សិស្សនិទ្ទេស A ទាំងជាង១៧០០នាក់ នឹង​ជួបសម្តេចតេជោនៅថ្ងៃនៅថ្ងៃទី២៨ កុម្ភៈ
ភ្នំពេញ – ​សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បាន​សម្រេច​កំណត់យកថ្ងៃទី២៨ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២២ ជា​ថ្ងៃជួបសំណេះ​សំណាល​ជាមួយ​សិស្ស​និទ្ទេស A ទាំង ១៧៥៣នាក់ ព្រមទាំងក្រុមគ្រួសារសិស្ស។ បើតាម​ប្រសាសន៍របស់សម្តេចតេជោក្នុងឱកាស​សម្ពោធ​ដាក់ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​កំណាត់ផ្លូវជាតិលេខ៧ នៅ​ខេត្តក្រចេះ​កាលពីព្រឹកថ្ងៃចន្ទ ។
សម្តេចតេជោ បានលើកឡើងថា ដំបូងឡើយ​សម្តេចបានពិភាក្សា​ជាមួយ ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា ដោយ​គិតថា នឹងយក​តែ​សិស្សនិទ្ទេស A ជាអ្នក​ខេត្តកណ្តាល និង​ភ្នំពេញ​ប៉ុណ្ណោះ ដើម្បីជួប​នៅទីក្រុងភ្នំពេញ ហើយ​សិស្ស​នៅ​តាម​បណ្តា​ខេត្ត​ផ្សេង នឹង​ត្រូវធ្វើតាមអនឡាញ , ប៉ុន្តែដោយ​គិតថា ទាំងកូនសិស្ស ទាំង​ឪពុកម្តាយ ចង់ទៅទីក្រុងភ្នំពេញ ហើយ​សិស្ស​ត្រឹមតែ​ជាង ១៧០០នាក់ ថែមទាំងក្រុមគ្រួសារទៀត គឺអាច​រៀបចំនៅភ្នំពេញបាន ទោះបីជា​ឥឡូវនៅទីក្រុងភ្នំពេញ មេរោគអូមីក្រុងវាបានកើតឡើង​បន្តិច​ក៏​ដោយ។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ សម្តេចតេជោ ក៏បានស្នើឱ្យ​អាជ្ញាធរខេត្ត​ដែលមានសិស្សនិទ្ទេស​ A​ទាំងអស់សម្រួលដល់ការធ្វើដំណើរ និងការសម្រាកជូនដល់ពួកគេ និងក្រុមគ្រួសារផងដែរ។
សម្រាប់ជំនួបជាមួយ​សិស្ស​និទ្ទេស A នៅឆ្នាំនេះ គេមិនដឹងថា តើ​សម្តេចតេជោ​នឹងផ្តល់ជា​រង្វាន់លើកទឹកចិត្ត​អ្វីខ្លះដល់ពួកគេនោះទេ តែបើតាម​ប្រសាសន៍ខ្លះៗរបស់សម្តេចតេជោក្នុងចំណោមរង្វាន់លើកទឹកចិត្ត អាចនឹង​មាន Ipad ម្នាក់មួយ​គ្រឿង ដែលត្រូវ​បានបញ្ជាទិញ និង​នាំ​មក​ដល់ស្រុកខ្មែរ​នៅថ្ងៃទី២២ ខែកុម្ភៈ។
សូម​បញ្ជាក់ថា ការប្រឡង​សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុបសម្រាប់ឆ្នាំ​សិក្សា​២០២០-២០២១ បានប្រព្រឹត្ត​ទៅ​កាលពីថ្ងៃទី២៧-២៨ ខែធ្នូ ឆ្នាំ​២០២១ ដោយមានបេក្ខជនប្រឡងជាប់សរុបជាង៧ម៉ឺននាក់ ខណៈបេក្ខជន​ដាក់ពាក្យ​ប្រឡងសរុបចំនួនជាង ១១ម៉ឺននាក់។ ក្នុង​នោះ​សិស្ស​ដែលជាប់និទ្ទេស A មានរហូត​ដល់ទៅ ១៧៥៣នាក់ ៕