រដ្ឋមន្រ្តី ៖ លើក​កម្ពស់​ជីវភាព​កម្មករនិយោជិត និងការបណ្តុះបណ្តាល TVET ជាសកម្មភាពអាទិភាព​របស់​ក្រសួងការងារ នៅ​អាណត្តិទី៧នេះ
ក្នុងជំនួបពិភាក្សា​ការងារ​ជាមួយគណៈប្រតិភូអង្គការ​សហប្រជាជាតិ​​ កាលពីថ្ងៃអង្គារ (១៧ តុលា) ឯកឧត្តម ហេង សួរ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ លើក​ឡើងថា ការលើកកម្ពស់ជីវភាពកម្មករនិយោជិត និងទំនាក់ទំនងវិជ្ជាជីវៈ ក្នុងរោងចក្រសហគ្រាស ក៏ដូចជាការបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេសវិជ្ជាជីវៈ សុទ្ធសឹងតែជាចំណុចគន្លឹះៗក្នុងអាណត្តិទី៧នេះ។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីក៏បានថ្លែងអំណរគុណដល់អង្គការសហប្រជាជាតិ (UN) និងកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍សហប្រជាជាតិ (UNDP) ដែលបានជួយគាំទ្រដល់ក្រសួងលើផ្នែកបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ (TVET) និងគម្រោងរបស់ទីភ្នាក់ងារជាតិមុខរបរ និងការងារ (NEA) និងផ្នែកផ្សេងៗទៀតនាពេលកន្លងមក។ ក្នុងនោះឯកឧត្តមក៏​រំពឹងថា កម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍សហប្រជាជាតិ (UNDP) នឹងបង្កើនកិច្ចសហប្រតិបត្តិការបន្ថែមទៀតលើសកម្មភាពជាអាទិភាពរបស់ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ។
ជាការឆ្លើយតប លោក ចូ សូយ័រ អ្នក​សម្របសម្រួលអង្គការ​សហប្រជាជាតិ បានបង្ហាញការគាំទ្រពេញទំហឹងចំពោះសកម្មភាពអាទិភាពនានារបស់ក្រសួងការងារ និងបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈ ក្នុងអាណត្តិទី៧ នៃរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ព្រមទាំងប្ដេជ្ញាបង្កើនកិច្ចសហប្រតិបត្តិការបន្ថែមទៀតជាមួយក្រសួង ដើម្បីរួមគ្នាអនុវត្តនូវសកម្មភាពអាទិភាពទាំងនោះ។
គួរ​បញ្ជាក់ដែរថា នៅ​ក្នុង​គោលនយោបាយអាទិភាព​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាលអាណត្តិទី៧ បានយកចិត្ត​ទុកដាក់​ទៅ​លើការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និង​បច្ចេកទេស​ជូន​ដល់​យុវជន​មក​ពី​គ្រួសារក្រីក្រ និង​គ្រួសារងាយរងហានិភ័យ​នៅទូទាំង​ប្រទេស ដែល​មាន​ចំនួន​ប្រមាណជាង ១លាន៥សែននាក់ នៅ​តាម​បណ្តា​គ្រឹះស្ថាន​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ​នានា​របស់រដ្ឋ ក្នុងកម្រិត​សញ្ញាបត្រ​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈកម្រិត១ ដោយ​មិន​បង់​ថ្លៃសិក្សា និងទទួលបាន​នូវ​ប្រាក់​ឧបត្ថម្ភប្រចាំខែ។
ដោយ​ឡែក​សម្រាប់​កម្មករនិយោជិត ក្នុងគោលនយោបាយ​អាទិភាព​របស់រាជរដ្ឋាភិបាលអាណត្តិទី៧ ក៏​បាន​យក​ចិត្ត​ទុកដាក់ ដោយ​ពង្រីក​របបថែទាំសុខភាព​របស់ ប.ស.ស. ទាំង​សម្រាប់​កម្មករ-និយោជិត និង​សម្រាប់​មន្រ្តីសាធារណៈ ដែល​គ្រប​ដណ្តប់​បន្ថែម​ដល់សមាជិក​គ្រួសារ និង​អ្នក​នៅ​ក្នុង​បន្ទុក​ ប្រមាណជាង ៣លាននាក់ តាមគោលការណ៍ស្ម័គ្រចិត្ត៕