«ចូលឆ្នាំថ្មីហើយ តោះយើងនាំគ្នាលេងឈូង?» នេះគឺជាពំនោល ដែលគេតែងលឺយុវជន យុវនារី តែងពោលទៅកាន់គ្នា ពេលជួបជុំនៅតាមទីវត្តអារាម នាឱកាស នៃពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ ។ ល្បែងឈូង ត្រូវគេចាត់ទុកថា គឺជាល្បែងប្រជាប្រិយខ្មែរដ៏សំខាន់មួយ ក្នុងចំណោមល្បែងប្រជាប្រិយខ្មែរជាច្រើនទៀត ដែលគេតែងលើកយកមកលេង ក្នុងឱកាសនៃពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីម្តងៗ។
យោងតាមសៀវភៅល្បែងប្រជាប្រិយខ្មែរ ដែលចងក្រងដោយក្រុមជំនុំទំនៀមទម្លាប់ខ្មែរ ជាល្បែងម្យ៉ាង របស់មនុស្សកំលោះក្រមុំ ឬមនុស្សចំណាស់ៗ ប្រុសស្រឺ ទូទាំងកម្ពុជរដ្ឋ គេតែងលេងនៅពេលយប់ ខែភ្លឺ ក្នុងរដូវចូលឆ្នាំថ្មី (ខែចេត្រ ពិសាខ)។
ការលេងល្បែងនេះ គេចែកគ្នាជា ២ពួក ប្រុស១ពួក ស្រី១ពួក។ ក្នុង១ពួកៗ មានគ្នាចំនួនពី១០នាក់រឺ២០ នាក់ឡើងទៅ ឈរត្រៀមជា ២ជួរ ទល់មុខគ្នា ឃ្លាតពីគ្នាប្រមាណជា៨ រឺ១០ ម៉ែត្រ។ គេយកក្រមារឺកន្សែងមកឆ្នូលអោយមូលចងរិតឱ្យតឹងណែនល្អ ទុកឱ្យមានកន្ទុយបន្ដិចហៅថា «ឈូង» សំរាប់កាន់បោះរឺចោលទៅមករកគ្នា។
លោក សំបូរ មាណ្ណារ៉ា សាស្រ្តាចារ្យប្រវត្តិសាស្រ្តកម្ពុជាបានមានប្រសាសន៍ថា លក្ខខណ្ឌសំខាន់ នៃការលេងល្បែងប្រជាប្រិយសម្រាប់យុវវ័យ គឺសប្បាយ បានជួបជុំគ្នា បានឱ្យតម្លៃគ្នា បានស្គាល់គ្នា។ សម្រាប់ល្បែងឈូង បើនិយាយពីតម្លៃនៃការអប់រំ ល្បែងនេះ គឺចង់ឱ្យមនុស្សចេះសាមគ្គីគ្នាដោះស្រាយបញ្ហា និងអប់រំឱ្យមនុស្សមានភាពឈ្លាសវៃ។
លោកបានលើកជាឧទាហរណ៍ថា ប្រសិនបើក្រុមណាមួយចាញ់ នោះគេនឹងសាមគ្គីគ្នាដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហា ជួនកាលគេដោះស្រាយប្រស្នា ឬពាក្យប្រដៅពីម្ខាងទៅម្ខាង ជួលកាលគេឱ្យមនុស្សបង្ហាញប្រាប់អំពីភាពល្អ ភាពខ្លាំង ភាពពូកែ ដូចជាគេឱ្យច្រៀង គេឱ្យរាំជាដើម។
“ទាំងអស់នេះ គឺជាការល្បងល្បែងបញ្ញាមួយ ហើយជាការអប់រំមួយសម្រាប់ឱ្យមនុស្សមានភាពឈ្លាសវៃ និងសាមគ្គីភាពនៅក្នុងក្រុម ក្រុមនារីសាមគ្គីភាពដោយក្រុមនារី ក្រុមបុរសសាមគ្គីភាពដោយក្រុមបុរស ដើម្បីធ្វើយ៉ាងម៉េចឱ្យមានលក្ខណៈសប្បាយជាមួយគ្នាជាភាតរភាព”
មួយវិញទៀត ល្បែងឈូង នេះ ក៏មានន័យបង្ហាញប្រាប់អំពីទំនាក់ទំនងសកម្មរបស់យុវជន យុវនារី ផងដែរ ដោយលោកសាស្រ្តចារ្យបានលើកឡើងថា នៅក្នុងប្រពៃណីខ្មែរដើម គេមិនអនុញ្ញាតឱ្យជួបជុំគ្នា ប៉ះសាច់ឈាមគ្នាទៅវិញទៅមកឡើយ ប៉ុន្តែពេលលេងចោលឈូង យុវជន យុវនារី អាចមើលគ្នា អាចសម្លឹងគ្នា។
លោកសាស្រ្តាចារ្យ សំបូរ មាណ្ណារ៉ា យ៉ាងណាក៏ដោយត្រឡប់មកវិញ និយាយជារួមសម្រាប់លោកសាស្រ្តាចារ្យ សំបូរ មាណ្ណារ៉ា ល្បែងឈូង គឺមានការអប់រំសំខាន់ ចង់ឱ្យមនុស្សមានសាមគ្គីភាពក្នុងការយល់ដឹងអំពីតម្លៃសង្គម៕
“…ចង់បង្ហាញប្រាប់អំពីការដែលមនុស្សប្រុសស្រីបានជួបជុំគ្នា ហើយបានស្គាល់គ្នាទៅវិញទៅមក ហើយអាស្គាល់គ្នាហ្នឹង ទោះបីមិនទាន់ចាប់អារម្មណ៍ក៏ដោយ ក៏ស្គាល់គ្នា ដើម្បីទុកចំណាំចាំទុករបស់បុគ្គលសាម៉ីខ្លួនរៀងខ្លួនដែរ ព្រោះមនុស្សស្រី មិនអាចទៅប្រាប់មនុស្សប្រុសបានទេ តែមនុស្សប្រុស កម្លោះ គាត់ដៅមនុស្សស្រីទុក ទៅប្រាប់ម្តាយគាត់ ទៅប្រាប់ឪពុកគាត់ គាត់ពេញចិត្ត ហើយនាំគ្នារៀបចំផែនការនៃជីវិតដើម្បីរៀបមង្គលការ ចូលស្តីដណ្តឹងអីអញ្ចឹងទៅ”