សម្តេចតេជោជំរុញឱ្យ​ពង្រឹងទំនៀមទម្លាប់វប្បធម៌ប្រពៃណីជាតិ ឆ្លើយតបនឹងកំណើនមនុស្សចាស់នៅកម្ពុជានាពេលអនាគត
ភ្នំពេញ – ឆ្លើយតបទៅ​នឹង​កង្វល់ចំពោះអនាគត​ប្រជាជន​កម្ពុជា ដែល​មនុស្សវ័យចំណាស់នឹងមានចំនួនកើនឡើងច្រើនជាងមនុស្សវ័យក្មេង ដូចស្ថានភាពនៅប្រទេស​ជប៉ុនបច្ចុប្បន្ន សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តីកម្ពុជា បានជំរុញឱ្យ​មានការពង្រឹងទំនៀមទម្លាប់វប្បធម៌ប្រពៃណីជាតិរបស់កម្ពុជា។
ការជំរុញនេះ បានធ្វើ​ឡើង​នៅ​ក្នុង​ឱកាសសម្តេចអញ្ជើញសម្ពោធដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជាផ្លូវការ​អាគារថ្មី នៃបណ្ឌិត្យសភាភូមិន្ទយុត្តិធម៌កម្ពុជា និង​ប្រគល់សញ្ញាបត្រជូនដល់សិស្សចៅក្រម សិស្សក្រឡាបញ្ជី សិស្ស​អាជ្ញាសាលា និង​សិស្សសាករី ដែលបញ្ចប់ការសិក្សា​នៅ​បណ្ឌិត្យសភាភូមិន្ទយុត្តិធម៌កម្ពុជា នាព្រឹកថ្ងៃទី៦ ខែមិថុនា ឆ្នាំ​២០២៣។
សម្តេចតេជោមានប្រសាសន៍ថា ក្នុងជំនួបជាមួយ​ដៃគូអភិវឌ្ឍ ពួកគេ​បានលើក​ឡើងអំពីកង្វល់​ចំពោះ​អនាគតប្រជាជនកម្ពុជា ដែលមនុស្សមានវ័យចាស់នឹងកើន ដែលស្ថានភាពនេះ បានកើតឡើងនៅ​ប្រទេស​ជប៉ុនរួចស្រេចទៅហើយ ។ សម្តេចបន្តថា ថ្ងៃក្រោយប្រទេសកម្ពុជានឹងឈាន​ដល់ចំណុចនេះដែរ តែទំរាំឈានដល់វានៅវែងឆ្ងាយ យ៉ាងណាប្រសិន​បើ​ករណីនេះវាបានកើត កម្ពុជា​គួរ​ពង្រឹងនូវទំនៀមទម្លាប់វប្បធម៌ប្រពៃណីជាតិរបស់ខ្លួន។
សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្រ្តីមានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា នៅអឺរ៉ុប កូនចៅយកឪពុកម្តាយ ឬមនុស្សចាស់​ទៅ​ដាក់​នៅ​កន្លែងថែទាំង​មនុស្សចាស់ ប៉ុន្តែសម្រាប់ជនជាតិខ្មែរ​យើង ត្រូវ​ពង្រឹងនូវទំនៀមទម្លាប់ប្រពៃណី ការ​គោរពចាស់ទុំ ដែលព្រះសង្ឃ ក៏​ដូចជាច្បាប់ក្រមង៉ុយ​តែងតែដាស់តឿនថា «កុំភ្លេចព្រះនៅ​ក្នុងផ្ទះ»។
គួរ​បញ្ជាក់ថា វប្បធម៌ប្រពៃណីខ្មែរ​បាន​ឱ្យ​តម្លៃ​ខ្ពស់​ទៅ​លើ​ការ​គោរព និង​មើលថែទាំមនុស្សវ័យចាស់ ។ ដោយ​ឡែក​បើយោងតាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងផែនការ ប្រជាជនវ័យចាស់នៅកម្ពុជាដែលមានអាយុ​៦០ឆ្នាំឡើង បច្ចុប្បន្ន​​បាន​កើន​ឡើង​យ៉ាងលឿនក្នុងរយៈពេល​ចុងក្រោយនេះ ដោយ​ក្នុងនោះ កាលពីឆ្នាំ​១៩៩៨ មនុស្សវ័យចាស់នៅកម្ពុជាមានចំនួន ៥ភាគរយនៃប្រជាជនសរុប, នៅឆ្នាំ​២០០៨ បាន​កើន​ដល់៦ភាគរយ, ហើយ​នៅ​ឆ្នាំ​២០១៨ បានកើន​ដល់ ៧,៦ភាគរយ​ និង​ឈានទៅ ៩,៣ភាគរយ​នៅ​ឆ្នាំ​២០២៣ ។ ជាមួយ​គ្នា​នេះ គេ​ក៏​បានព្យាករណ៍ថា អត្រាកំណើន​នឹង​កើន​ដល់ ១១,៥ភាគរយ នៅ​​ឆ្នាំ​២០៣០ ។ គេ​ក៏​បានរកឃើញដែរថា កត្តាដែលបង្ក​ឱ្យមានកំណើន​ប្រជាជនវ័យចាស់​នេះ គឺ​ដោយសារ​ការថយចុះអត្រាមានកូន និង​ភាពប្រសើរឡើង នៃអាយុកាលសង្ឃឹមរស់។
របាយការណ៍ពន្យល់ថា ការថយចុះ​អត្រាលទ្ធភាពមានកូន ធ្វើ​ឱ្យ​មានការថយចុះចំនួនកុមារ​ដែល​បាន​កើត ហើយ​ជាលទ្ធផល​ក៏​ធ្វើ​ឱ្យ​អត្រាកំណើន​ប្រជាជន​ជាកុមារ​មានការថយចុះផងដែរ។ អាយុកាលសង្ឃឹមរស់ មានភាពប្រសើរឡើង មានន័យថា មនុស្ស​អាចរស់​បានអាយុកាន់តែវែង ហើយ​ការ​កើន​ឡើង​នៃសមាមាត្រ​ប្រជាជន​ដែលអាចរស់​នៅ​រហូត​ដល់វ័យចាស់ និង​បន្ត​រស់​នៅ​ក្នុងរយៈពេល​កាន់តែវែង​ជាងមុន​ក្រោយ​ពីបានឈាន​ដល់អាយុ​៦០ឆ្នាំហើយ ។ ហេតុនេះ ប្រជាជនវ័យចាស​នឹងកើន​ឡើងក្នុងអត្រាលឿនជាង​ប្រជាជន​វ័យក្មេង៕