លោកបណ្ឌិត ឈត ប៊ុនថង ៖ ថ្ងៃចូលឆ្នាំ ជាឱកាសដែលកូនៗសម្ដែងភាពកត្តញ្ញូទៅកាន់អ្នកមានគុណ
ភ្នំពេញ – កតញ្ញូមាតាបិតា គឺជាករណីកិច្ច ដែលកូលប្រុសស្រីត្រូវបំពេញ​ជាចាំបាច់ក្នុងការរស់នៅ។ ទង្វើនេះ គឺជាមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃគុណធម៌របស់មនុស្ស ដែលនាំមកនូវសុ​ភមង្គលក្នុងក្រុមគ្រួសារ និងជំរុញឱ្យសង្គមមានភាពចម្រុងចម្រើន សុខដុមរមនា និងឧត្តុងឧត្តម។ យ៉ាងណាមិញ លក្ខខណ្ឌនៃការរស់នៅក្នុងសង្គមបច្ចុប្បន្ន តម្រូវឱ្យកូនៗរស់នៅឆ្ងាយពីគ្រួសារ និងម្ដាយឪពុក ដើម្បីសិក្សារៀនសូត្រ និងបំពេញមុខរបររកស៊ីចិញ្ចឹមជីវិត ជាហេតុនាំឱ្យទំនាក់ទំនង​រវាងកូន និងម្ដាយឪពុក ហាក់មានភាពឃ្លាតឆ្ងាយ និងមានឱកាសតិចតួចក្នុងការជួបជុំ។
គួរជម្រាបជូនថា រាល់​ឆ្នាំ ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​និយម​រៀបចំ​ពិធីបុណ្យ​ចូល​ឆ្នាំ​ថ្មី​ប្រពៃណី​ជាតិ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី១៣ ខែ​មេសា​ (យូរ​ៗម្ដង ថ្ងៃ​ទី ១៤ ខែ មេសា) ត្រូវ​​នឹង​ខែ ចេត្រ នៃ​ចន្ទគតិ ។ ក្នុងពិធីបុណ្យ​ដ៏ធំ​ប្រចាំឆ្នាំនេះ មិនត្រឹមតែមានជួបជុំគ្នាក្នុងគ្រួសារប៉ុណ្ណោះ​ទេ តែ​គេ​នាំ​គ្នា​ទៅ​ធ្វើ​បុណ្យ​នៅ​វត្ដ​អារាម​ ដែល​ជាមជ្ឈមណ្ឌល​អប់​រំ​ឱ្យ​មាន​​មនុស្សធម៌ និងសាមគ្គីភាព ។ លើសពីនេះ កូនៗអាចយកភស្ដុភារផ្សេងៗជូនដល់មាតាបិតា ហើយយកទឹកថ្លា ត្រជាក់មកស្រោចស្រព ដុះលាង ពួកគាត់ រួចថ្វាយបង្គំ ដើម្បីបង្ហាញការដឹងគុណ បង្កើនភាពស្និទ្ធស្នាល និងភាពរីករាយក្នុងក្រុមគ្រួសារ៕