ភ្នំពេញ- កំណែទម្រងវិស័យអប់រំនៅកម្ពុជា បានរួមចំណែកអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សកម្ពុជា ប្រកបដោយសមត្ថភាពប្រកួតប្រជែងនៅក្នុងតំបន់ និងលើសកលលោក ជាពិសេសយុវជនដែលជាទំពាំងស្នងឫស្សី ដើម្បីចូលរួមកសាងអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិ ។ នេះជាការលើកឡើងរបស់ លោកជំទាវ បាន ស្រីមុំ អភិបាលខេត្តប៉ៃលិន ក្នុងឱកាសអញ្ជើញសំណេះសំណាល និងផ្តល់រង្វាន់ លើកទឹកចិត្តដល់សិស្សប្រឡងជាប់សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុយិភូមិឆ្នាំ២០២១-២០២២ កាលពីដើមសប្តាហ៍កន្លងទៅនេះ។
លោកជំទាវ បាន ស្រីមុំ មានប្រសាសន៍ថា វាជាប្រវត្តិសាស្រ្តសម្រាប់ខេត្តប៉ៃលិនដែលមិនធ្លាប់មានពីមុន ដែលមានសិស្សរហូតដល់ចំនួន៦នាក់ បានជាប់និទ្ទេស A ក្នុងការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។ លោកជំទាវថា ទាំងនេះ គឺដោយសារតែមានការយកចិត្តទុកដាក់ របស់លោកគ្រូអ្នកគ្រូ គណៈគ្រប់គ្រងសាលា ក្នុងការផ្ទេរចំណេះដឹងដល់សិស្សានុសិស្សប្រកបដោយគុណភាព។
ជាមួយគ្នានេះ អភិបាលខេត្តប៉ៃលិន ក៏បានលើកទឹកចិត្តសិស្សានុសិស្សទាំងអស់ខិតខំប្រឹងប្រែបន្តការសិក្សាទៅមុខទៀត ហើយប្រសិនបើគ្មានថវិកាសម្រាប់បន្តការសិក្សា អាជ្ញាធរខេត្តជួយដោះស្រាយ។
– លោកជំទាវ បាន ស្រីមុំ
“សិស្សានុសិស្សទាំងអស់ត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ខិតខំប្រឹងប្រែងរៀនសូត្របន្តទៀត ដើម្បីអនាគតរបស់ខ្លួន និងប្រទេសជាតិ ហើយប្រសិនសិស្សគ្មានលទ្ធភាពបន្តការសិស្សានៅសកលវិទ្យាល័យ សូមទាក់ទងមកក្រុមការងាររបស់រដ្ឋបាលខេត្ត ដើម្បីស្វែងរកអាហារូបករណ៍ផ្តល់ជូន“
បើតាមការលើកឡើងរបស់ លោក តង់ ធារ៉ា ប្រធានមន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡាខេត្តប៉ៃលិន ឱ្យដឹងថា ការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិឆ្នាំ២០២១នេះ ខេត្តប៉ៃលិនមានបេក្ខជនដាក់ពាក្យប្រឡងសរុបចំនួន៤៩៥នាក់ ក្នុងនោះមានស្រី ២៧០នាក់ ដោយបែងចែកជា២មណ្ឌលប្រឡង និងមាន២១បន្ទប់ ។ ចំពោះលទ្ធផលបេក្ខជនប្រឡងជាប់មានចំនួន ៣២៥នាក់ ស្មើនឹង ៦៧,៧០% ក្នុងនោះមាននិទ្ទេស A ចំនួន ៦នាក់, និទ្ទេស B ៦នាក់, និទ្ទេស C ៣៥នាក់, និទ្ទេស D ១២០នាក់ និងនិទ្ទេស E ចំនួន ១០៥នាក់។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា ក្នុងឱកាសជួបសំណេះសំណាលជាមួយសិស្សជាប់សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ អភិបាលខេត្តប៉ៃលិនបានប្រគល់រង្វាន់លើកទឹកចិត្តដល់សិស្សប្រឡងជាប់និទ្ទេស A ទាំង៦នាក់ ដោយម្នាក់ៗទទួលបានម៉ូតូ ១គ្រឿង, សិស្សជាប់និទ្ទេស B ទទួលបានថវិកាម្នាក់ៗចំនួន ៤០ម៉ឺនរៀល, សិស្សជាប់និទ្ទេស C ទទួលបានថវិកាចំនួន ៣០ម៉ឺនរៀល, សិស្សជាប់និទ្ទេស D និង E ក្នុងម្នាក់ៗទទួលបានថវិកាចំនួន ១០ម៉ឺនរៀល។ ចំណែកលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ក្នុងម្នាក់ៗទទួលបានថវិកាចំនួន ២០ម៉ឺនរៀលផងដែរ៕