងពិធីប្រគល់សញ្ញាបត្រជូនដល់និស្សិត នៃសាកលវិទ្យាល័យលីកុងវីង នាព្រឹកថ្ងៃទី១៣ មិថុនា សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ធនធានមនុស្សជាទ្រព្យសំខាន់បំផុតសម្រាប់ប្រទេសជាតិ ។ បើតាមប្រសាសន៍សម្តេចធិបតី ធនធានមនុស្សគឺជាកត្តាកំណត់នូវអ្វីៗទាំងអស់ ហើយចំពោះការដឹកនាំកសាងប្រទេស គឺត្រូវការនូវធនធានមនុស្សដែលរស់រវើក ដូច្នេះ ធនធានមនុស្សជាទ្រព្យសំខាន់បំផុត ធ្វើឱ្យប្រទេសអាចអភិវឌ្ឍរីកចម្រើន ប្រកបដោយនិរន្តរភាព និងចីរភាព។
សម្តេចធិបតីមានប្រសាសន៍ដោយបញ្ជាក់បន្ថែមថា បើយើងចង់ឱ្យប្រទេសអភិវឌ្ឍរីកចម្រើនជានិច្ច គឺទាល់តែមានធនធានមនុស្សដែលរស់រវើក ដូច្នេះទើបបានជាក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដាក់ចេញនូវគោលនយោបាយរួមជាមួយវិស័យឯកជនជាច្រើន ដើម្បីបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្សយើង។ សម្តេចក៏បានរំលេចដែរថា ធនធានមនុស្ស គឺអាចឱ្យប្រទេសយើងមានលទ្ធភាពប្រកួតប្រជែងជាមួយប្រទេសផ្សេងៗនៅក្នុងបរិបទសាកលភាវូពាណិជ្ជកម្ម ហើយធនធានមនុស្សក៏អាចឱ្យប្រទេសយើងចាប់ឱកាស និងកាត់បន្ថយគម្លាតជាមួយប្រទេសផ្សេងៗបាន ខណៈដែលកូនខ្មែរបច្ចុប្បន្ននេះ បានចេញទៅប្រឡងនៅក្រៅប្រទេសខាងបច្ចេកវិទ្យា ក៏ដូចជាវិទ្យាសាស្រ្ត រហូតទទួលបានជ័យលាភីល្អនៅក្នុងតំបន់ និងពិភពលោកថែមទៀត។