នៅពេលវ័យកាន់តែចំណាស់មនុស្សតែងមានអារម្មណ៍ថាខ្លួនឯងកាន់តែឯកា ហើយបញ្ហាសុខភាពផ្លូវចិត្តកាន់តែប្រែប្រួលឥតឈប់ឈរទៅតាមនោះដែរ។ ប៉ុន្តែភាពឯកានេះ មិនមែនជាបញ្ហាធ្ងន់ធ្ងរសម្រាប់ឡើយ ប្រសិនបើខ្លួនឯង ឬសមាជិកគ្រួសារសាកល្បងគិតទៅដល់វិធីសាស្រ្តទាំង ៥ចំណុចខាងក្រោមដើម្បីបង្កភាពរីករាយឱ្យស្របទៅតាមវ័យ។
១. ផ្តោតលើសុខភាពជាចម្បង៖ បញ្ហានៃភាពឯកាអាចបណ្តាលឱ្យមនុស្សមានវ័យចំណាសនឹងមិនអើពើលើសុខភាពផ្ទាល់ខ្លួនឡើយ រាប់ទាំងសុខភាពផ្លូវចិត្ត។ ដូច្នេះទម្លាប់រក្សាខ្លួនឱ្យសកម្មដោយផ្តោតអារម្មណ៍លើសុខភាព អាចឱ្យស្ថានភាពផ្លូវចិត្តកាន់តែរឹងមាំស្របតាមវិវត្តន៍របស់វ័យ។ ផ្លែផ្កានៃសុខភាពក្នុងវ័យនេះ កើតចេញពីសកម្មភាពវិជ្ជមានប្រចាំថ្ងៃ ដូចជា ហាត់ប្រាណ អាន ស្តាប់ និងប្រឹក្សាយោបល់ជាមួយមនុស្សវ័យស្រដៀងគ្នា។
២. បង្កើនគំនិតច្នៃប្រតិដ្ឋជាប្រចាំ៖ ស្របទៅតាមវ័យការសរសេរសៀវភៅ ការសម្ដែងសិល្បៈ ស្តាប់តន្ត្រី ឬគូរគំនូរ ជាគំនិតច្នៃប្រតិដ្ឋដែលធ្វើឱ្យចិត្តរីករាយជានិច្ច។ បង្កើនគំនិតច្នៃប្រតិដ្ឋជាប្រចាំជាផ្នែកមួយនៃការដោះស្រាយភាពឯកា ហើយការស្រាវជ្រាវបានបង្ហាញថា មនុស្សដែលមានគំនិតច្នៃប្រតិដ្ឋតែងគិតអំពីរឿងអស្ចារ្យ បង្កើតស្នាដៃសិល្បៈថ្មី និងគិតវិជ្ជមានប្លែកពីគេ។
៣. ពេញចិត្តនឹងអ្វីដែលកំពុងមាន៖ មនុស្សមានអារម្មណ៍ឯកោកាន់តែខ្លាំងឡើងៗ ខណៈពួកគេចាប់ផ្ដើមយល់ថា ខ្លួនកាន់តែចាស់ ។ ការយល់ឃើញនេះ ជាបញ្ហាដែលតែងធ្វើទុក្ខដល់មនុស្សវ័យចាស់ជានិច្ច។ ការទទួលយកលទ្ធផលដែលធ្វើបានកន្លងទៅអាចជារឿងដែលរីករាយបំផុតស្របតាមវ័យ។
៤. ធ្វើអ្វីដែលអ្នកចង់ធ្វើ៖ មនុស្សម្នាក់ៗវ័យកាន់តែវិវឌ្ឍន៍ចិត្តកាន់តែប្រែប្រួល ប៉ុន្តែសំខាន់បំផុតការគ្រប់គ្រងទៅលើស្ថានភាពផ្លូវចិត្ត និងពេញចិត្តធ្វើកិច្ចការអ្វីមួយដែលខ្លួនចង់ធ្វើ។ អ្នកអាចចូលរួមធ្វើអ្វីថ្មីៗដែលខ្លួនឯងពេញចិត្ត នោះវានឹងធ្វើឱ្យអ្នកឈប់បានអារម្មណ៍ឯកាតាមរយៈការជួបមនុស្សថ្មីៗ និងបង្កើនទំនាក់ទំនងឱ្យបានច្រើនទៅកាន់មនុស្សជុំវិញខ្លួន។
៥. ចិញ្ចឹមសត្វ៖ មានសត្វចិញ្ចឹមនៅក្នុងផ្ទះគឺជារឿងមួយដ៏ល្អ ប្រៀបដូចជាអ្នកអាចរីករាយជាមួយក្រុមឆ្មាដ៏ស្រស់ស្អាត ឆ្កែ បក្សី ឬអ្វីផ្សេងទៀតដែលអ្នកចាប់អារម្មណ៍ចិញ្ចឹម ឬស្រឡាញ់។ ការចិញ្ចឹមសត្វចិញ្ចឹមនឹងបង្កើតមិត្តល្អជាមួយអ្នកនៅក្នុងផ្ទះ ប្រៀបដូចជាមិត្តយល់ចិត្តម្នាក់។ នៅពេលអ្នកថែទាំសត្វចិញ្ចឹម អ្នកនឹងមានអារម្មណ៍ខ្លួនឯងមានអ្នកនៅក្បែរ ឬនៅជាមួយអ្នកគ្រប់ពេលវេលា ហើយវានឹងនាំឱ្យអ្នកមានអារម្មណ៍ល្អប្លែកនៅក្នុងជីវិត៕