៥ឆ្នាំ ក្រសួងការងារ បណ្តុះបណ្តាលកម្មករជំនាញបានជាង២៧ម៉ឺននាក់
ក្នុងរយៈពេល៥ឆ្នាំ កម្ពុជាតាមរយៈក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានបណ្តុះបណ្តាលកម្លាំងជំនាញវិជ្ជាជីវៈបានជាង២៧ម៉ឺននាក់ដើម្បីចាក់បញ្ចូលក្នុងតម្រូវការទីផ្សារការងារដ៏ទូលំទូលាយ។ នេះបើតាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈដែលអ្នកសារព័ត៌មានទទួលបានកាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
សម្រាប់ឆ្នាំ២០២២ កម្លាំងពលកម្មជំនាញដែលបានបញ្ចប់ការអប់រំ និង បណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេសនិងវិជ្ជាជីវៈ មានប្រុសចំនួន ៥៣,៧២៣ នាក់ ក្នុងនោះមានការកើនឡើង ៥,៩៨ ភាគរយ បើប្រៀបធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំ២០២១ មានចំនួន ៥០,៦៩០ នាក់។ ដោយឡែកចំនួនសិស្សស្រីវិញ មានចំនួន ១៩,៩៤៩ នាក់ ក្នុងនោះមានការថយចុះ ៩,១២ ភាគរយ បើប្រៀបធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំ ២០២១ មានចំនួន ២១,៩៥២ នាក់។
ឯកឧត្តម កត្តា អ៊ន រដ្ឋលេខាធិការ និង​ជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ មានប្រសាសន៍ថា ចំនួនកម្លាំងជំនាញ​ដែល​យើង​បាន​បណ្តុះបណ្តាលគឺមិនទាន់គ្រប់គ្រាន់ទៅនឹង​តម្រូវការ​កម្លាំងជំនាញ​ក្នុងទីផ្សារ​ការងារ​កម្ពុជា ដែលមានចន្លោះពី៣០ម៉ឺន ទៅ​៥០ម៉ឺននាក់ក្នុងមួយ​ឆ្នាំនោះឡើយ។
បើតាមប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តម កត្តា អ៊ន គ្រាន់តែនៅក្នុងខែកញ្ញានេះ គឺមានតម្រូវការកម្លាំងពលកម្មដល់ខ្ទង់ជាង២ម៉ឺននាក់ ដូច្នេះហើយ ទើបរាជរដ្ឋាភិបាលអាណត្តិទី៧ ដាក់ចេញ​នូវផែនការសកម្មភាព​ ឱ្យ​ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ធ្វើការបណ្តុះបណ្តាលយុវជនមកពីគ្រួសារក្រីក្រ និង​ងាយរងគ្រោះ​ចំនួន​១លាន​៥សែននាក់ក្នុងរយៈពេល​៥ឆ្នាំបន្ទាប់។