ភ្នំពេញ – កតញ្ញូមាតាបិតា គឺជាករណីកិច្ច ដែលកូលប្រុសស្រីត្រូវបំពេញជាចាំបាច់ក្នុងការរស់នៅ។ ទង្វើនេះ គឺជាមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃគុណធម៌របស់មនុស្ស ដែលនាំមកនូវសុភមង្គលក្នុងក្រុមគ្រួសារ និងជំរុញឱ្យសង្គមមានភាពចម្រុងចម្រើន សុខដុមរមនា និងឧត្តុងឧត្តម។ យ៉ាងណាមិញ លក្ខខណ្ឌនៃការរស់នៅក្នុងសង្គមបច្ចុប្បន្ន តម្រូវឱ្យកូនៗរស់នៅឆ្ងាយពីគ្រួសារ និងម្ដាយឪពុក ដើម្បីសិក្សារៀនសូត្រ និងបំពេញមុខរបររកស៊ីចិញ្ចឹមជីវិត ជាហេតុនាំឱ្យទំនាក់ទំនងរវាងកូន និងម្ដាយឪពុក ហាក់មានភាពឃ្លាតឆ្ងាយ និងមានឱកាសតិចតួចក្នុងការជួបជុំ។
ពេលវេលាចេះតែដើរទៅមុខ យុវជនក្នុងនាមជាកូនកាន់តែចម្រើនវ័យ ចំណែកម្ដាយឪពុកកាន់តែជរា និងថមថយកម្លាំងទៅតាមពេលវេលា។ រូបភាពនេះតម្រូវឱ្យកូនៗត្រូវបង្ហាញការយកចិត្តទុកដាក់ និងតបស្នងសងគុណដល់ពួកគាត់ តាមរយៈសកម្មភាពវិជ្ជមានផ្សេងៗ ។ ខណៈជីវភាពប្រចាំថ្ងៃមានភាពរវល់ខ្លាំង និងមិនសូវមានថ្ងៃឈប់សម្រាក ដូច្នេះថ្ងៃបុណ្យចូលឆ្នាំខ្មែរ គឺជាឱកាសដ៏ល្អបំផុត ដែលកុលបុត្រកុលធីតា អាចបង្ហាញសេចក្ដីដឹងគុណរបស់ខ្លួនចំពោះម្ដាយឪពុក។
បើតាមលោកបណ្ឌិត ឈត ប៊ុនថង ប្រធានវិទ្យាស្ថានទំនាក់ទំនងវប្បធម៌ អប់រំ និងទេសចរណ៍ បានលើកឡើងថា នៅពេលពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំ គឺជាឱកាសមួយដែលកូនៗអាចសម្ដែងភាពកត្តញ្ញូទៅកាន់អ្នកមានគុណ តាមរយៈការជូនលុយកាក់ របស់ហូបចុក វត្ថុអនុស្សាវរីយ៍ ឬអ្វីដែលគាត់គិតថា គាត់មានលទ្ធភាពជូនបាន ដោយអាស្រ័យទៅលើធនធានជាក់ស្ដែង។
លោកបានបន្ថែមថា លើសពីនេះវាគឺជាឱកាសមួយ ដែលពួកគាត់អាចជួបជុំ ជីដូនជីតា ញាតិមិត្ត បងប្អូន ដើម្បីសួរសុខទុក្ខគ្នា ឬក៏មានលុយមានកាក់ មានរបស់របរអ្វី ពួកគាត់អាចចែករំលែកគ្នានាពេលនោះបាន។ ដោយឡែកតាំងពីដើមមកទំនៀមទម្លាប់ប្រពៃណីខ្មែរ មិនបានកំណត់ឱ្យច្បាស់លាស់ថា ត្រូវតែចែករំលែកឬជូនអ្វីឱ្យច្បាស់នោះទេ ប៉ុន្តែអាស្រ័យទៅតាមធនធានដែលយើងមាន។
គួរជម្រាបជូនថា រាល់ឆ្នាំ ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរនិយមរៀបចំពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិនៅថ្ងៃទី១៣ ខែមេសា (យូរៗម្ដង ថ្ងៃទី ១៤ ខែ មេសា) ត្រូវនឹងខែ ចេត្រ នៃចន្ទគតិ ។ ក្នុងពិធីបុណ្យដ៏ធំប្រចាំឆ្នាំនេះ មិនត្រឹមតែមានជួបជុំគ្នាក្នុងគ្រួសារប៉ុណ្ណោះទេ តែគេនាំគ្នាទៅធ្វើបុណ្យនៅវត្ដអារាម ដែលជាមជ្ឈមណ្ឌលអប់រំឱ្យមានមនុស្សធម៌ និងសាមគ្គីភាព ។ លើសពីនេះ កូនៗអាចយកភស្ដុភារផ្សេងៗជូនដល់មាតាបិតា ហើយយកទឹកថ្លា ត្រជាក់មកស្រោចស្រព ដុះលាង ពួកគាត់ រួចថ្វាយបង្គំ ដើម្បីបង្ហាញការដឹងគុណ បង្កើនភាពស្និទ្ធស្នាល និងភាពរីករាយក្នុងក្រុមគ្រួសារ៕