ក្រសួងមុខងារសាធារណៈ ៖ គ្រូបង្រៀនជាប់កិច្ចសន្យាកម្រិតបឋមសិក្សា នឹងមានឱកាសក្លាយជាមន្ត្រីរាជការក្របខណ្ឌ នៅពេលបំពេញគ្រប់លក្ខខណ្ឌ
ក្រសួងមុខងារសាធារណៈ តាមរយៈបណ្តាញសង្គម​នៅថ្ងៃនេះ (២៧ កុម្ភៈ) បានប្រកាសថា គ្រូបង្រៀនជាប់កិច្ចសន្យាកម្រិតបឋមសិក្សា នឹងមានឱកាសក្លាយជាមន្ត្រីរាជការក្របខណ្ឌ នៅពេលបំពេញគ្រប់លក្ខខណ្ឌ។ ការ​ប្រកាស​នេះ គឺតបតាម​ការ​ណែនាំរបស់សម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ដ្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
ក្នុងពិធីបិទ​សន្និបាត​បូកសរុបការងារអប់រំ យុវជន និងកីឡា កាលពីថ្ងៃពុធ (២៦ កុម្ភៈ) សម្ដេចមហាបវរធិបតីនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានដាក់ចេញបទបញ្ជាដល់ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និង​ក្រសួងមុខងារសាធារណៈ គិតគូរឡើងវិញ ចំពោះរយៈពេលនៃការបង្រៀនរបស់គ្រូបង្រៀនស្ម័គ្រចិត្ត ដើម្បីផ្ដល់ឱកាសដល់គ្រូបង្រៀនស្ម័គ្រចិត្តនៅមូលដ្ឋាន បានចូលគ្រូក្របខណ្ឌ ដោយពិនិត្យមើលផ្ទាល់ទៅលើគុណវុឌ្ឍរបស់គ្រូបង្រៀន ហើយមិនត្រូវទុករយៈពេលបង្រៀនស្ម័គ្រចិត្តយូរឆ្នាំពេកនោះទេ។ សម្រាប់លោកគ្រូអ្នកគ្រូកម្រិតបឋមសិក្សា ជាប់កិច្ចសន្យា ដែលចូលបង្រៀនបានយ៉ាងហោចណាស់ ៤ឆ្នាំឡើងទៅ ពួកគាត់អាចនឹងរៀបចំបណ្តុះបណ្តាលក្នុងវគ្គជំនាញ ឬវគ្គបច្ចេកទេស ២ឆ្នាំ ឬ១៨ខែ ដើម្បីអាចពិនិត្យរៀបចំបញ្ចូលជាក្របខណ្ឌមន្ត្រីរាជការពេញសិទ្ធិជូនតែម្តង។