ជាឱកាសសម្រាប់សិស្សដែលទើបប្រឡងបាក់ឌុបរួច ក៏ដូចជាយុវជនចង់ស្វែងរកជំនាញប្រចាំជីវិត សម្រាប់ឆ្នាំសិក្សា២០២៤-២០២៥នេះ វិទ្យាស្ថានពហុបច្ចេកទេសខេត្តកំពង់ឆ្នាំង បានប្រកាសពីការផ្តល់អាហារូបករណ៍សិក្សាជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈឥតគិតថ្លៃសរុបចំនួន ៦៥៥នាក់ ក្នុងនោះថ្នាក់បរិញ្ញាបត្ររង ចំនួន១២០នាក់ ថ្នាក់សញ្ញាបត្របច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ២ ចំនួន១៥០នាក់ និងថ្នាក់សញ្ញាបត្របច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ១ ចំនួន៣៨៥នាក់។
សម្រាប់ការសិក្សាថ្នាក់សញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់បច្ចេកទេស ឬ បរិញ្ញាបត្ររង សិក្សារយៈពេល ២ឆ្នាំ អាហារូបករណ៍ផ្តល់ជូនចំនួន៤ រួមមាន ជំនាញព័ត៌មានវិទ្យា ចំនួន៣០នាក់, ជំនាញយន្តសាស្រ្តរថយន្ត ចំនួន៣០នាក់, ជំនាញបរិក្ខារត្រជាក់ ចំនួន ៣០នាក់ និង ជំនាញអគ្គិសនី ចំនួន៣០នាក់។ លក្ខខណ្ឌចូលរៀន គឺសម្រាប់សិស្សប្រឡងជាប់ ឬធ្លាក់សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ (ជាប់ ឬធ្លាក់ថ្នាក់ទី១២), ចូលរៀនថ្ងៃទី១ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥។
ថ្នាក់សញ្ញាបត្របច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ២ (C2) សិក្សារយៈពេល ១ឆ្នាំ (វគ្គសៅរ៍-អាទិត្យ) អាហារូបករណ៍ផ្តល់ជូនជំនាញចំនួន៥ រួមមាន ការរចនាក្រាហ្វិកដោយកុំព្យូទ័រ ៣០នាក់, សេវាកម្មកុំព្យូទ័រ ៣០នាក់, ការថែទាំ និងជួសជុលរថយន្ត ៣០នាក់, សេវាកម្មបរិក្ខាត្រជាក់ក្នុងគេហដ្ឋាន ៣០នាក់ និងការដំឡើងបណ្តាញអគ្គិសនីក្នុងអគារ ៣០នាក់។ លក្ខខណ្ឌចូលរៀន សម្រាប់សិស្សបានបញ្ចប់វគ្គសញ្ញាបត្របច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ១ ឬវគ្គ ១.៥លាននាក់, ចូលរៀនថ្ងៃទី១ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥។
ថ្នាក់សញ្ញាបត្របច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ១ សិក្សារយៈពេល ៤ខែ (វគ្គចន្ទ-សុក្រ) អាហារូបករណ៍ផ្តល់ជូនជំនាញចំនួន៦ រួមមាន ការថែទាំ និងជួសជុលអគ្គិសនីរថយន្ត ៣៥នាក់, សេវាកម្មបរិក្ខារត្រជាក់ក្នុងគេហដ្ឋាន ៣៥នាក់, ការដំឡើង និងអនុវត្តបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ៧០នាក់, ការថែទាំ និងជួសជុលម៉ូទ័រអគ្គិសនី ៣៥នាក់, ការដំឡើងបណ្តាញអគ្គិសនីក្នុងអគារ ៣៥នាក់ និងសេវាកម្មសម្អាងកាយ ៣៥នាក់។ សម្រាប់ការសិក្សារយៈពេល ៨ខែ (វគ្គយប់ ចន្ទ-សុក្រ) អាហារូបករណ៍ផ្តល់ជូនជំនាញ ៤ រួមមាន សេវាកម្មបរិក្ខារត្រជាក់ក្នុងគេហដ្ឋាន ៣៥នាក់, ការថែទាំ និងជួសជុលម៉ូទ័រអគ្គិសនី ៣៥នាក់, ការថែទាំ និងជួសជុលម៉ាស៊ីនត្រជាក់រថយន្ត ៣៥នាក់ និងការកែច្នៃបន្លែ និងផ្លែឈើ ៣៥នាក់។
លក្ខខណ្ឌក្នុងការចូលរៀនថ្នាក់សញ្ញាបត្របច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ១ សិស្សត្រូវមានអាយុចាប់ពី១៥ឆ្នាំឡើងទៅ, សម្រាប់យុវជនដែលមកពីគ្រួសារមានបណ្ណក្រីក្រ១ និង២ ឬបណ្ណសម្គាល់ជនងាយរងហានិភ័យទទួលបានការសិក្សាដោយមិនបង់ថ្លៃ និងបានប្រាក់ឧបត្ថម្ភ ២៨ម៉ឺនរៀលក្នុង១ខែ, សម្រាប់យុវជនទូទៅដែលមិនមែនជានិស្សិតកំពុងសិក្សានៅគ្រឹះស្ថានសិក្សា ទទួលបានការសិក្សាដោយឥតគិតថ្លៃ។ ចូលរៀននៅថ្ងៃទី១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥។
ការចែក និងទទួលពាក្យចូលរៀន ចាប់ពីថ្ងៃផ្សាយដំណឹងនេះតទៅ ហើយសម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែម សូមទំនាក់ទំនងទៅកាន់វិទ្យាស្ថានពហុបច្ចេកទេសខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ដែលមានទីតាំងស្ថិតនៅភូមិទួលក្រឡាញ់ សង្កាត់កំពង់ឆ្នាំង ក្រុងកំពង់ឆ្នាំង ជាប់មន្ទីរអប់រំយុវជន និងកីឡាខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ឬអាចទំនាក់ទំនងទៅកាន់ទូរស័ព្ទលេខ ០១២ ៤៧៤ ៣៤១ / ០១៥ ៩៤០ ៤២០៕