លោកបណ្ឌិត យ៉ង់ ពៅ ៖ ខ្ញុំ​មិន​គាំទ្រ​ករណី​ហិង្សា​នៅ​ក្នុង​វិស័យ​អប់រំ តែ​មុន​នឹង​ដាក់បន្ទុក ឬវាយតម្លៃហេតុការណ៍អ្វីមួយ ប្រជាពលរដ្ឋ​​គួរសិក្សា​បញ្ហានោះ​សិន
ភ្នំពេញ – ក្នុងរយៈពេល​ប៉ុន្មាន​ថ្ងៃមកនេះ មានការ​ចែកចាយ​តៗគ្នា​​នៅ​លើ​បណ្តាញ​សង្គម​នូ​វវីដេអូ​បង្ហាញ​ពី​នាយក​វិទ្យាល័យ​ សេរីភាព ស្ថិត​ក្នុងក្រុងតាខ្មៅ ​បានយកដៃទះ​ស្មា​សិស្ស​ស្រី​ម្នាក់​នៅ​ដងទង់ជាតិ​ ។​ ការចែកចាយវីដេអូនេះ ក៏​មាន​នូវ​ការ​បញ្ចេញ​មតិ​ផ្សេងៗផងដែរ ហើយអ្នក​ប្រើប្រាស់​បណ្តាញ​សង្គម​​ខ្លះ​ក៏​បានដាក់បន្ទុក និង​ចោទ​ប្រកាន់​លើលោកគ្រូ​នាយករូប​នោះ​ទៀតផង។​​
សម្រាប់​លោកបណ្ឌិត យ៉ង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការ នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា លោកមិនគាំទ្រចំពោះ​ករណីអំពើហិង្សានៅក្នុងវិស័យអប់រំ និងក្នុងសង្គមនោះទេ ប៉ុន្តែមុននឹងដាក់បន្ទុក ឬវាយតម្លៃលើរឿងអ្វី​មួយ​ លោកស្នើ​ដល់​មហាជនចាំបាច់ត្រូវសិក្សាជុំវិញបញ្ហាទាំងនោះសិនថា វាជាឥរិយាបទគ្រោងទុកធ្វើអំពើហិង្សា ឬជាឥរិយាបទមិនបានគ្រោងទុក។
សម្រាប់​ឯកឧត្តម រស់ សុវាចា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ករណី​ខាងលើនេះ ក្រសួង​កំពុង​តែធ្វើ​ការ​ស្រាវជ្រាវ ហើយ​ប្រសិន​បើ​រកឃើញថា លោកគ្រូ​មានកំហុស គឺគាត់អាច​នឹង​ត្រូវ​ដាក់វិធានការរដ្ឋបាល។
ក្នុងនោះ ឯកឧត្តមអ្នកនាំពាក្យ ក៏​បាន​លើក​យកមក​បញ្ជាក់ ពីមាត្រា១៧  នៃច្បាប់ស្តីពីការអប់រំ ដែល​បានចែងថា ការអប់រំចំណេះទូទៅ ជាការចាំបាច់ដែលធ្វើឱ្យអ្នកសិក្សាមានការរីកចម្រើនចំណេះដឹង និងសីលធម៌ បុគ្គលិកលក្ខណៈល្អ ដោយលើកកម្ពស់សមត្ថភាពខាងផ្លូវចិត្ត បញ្ញា កាយ និងធានាឱ្យចេះប្រើចំណេះដឹង និងបំណិនមូលដ្ឋាន។
ជាមួយ​គ្នា​នេះដែរ បើ​តាម មាត្រា៣៥ នៃច្បាប់ស្តីពីការអប់រំ ក៏​បានចែងពីសិទ្ធនិងករណីយកិច្ចរបស់អ្នកសិក្សា ដោយ​អ្នកសិក្សាមានករណីកិច្ចគោរពបទបញ្ជាផ្ទៃក្នុងរបស់គ្រឹះស្ថានសិក្សា តម្លៃខាងសមធម៌យេនឌ័រដោយអនុវត្តសិទ្ធរបស់ខ្លួនប្រកបដោយស្មារតីទទួលខុសត្រូវ និងគោរពសិទ្ធអ្នកដ៏ទៃដើម្បីលើកកម្ពស់សុខភាពផ្លូវកាយ ចិត្ត និងគុណភាពលទ្ធផលសិក្សា៕