អភិបាលខេត្តប៉ៃលិន៖ កំណែទម្រង់វិស័យអប់រំ រួមចំណែកអភិវឌ្ឍគុណភាពធនធានមនុស្សនៅកម្ពុជា
ភ្នំពេញ- កំណែទម្រងវិស័យអប់រំនៅកម្ពុជា បានរួមចំណែកអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សកម្ពុជា ប្រកបដោយសមត្ថភាពប្រកួតប្រជែងនៅក្នុងតំបន់ និងលើសកលលោក ជាពិសេសយុវជនដែលជាទំពាំងស្នងឫស្សី ដើម្បីចូលរួមកសាងអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិ ។ នេះជាការលើកឡើងរបស់ លោកជំទាវ បាន ស្រីមុំ អភិបាលខេត្តប៉ៃលិន ក្នុងឱកាសអញ្ជើញសំណេះសំណាល និងផ្តល់រង្វាន់ លើកទឹកចិត្តដល់សិស្សប្រឡងជាប់សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុយិភូមិឆ្នាំ២០២១-២០២២ កាលពីដើមសប្តាហ៍​កន្លងទៅនេះ។
លោកជំទាវ បាន ស្រីមុំ មានប្រសាសន៍ថា វាជាប្រវត្តិសាស្រ្ត​សម្រាប់​ខេត្ត​ប៉ៃលិន​ដែលមិន​ធ្លាប់មានពីមុន ដែលមានសិស្សរហូត​ដល់ចំនួន៦នាក់ បានជាប់និទ្ទេស A ក្នុងការប្រឡង​សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។ លោកជំទាវថា ទាំងនេះ គឺដោយ​សារ​តែមានការ​យកចិត្ត​ទុកដាក់ របស់​លោកគ្រូអ្នកគ្រូ គណៈគ្រប់គ្រង​សាលា ក្នុង​ការ​ផ្ទេរ​ចំណេះ​ដឹង​ដល់សិស្សានុសិស្ស​ប្រកបដោយ​គុណភាព។
ជាមួយ​គ្នានេះ អភិបាលខេត្តប៉ៃលិន ក៏​បានលើកទឹកចិត្ត​សិស្សានុសិស្ស​ទាំងអស់ខិតខំប្រឹងប្រែបន្ត​ការ​សិក្សា​ទៅមុខទៀត ហើយ​ប្រសិន​បើ​គ្មាន​ថវិកា​សម្រាប់​បន្ត​ការ​សិក្សា អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​ជួយ​ដោះស្រាយ។
– លោកជំទាវ បាន ស្រីមុំ
“សិស្សានុសិស្សទាំងអស់ត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ខិតខំប្រឹងប្រែងរៀនសូត្របន្តទៀត ដើម្បីអនាគតរបស់ខ្លួន និងប្រទេសជាតិ ហើយប្រសិនសិស្សគ្មានលទ្ធភាពបន្តការសិស្សានៅសកលវិទ្យាល័យ សូមទាក់ទងមកក្រុមការងាររបស់រដ្ឋបាលខេត្ត ដើម្បីស្វែងរកអាហារូបករណ៍ផ្តល់ជូន
បើតាម​ការ​លើក​ឡើងរបស់ លោក តង់ ធារ៉ា ប្រធានមន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡាខេត្តប៉ៃលិន ឱ្យដឹងថា ការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិឆ្នាំ២០២១នេះ ខេត្តប៉ៃលិន​មានបេក្ខជនដាក់ពាក្យ​ប្រឡង​សរុបចំនួន៤៩៥នាក់ ក្នុងនោះមានស្រី ២៧០នាក់ ដោយបែងចែកជា២មណ្ឌលប្រឡង និងមាន២១បន្ទប់ ។ ចំពោះលទ្ធផលបេក្ខជនប្រឡងជាប់មានចំនួន ៣២៥នាក់ ស្មើនឹង ៦៧,៧០% ក្នុងនោះមាននិទ្ទេស A ចំនួន ៦នាក់, និទ្ទេស B ៦នាក់, និទ្ទេស C ៣៥នាក់, និទ្ទេស D ១២០នាក់ និងនិទ្ទេស E ចំនួន ១០៥នាក់។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា ក្នុង​ឱកាស​ជួបសំណេះ​សំណាលជាមួយ​សិស្ស​ជាប់​សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ អភិបាលខេត្តប៉ៃលិនបានប្រគល់រង្វាន់លើកទឹកចិត្តដល់សិស្សប្រឡងជាប់និទ្ទេស A ទាំង៦នាក់ ដោយម្នាក់ៗទទួលបានម៉ូតូ ១គ្រឿង, សិស្សជាប់និទ្ទេស B ទទួលបានថវិកាម្នាក់ៗចំនួន ៤០ម៉ឺនរៀល, សិស្សជាប់និទ្ទេស C ទទួលបានថវិកាចំនួន ៣០ម៉ឺនរៀល, សិស្សជាប់និទ្ទេស D និង E ក្នុងម្នាក់ៗទទួលបានថវិកាចំនួន ១០ម៉ឺនរៀល។ ចំណែកលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ក្នុងម្នាក់ៗទទួលបានថវិកាចំនួន ២០ម៉ឺនរៀលផងដែរ៕