ល្បែងឈូង អប់រំមនុស្សឱ្យមានសាមគ្គីភាព ក្នុងការយល់ដឹងអំពីតម្លៃសង្គម
«ចូលឆ្នាំថ្មីហើយ តោះយើង​នាំគ្នាលេងឈូង?» នេះគឺជាពំនោល ដែល​គេតែងលឺយុវជន យុវនារី តែងពោល​ទៅ​កាន់គ្នា ពេលជួបជុំនៅតាមទីវត្តអារាម នាឱកាស នៃពិធីបុណ្យ​ចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ ។ ល្បែងឈូង ត្រូវ​គេចាត់ទុកថា គឺជាល្បែង​ប្រជាប្រិយខ្មែរ​ដ៏​សំខាន់មួយ ​ក្នុង​ចំណោម​ល្បែង​ប្រជាប្រិយខ្មែរជាច្រើនទៀត ដែល​គេតែងលើក​យកមក​លេង​ ក្នុង​ឱកាស​នៃពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីម្តងៗ។
យោង​តាម​សៀវភៅ​ល្បែង​ប្រជាប្រិយខ្មែរ ដែលចងក្រង​ដោយ​ក្រុមជំនុំទំនៀមទម្លាប់ខ្មែរ ជាល្បែងម្យ៉ាង របស់មនុស្សកំលោះក្រមុំ ឬមនុស្សចំណាស់ៗ ប្រុសស្រឺ ទូទាំងកម្ពុជរដ្ឋ គេតែងលេងនៅពេលយប់ ខែភ្លឺ ក្នុងរដូវចូលឆ្នាំថ្មី (ខែចេត្រ ពិសាខ)។
ការលេងល្បែងនេះ គេចែកគ្នាជា ២ពួក ប្រុស១ពួក ស្រី១ពួក។ ក្នុង១ពួកៗ មានគ្នាចំនួនពី១០នាក់រឺ២០ នាក់ឡើងទៅ ឈរត្រៀមជា ២ជួរ ទល់មុខគ្នា ឃ្លាតពីគ្នាប្រមាណជា៨ រឺ១០ ម៉ែត្រ។ គេយកក្រមារឺកន្សែងមកឆ្នូលអោយមូលចងរិតឱ្យ​តឹងណែនល្អ ទុកឱ្យ​មានកន្ទុយបន្ដិចហៅថា «ឈូង» សំរាប់កាន់បោះរឺចោលទៅមករកគ្នា។
លោក សំបូរ មាណ្ណារ៉ា សាស្រ្តាចារ្យ​ប្រវត្តិសាស្រ្តកម្ពុជា​បាន​មានប្រសាសន៍ថា លក្ខខណ្ឌសំខាន់ នៃការលេងល្បែងប្រជាប្រិយសម្រាប់យុវវ័យ គឺសប្បាយ បានជួបជុំគ្នា បានឱ្យ​តម្លៃគ្នា បានស្គាល់គ្នា។ សម្រាប់ល្បែងឈូង បើនិយាយពីតម្លៃនៃការអប់រំ ល្បែងនេះ គឺចង់ឱ្យ​មនុស្ស​ចេះសាមគ្គីគ្នាដោះស្រាយបញ្ហា និង​អប់រំឱ្យ​មនុស្ស​មានភាពឈ្លាសវៃ។
លោកបានលើកជាឧទាហរណ៍ថា ប្រសិនបើ​ក្រុមណាមួយ​ចាញ់ នោះគេនឹងសាមគ្គីគ្នាដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហា ជួនកាលគេដោះស្រាយប្រស្នា ឬពាក្យ​ប្រដៅពីម្ខាងទៅម្ខាង ជួលកាលគេឱ្យ​មនុស្សបង្ហាញប្រាប់អំពីភាពល្អ ភាពខ្លាំង ភាពពូកែ ដូចជាគេឱ្យច្រៀង គេឱ្យ​រាំជាដើម។
“ទាំងអស់នេះ គឺជាការល្បងល្បែងបញ្ញាមួយ ហើយ​ជាការ​អប់រំ​មួយ​សម្រាប់​ឱ្យ​មនុស្ស​មានភាពឈ្លាសវៃ និង​សាមគ្គីភាពនៅក្នុងក្រុម ក្រុមនារីសាមគ្គីភាពដោយក្រុមនារី ក្រុមបុរសសាមគ្គីភាពដោយក្រុមបុរស ដើម្បីធ្វើយ៉ាងម៉េចឱ្យ​មានលក្ខណៈសប្បាយជាមួយគ្នា​ជាភាតរភាព”
មួយវិញទៀត ល្បែង​ឈូង នេះ ក៏មានន័យបង្ហាញប្រាប់អំពីទំនាក់ទំនងសកម្មរបស់យុវជន យុវនារី ផងដែរ ដោយ​លោកសាស្រ្តចារ្យ​បានលើកឡើងថា នៅក្នុងប្រពៃណីខ្មែរដើម គេមិនអនុញ្ញាតឱ្យ​ជួបជុំគ្នា ប៉ះសាច់ឈាមគ្នាទៅវិញទៅមកឡើយ ប៉ុន្តែពេលលេងចោលឈូង យុវជន យុវនារី អាចមើលគ្នា អាចសម្លឹងគ្នា។
លោកសាស្រ្តាចារ្យ សំបូរ មាណ្ណារ៉ា យ៉ាងណាក៏ដោយត្រឡប់មកវិញ និយាយជារួមសម្រាប់លោកសាស្រ្តាចារ្យ សំបូរ មាណ្ណារ៉ា ល្បែងឈូង គឺមានការអប់រំសំខាន់ ចង់​ឱ្យ​មនុស្ស​មានសាមគ្គីភាព​ក្នុងការយល់ដឹងអំពីតម្លៃសង្គម៕
“…ចង់បង្ហាញប្រាប់អំពីការដែលមនុស្សប្រុសស្រីបានជួបជុំគ្នា ហើយបានស្គាល់គ្នាទៅវិញទៅមក ហើយអាស្គាល់គ្នាហ្នឹង ទោះបីមិនទាន់ចាប់អារម្មណ៍ក៏ដោយ ក៏ស្គាល់គ្នា ដើម្បីទុកចំណាំចាំទុករបស់បុគ្គលសាម៉ីខ្លួនរៀងខ្លួនដែរ ព្រោះមនុស្សស្រី មិន​អាចទៅប្រាប់មនុស្សប្រុសបានទេ តែមនុស្សប្រុស កម្លោះ គាត់ដៅមនុស្សស្រីទុក ទៅប្រាប់ម្តាយគាត់ ទៅប្រាប់​ឪពុកគាត់ គាត់ពេញចិត្ត ហើយ​នាំគ្នារៀបចំផែនការនៃជីវិតដើម្បីរៀបមង្គលការ ចូលស្តីដណ្តឹងអីអញ្ចឹងទៅ”