ភ្នំពេញ – បើមើលពីទិដ្ឋាភាពពាណិជ្ជកម្មរបស់ប្រទេសកម្ពុជា បច្ចុប្បន្នទំនិញស្ទើរតែ៩០ភាគរយ ត្រូវគេជ្រើសរើសមធ្យោបាយដឹកជញ្ជូនតាមរយៈផ្លូវគោក ។ ចំណុចនេះ ធ្វើឱ្យការដឹកជញ្ជូនតាមផ្លូវគោកក្លាយជាឆ្អឹងខ្នងដ៏សំខាន់ សម្រាប់សេដ្ឋកិច្ចជាតិ។
ឯកឧត្តម ឈួន វ៉ន់ អគ្គនាយកដឹកជញ្ជូនផ្លូវគោក នៃក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន មើលឃើញថា ទីផ្សារការងារលើវិស័យដឹកជញ្ជូនផ្លូវគោក គឺមានភាពទូលំទូលាយនៅឡើយ ព្រោះថា នៅពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ទាំងស្ថាប័នរដ្ឋ ក៏ដូចជាស្ថាប័នឯកជនកំពុងតែខ្វះខាតធនធានមនុស្សខាងផ្នែកនេះយ៉ាងច្រើន។
– ឯកឧត្តម ឈួន វ៉ន់ អគ្គនាយកដឹកជញ្ជូនផ្លូវគោក
“ទីផ្សារការងារលើវិស័យដឹកជញ្ជូនផ្លូវគោកនេះ គឺមានភាពទូលំទូលាយណាស់ មិនថានៅក្រសួងស្ថាប័នរដ្ឋ ដែលកំពុងខ្វះខាត និងនៅមានគ្រឹះស្ថានសាធារណៈផ្សេងៗ ដូចជារដ្ឋករស្វយ័តដឹកជញ្ជូនតាមរាជធានីខេត្ត ហើយក៏មានក្រុមហ៊ុនដឹកជញ្ជូនផ្សេងៗទៀតជាច្រើន“
តើជំនាញដឹកជញ្ជូនផ្លូវគោកផ្តោតលើអ្វីខ្លះ?
បើយោងតាមគេហទំព័ររបស់វិទ្យាស្ថានតេជោសែនសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន បានបញ្ជាក់ថា ជំនាញដឹកជញ្ជូនផ្លូវគោកនេះ គឺផ្តោតទៅលើការរៀបចំប្រព័ន្ធដឹកជញ្ជូន, ការវិភាគថ្លៃ-អត្ថប្រយោជន៍, បទបញ្ញាត្តិនៃសេដ្ឋកិច្ចដឹកជញ្ជូន, ការវាយតម្លៃសេដ្ឋកិច្ច និងដំណើរការនៃសេដ្ឋកិច្ច និងគម្រោងសមាហរណកម្មដឹកជញ្ជូនជាដើម។
ក្រោយបញ្ចប់ការសិក្សាលើជំនាញនេះ បើតាមការបញ្ជាក់របស់ ឯកឧត្តម ឈួន វ៉ន់ អគ្គនាយកដឹកជញ្ជូន នៃក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន សិស្សនិស្សិតអាចចូលបម្រើការងារនៅក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន ឬក៏នៅអាកាសចរណ៍ស៊ីវិល, ក្រុមហ៊ុនដឹកជញ្ជូន ឬក៏បម្រើការងារនៅតាមផែស្ងួតជាដើម ដោយបំពេញការងារជាអ្នកប្រឹក្សាយោបល់ផ្នែកដឹកជញ្ជូន, ប្រតិបត្តិករដឹកជញ្ជូន, អ្នកវិភាគផ្នែកដឹកជញ្ជូន និងជាអ្នករៀបចំផែនការផ្នែកដឹកជញ្ជូនជាដើម។
ដើម្បីអាចចូលរៀនជំនាញមួយនេះបាន សិស្សនិស្សិតត្រូវចេះជំនាញមូលដ្ឋានដូចជា ព័ត៌មានវិទ្យា, រូបវិទ្យា, គណិតវិទ្យា, បរិស្ថានដឹកជញ្ជូន, ទ្រឹស្តីយានយន្ត និងគំនូរបច្ចេកទេសផ្សេងៗទៀត។
យ៉ាងណាក៏ដោយជាមតិរបស់ ឯកឧត្តមអគ្គនាយកដឹកជញ្ជូន សិស្សនិស្សិតមុននឹងចូលបម្រើការងារអ្វីមួយ ត្រូវមើលទៅលើមុខវិជ្ជាដែលត្រូវរៀន ហើយត្រូវត្រៀមខ្លួនជាស្រេចដើម្បីរៀននូវមុខជំនាញនេះ៕