ជំនាញ​ដឹកជញ្ជូនផ្លូវគោក ជាជំនាញ​ដែលមាន​តម្រូវ​ការ​ច្រើន​នាពេល​អនាគត
ភ្នំពេញ – បើមើលពីទិដ្ឋាភាពពាណិជ្ជកម្មរបស់ប្រទេស​កម្ពុជា បច្ចុប្បន្ន​ទំនិញស្ទើរតែ​៩០ភាគរយ ត្រូវ​គេជ្រើសរើស​មធ្យោបាយដឹកជញ្ជូន​​តាម​រយៈ​ផ្លូវគោក ។ ចំណុចនេះ ធ្វើ​ឱ្យ​ការ​ដឹកជញ្ជូនតាមផ្លូវគោកក្លាយជា​ឆ្អឹងខ្នងដ៏​សំខាន់ សម្រាប់សេដ្ឋកិច្ចជាតិ។
ឯកឧត្តម ឈួន វ៉ន់ អគ្គនាយកដឹកជញ្ជូនផ្លូវគោក នៃក្រសួងសាធារណការ និង​ដឹកជញ្ជូន មើល​ឃើញថា ទីផ្សារ​ការងារ​លើវិស័យ​ដឹកជញ្ជូនផ្លូវគោក គឺមានភាពទូលំទូលាយនៅឡើយ ព្រោះថា នៅពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ទាំងស្ថាប័នរដ្ឋ ក៏ដូចជាស្ថាប័នឯកជន​កំពុងតែខ្វះខាត​ធនធានមនុស្ស​ខាងផ្នែកនេះយ៉ាងច្រើន។
– ឯកឧត្តម ឈួន វ៉ន់ អគ្គនាយកដឹកជញ្ជូនផ្លូវគោក
“ទីផ្សារ​ការងារលើវិស័យដឹកជញ្ជូនផ្លូវគោក​នេះ គឺមាន​ភាពទូលំទូលាយណាស់ មិន​ថា​នៅ​ក្រសួងស្ថាប័នរដ្ឋ ដែលកំពុងខ្វះខាត និងនៅមានគ្រឹះស្ថានសាធារណៈផ្សេងៗ ដូចជា​រដ្ឋករស្វយ័តដឹកជញ្ជូនតាមរាជធានីខេត្ត ហើយ​ក៏​មានក្រុមហ៊ុនដឹកជញ្ជូនផ្សេងៗ​ទៀតជា​ច្រើន
តើជំនាញដឹកជញ្ជូនផ្លូវគោកផ្តោតលើអ្វីខ្លះ?
បើយោង​តាម​គេហទំព័ររបស់វិទ្យាស្ថានតេជោសែនសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន បានបញ្ជាក់ថា ជំនាញដឹកជញ្ជូនផ្លូវគោក​នេះ គឺផ្តោតទៅលើ​ការ​រៀបចំ​ប្រព័ន្ធដឹកជញ្ជូន​, ការវិភាគថ្លៃ-អត្ថប្រយោជន៍, បទបញ្ញាត្តិនៃសេដ្ឋកិច្ច​ដឹកជញ្ជូន, ការវាយតម្លៃសេដ្ឋកិច្ច និង​ដំណើរការ​នៃសេដ្ឋកិច្ច និង​គម្រោង​សមាហរណកម្មដឹកជញ្ជូនជាដើម។
ក្រោយ​បញ្ចប់​ការ​សិក្សា​លើជំនាញនេះ បើ​តាម​ការ​បញ្ជាក់របស់​ ឯកឧត្តម ឈួន វ៉ន់ អគ្គនាយកដឹកជញ្ជូន នៃក្រសួងសាធារណការ និង​ដឹកជញ្ជូន សិស្ស​និស្សិតអាច​ចូល​បម្រើ​ការងារ​នៅ​ក្រសួងសាធារណការ និង​ដឹកជញ្ជូន ឬក៏នៅ​អាកាសចរណ៍ស៊ីវិល, ក្រុមហ៊ុនដឹកជញ្ជូន ឬក៏​បម្រើ​ការងារនៅ​តាម​ផែស្ងួតជាដើម ដោយ​បំពេញ​ការងារ​ជាអ្នកប្រឹក្សា​យោបល់ផ្នែកដឹកជញ្ជូន, ប្រតិបត្តិករដឹកជញ្ជូន, អ្នកវិភាគផ្នែកដឹកជញ្ជូន និង​ជាអ្នក​រៀបចំផែនការ​ផ្នែកដឹកជញ្ជូនជាដើម។
ដើម្បីអាច​ចូលរៀន​ជំនាញមួយនេះបាន សិស្សនិស្សិតត្រូវចេះជំនាញមូលដ្ឋានដូចជា ព័ត៌មានវិទ្យា, រូបវិទ្យា, គណិតវិទ្យា, បរិស្ថានដឹកជញ្ជូន, ទ្រឹស្តីយានយន្ត និងគំនូរបច្ចេកទេស​ផ្សេងៗ​ទៀត។
យ៉ាងណាក៏ដោយ​ជាមតិរបស់ ឯកឧត្តមអគ្គនាយកដឹកជញ្ជូន សិស្សនិស្សិត​មុននឹងចូលបម្រើការងារអ្វីមួយ ​ត្រូវ​មើលទៅលើមុខវិជ្ជាដែលត្រូវរៀន ហើយត្រូវត្រៀមខ្លួនជាស្រេចដើម្បីរៀន​នូវ​មុខ​ជំនាញនេះ៕