ឯកឧត្តម អ៊ិត សំហេង ៖ TVET ចូលរួម​ចំណែក​យ៉ាងសកម្ម​ក្នុង​ការ​កសាង​មូលធន​មនុស្សប្រកបដោយ​ចំណេះដឹង សមត្ថភាព និងជំនាញ
ភ្នំពេញ – លើក​ឡើង​នៅ​ក្នុង​ទិវាជាតិអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ​លើកទី៦ ឆ្នាំ២០២៣ ក្រោម​ប្រធានបទ «TVET ផ្តល់ជំនាញ និង​ការងារសមរម្យ» ឯកឧត្តមបណ្ឌិត អ៊ិត សំហេង រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ មានប្រសាសន៍ថា បច្ចុប្បន្ន TVET បាន​និង​កំពុងក្លាយ​ទៅជា​វិស័យ​មួយ​ក្នុង​ចំណោម​វិស័យ​អាទិភាពផ្សេងទៀត ដែលចូលរួមចំណែក​យ៉ាង​សកម្ម​ក្នុង​ការ​កសាង​មូលធន​មនុស្ស​ប្រកបដោយ​ចំណេះដឹង សមត្ថភាព ជំនាញ ឥរិយាបទការងារ និង​សីលធម៌វិជ្ជាជីវៈ ដើម្បីក្លាយ​ខ្លួន​ជាពលករជំនាញ និង​អ្នក​បច្ចេកទេស ហើយអាចបំពេញ​តាមតម្រូវការកម្លាំងពលកម្ម​ក្នុង​ទីផ្សារ​ការងារ​នាពេលបច្ចុប្បន្ន និងអនាគត។
ឯកឧត្តម អ៊ិត សំហេង មានប្រសាសន៍​បញ្ជាក់ថា ក្នុងដំណើរ​ការ​អភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិ ការ​អប់រំ​បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ (TVET) គឺជាអាទិភាពមួយ នៃកម្មវិធីនយោបាយ​របស់រាជរដ្ឋាភិបាល។ តាំងពីក្រោយថ្ងៃរំដោះ ៧ មករា ១៩៧៩ មក ទន្ទឹមនឹងការស្តារ និងអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិពីបាតដៃទទេ កម្ពុជាបានយកចិត្តទុកដាក់លើវិស័យអប់រំ ជាពិសេសការអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ។
ជាមួយ​គ្នានេះ ការលើកកម្ពស់ជំនាញ សមត្ថភាព និងផលិតភាព និងកិច្ចគាំពារសង្គម ក៏​ត្រូវបានរាជរដ្ឋាភិបាលកំណត់ជាអាទិភាពខ្ពស់នៅក្នុងគ្រប់យុទ្ធសាស្រ្ត ក៏ដូចជា គោលនយោបាយនានា ដើម្បីបន្តពង្រឹងភាពប្រកួតប្រជែង ជំរុញការធ្វើពិពិធកម្មសេដ្ឋកិច្ចជាតិ និងធានាបានកំណើនខ្ពស់ បន្តការបង្កើតការងារកាន់តែប្រសើរ និងបង្កើនប្រាក់ចំណូលប្រកបដោយស្ថិរភាព និងបរិយាបន្ន ព្រមទាំងបញ្ចៀសបាននូវហានិភ័យ និងផលប៉ះពាល់អវិជ្ជមានណាមួយដែលកើតមានឡើងជាយថាហេតុ។ ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងបញ្ហាជំនាញ និងអនាគតនៃការងារ កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញត្រូវបានរៀបចំឱ្យមានភាពបត់បែនស្របតាមស្ថានភាពជាក់ស្តែងរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ក្នុងទម្រង់ជារយៈពេលខ្លី និងរយៈពេលវែង ទាំងក្នុងប្រព័ន្ធ និងក្រៅប្រព័ន្ធ ហើយអាចធ្វើឡើងនៅតាមគ្រឹះស្ថានសិក្សា សហគ្រាស សហគមន៍ និងដោយចល័ត។
សូមបញ្ជាក់ដែរថា បើយោង​តាម​របាយការណ៍របស់ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ នៅ​ក្នុងឆ្នាំ២០២២កន្លងទៅនេះ មានសិក្ខាកាម សិស្ស និស្សិតបានបញ្ចប់ការសិក្សាគ្រប់កម្រិតចំនួន ៨៩ ៨៧៨នាក់ ហើយសិក្ខាកាម សិស្ស និស្សិតដែលបានបញ្ចប់ការសិក្សា ទទួលបានការងារធ្វើស្ទើទាំងអស់ ដោយទទួលបានប្រាក់ឈ្នួលសមរម្យច្រើនជាងកម្មករនិយោជិតដែលមិនមានជំនាញ៕