កម្ពុជាមានរថយន្ត​​កំពុង​​ចរាចរណ៍​លើ​ដងផ្លូវ ៩២ម៉ឺនគ្រឿង ខណៈជាងជំនាញជុសជុលមានតិច
ភ្នំពេញ – យោង​តាម​របាយការណ៍​របស់​ក្រសួងសាធារណការ និង​ដឹកជញ្ជូន​បាន​ឱ្យ​ដឹងថា បច្ចុប្បន្នការប្រើប្រាស់យានយន្ត​នៅ​កម្ពុជា​បាន​កើន​ឡើង​ជាគំហុក ស្រប​ពេល​ដែលសេដ្ឋកិច្ច​ប្រទេស​កម្ពុជា​មាន​ការ​រីកចម្រើន ។ ក្នុងនោះរថយន្ត​ដែល​កំពុង​ធ្វើ​ចរាចរណ៍​នៅ​តាម​ដងផ្លូវមានរហូត​ដល់ទៅ ៩២ម៉ឺនគ្រឿង។
លោក សន មុន្នីរ័ត្ន សាស្រ្តាចារ្យ​មហាវិទ្យាល័យ​មេកានិករថយន្ត នៃវិទ្យាស្ថានជាតិពហុបច្ចេកទេស​កម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំវិទ្យាស្ថានបណ្តុះបណ្តាល​ជាងជួសជុលរថយន្ត​បានតែ​ ១ពាន់នាក់ប៉ុណ្ណោះ។ ចំនួន​នេះ​នៅ​មាន​ការ​ខ្វះ​ខាតខ្លាំង ដោយ​មិន​អាច​ផ្គត់ផ្គង់គ្រប់គ្រាន់​ចំពោះ​ទីផ្សារការងារនោះ​ឡើយ។
“ជារៀងរាល់ឆ្នាំ​យើង​បញ្ជូនសិស្ស​ឱ្យ​ទៅក្រុមហ៊ុនមិនគ្រប់ទេ សូម្បីតែក្រុមហ៊ុន Honda ក្រុមហ៊ុនកូរ៉េ ក្រុមហ៊ុនជប៉ុន យើងបញ្ជូនទៅអត់គ្រប់ទេ ! យើងខ្វះឱ្យ​គេរហូត…” – លោក សន មុន្នីរ័ត្ន
លោក ស្រឿង កោសល្យ អ្នក​គ្រប់គ្រង​យានដ្ឋានជួសជុលរថយន្ត ឃ្យូ អូតូ បានមានប្រសាសន៍ថា បច្ចុប្បន្ន​យានដ្ឋាន​របស់លោក​នៅ​ខ្វះខាតជាងសម្រាប់បម្រើ​សេវាជូនអតិថិជន ។ លោកថា ការ​ជ្រើសរើស​ជាងដែលមាន​ជំនាញ ​ពិតជា​ពិបាក​ខ្លាំងណាស់។ បើតាមលោក កោសល្យ ជាងដែលចេញពីសាលាបណ្តុះបណ្តាល ជួបផ្សំជាមួយ​បទពិសោធន៍​ថែមទៀត​នោះ គឺជាតម្រូវ​ការ​របស់​យានដ្ឋានលោក។
“ជាងដែល​បានទទួលការបណ្តុះបណ្តាលពីសាលា ហើយចេញស្តារថែមទៀត គឺខ្លាំង …សម្រាប់ខ្ញុំ​ជាង​ដែលចូលបម្រើ​ការងារ ក៏​មើល​លើសីលធម៌ផងដែរ” – លោក ស្រឿង កោសល្យ
ចំពោះ​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញជួសជុលរថយន្ត ឬជំនាញយន្តសាស្រ្តនេះ បើ​តាម​លោក សន មុន្នីរ័ត្ន សាស្រ្តាចារ្យ នៃវិទ្យាស្ថានជាតិពហុបច្ចេកទេស​កម្ពុជា បាន​លើក​ឡើងថា ជំនាញមួយ​នេះ មិន​ប្រកាន់កម្រិតវប្បធម៌នោះឡើង ពោល​គឺសិស្សដែលជាប់ ឬធ្លាក់សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប គឺអាចចូលរៀន​បានទាំងអស់។ ក្នុងនោះប្រសិនបើ​រៀន​ចប់ថ្នាក់ទី១២ គឺគេអាចរៀន​កម្រិតបញ្ញាបត្រ ឬ​ក៏​រៀន​មធ្យម​បាន ហើយ​បើ​ធ្លាក់បាក់ឌុប គឺអាច​រៀន​នៅ​កម្រិតបរិញ្ញាបត្ររងបាន។
បើតាម​លោក​ មុន្នីរ័ត្ន ជំនាញយន្តសាស្រ្តនេះ ត្រូវ​បានបែងចែកជា ៣ផ្នែក​សំខាន់ គឺផ្នែក​ម៉ាស៊ីន ផ្នែកមេកានិក និង​ផ្នែក​គ្រឿងក្រោម។ លោកថា ជំនាញ​មួយ​នេះ​មាន​តម្រូវ​ការ​ទីផ្សារការងារច្រើន ប៉ុន្តែ​ក៏​និស្សិត​ក៏​ត្រូវ​ចេះផងដែរ។ ជាការកត់សម្គាល់របស់​លោកសាស្រ្តាចារ្យ និស្សិត​ភាគច្រើន​ដែល​បញ្ចប់ការសិក្សា​លើជំនាញយន្តសាស្រ្តនេះ ភាគច្រើន​ពួកគាត់តែងតែត្រូវ​បាន​ទទួល​យក​ដោយ​ក្រុមហ៊ុន​ ឬក៏រោងចក្រ ហើយ​និស្សិត​ខ្លះទៀត​បានទៅបើក​ជា​យានដ្ឋានជួសជុលរថយន្ត​ខ្លួន​ឯង៕