ភ្នំពេញ – កម្លាំងពលកម្មជំនាញ ឬគេហៅថា កម្មករបច្ចេកទេស ដែលទទួលបានការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេសវិជ្ជាជីវៈត្រឹមត្រូវ បច្ចុប្បន្នកំពុងតែមានតម្រូវការខ្លាំង នៅក្នុងទីផ្សារការងារបច្ចុប្បន្ន។ នេះបើតាមប្រសាសន៍លើកឡើងរបស់ ឯកឧត្តម ហ៊ីង ស៊ីដេត អគ្គនាយកអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ក្នុងទិវាជាតិអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ លើកទី៦។
តាមប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តម ហ៊ីង ស៊ីដេត បច្ចុប្បន្ននេះ ក្នុងមួយឆ្នាំកម្ពុជាបណ្តុះបណ្តាលអ្នកជំនាញបច្ចេកទេសបានប្រមាណជិត ៩ម៉ឺននាក់ប៉ុណ្ណោះ ខណៈទីផ្សារការងារត្រូវការរហូតដល់ ៣០ម៉ឺននាក់ក្នុងមួយឆ្នាំ ដែលទាមទារឱ្យមានការផ្គត់ផ្គង់កម្លាំងពលកម្មបន្ថែមទៀត។
ឯកឧត្តមអគ្គនាយកបញ្ជាក់ថា ទីផ្សារការងារបច្ចុប្បន្ន គឺត្រូវការអ្នកបច្ចេកវិទ្យា អ្នកបច្ចេកទេស និងអ្នកមានជំនាញ ។ ឯកឧត្តមបានលើកឧទាហរណ៍ពីប្រទេសសឹង្ហបុរី ក៏ដូចជាប្រទេសស្វីស ដែលជាប្រទេសកំពុងមានការរីកចម្រើន អត្រាយុវជន ឬសិស្សនិស្សិតចុះឈ្មោះចូលរៀនក្នុងវិស័យ TVET គឺមានចំនួនច្រើនជាងសិស្សដែលចុះឈ្មោះចូលរៀននៅសាកលវិទ្យាល័យ ពោលគឺសិស្សដែលរៀន TVET គឺមានចំនួន២ភាគ៣ ខណៈសិស្សដែលចុះឈ្មោះរៀនសាកលវិទ្យាល័យ គឺមានត្រឹមតែ ១ភាគ៣ប៉ុណ្ណោះ។ តាមឯកឧត្តម ហ៊ីង ស៊ីដេត ទៅថ្ងៃមុខ សាកលលោកនឹងលែងគិតលើសញ្ញាបត្រហើយ ដោយគេគិតទៅលើសញ្ញាឃើញវិញ។
ឯកឧត្តម ហ៊ីង ស៊ីដេត ក៏បានលើកឡើងពីអត្ថប្រយោជន៍នៃការរៀនជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ឬ TVET ដោយថា ការរៀន TVET គឺប្រើរយៈពេលខ្លី រៀនចប់មានប្រាក់ចំណូល។