ភ្នំពេញ – យោងតាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូនបានឱ្យដឹងថា បច្ចុប្បន្នការប្រើប្រាស់យានយន្តនៅកម្ពុជាបានកើនឡើងជាគំហុក ស្របពេលដែលសេដ្ឋកិច្ចប្រទេសកម្ពុជាមានការរីកចម្រើន ។ ក្នុងនោះរថយន្តដែលកំពុងធ្វើចរាចរណ៍នៅតាមដងផ្លូវមានរហូតដល់ទៅ ៩២ម៉ឺនគ្រឿង។
លោក សន មុន្នីរ័ត្ន សាស្រ្តាចារ្យមហាវិទ្យាល័យមេកានិករថយន្ត នៃវិទ្យាស្ថានជាតិពហុបច្ចេកទេសកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ក្នុងមួយឆ្នាំវិទ្យាស្ថានបណ្តុះបណ្តាលជាងជួសជុលរថយន្តបានតែ ១ពាន់នាក់ប៉ុណ្ណោះ។ ចំនួននេះនៅមានការខ្វះខាតខ្លាំង ដោយមិនអាចផ្គត់ផ្គង់គ្រប់គ្រាន់ចំពោះទីផ្សារការងារនោះឡើយ។
“ជារៀងរាល់ឆ្នាំយើងបញ្ជូនសិស្សឱ្យទៅក្រុមហ៊ុនមិនគ្រប់ទេ សូម្បីតែក្រុមហ៊ុន Honda ក្រុមហ៊ុនកូរ៉េ ក្រុមហ៊ុនជប៉ុន យើងបញ្ជូនទៅអត់គ្រប់ទេ ! យើងខ្វះឱ្យគេរហូត…” – លោក សន មុន្នីរ័ត្ន
លោក ស្រឿង កោសល្យ អ្នកគ្រប់គ្រងយានដ្ឋានជួសជុលរថយន្ត ឃ្យូ អូតូ បានមានប្រសាសន៍ថា បច្ចុប្បន្នយានដ្ឋានរបស់លោកនៅខ្វះខាតជាងសម្រាប់បម្រើសេវាជូនអតិថិជន ។ លោកថា ការជ្រើសរើសជាងដែលមានជំនាញ ពិតជាពិបាកខ្លាំងណាស់។ បើតាមលោក កោសល្យ ជាងដែលចេញពីសាលាបណ្តុះបណ្តាល ជួបផ្សំជាមួយបទពិសោធន៍ថែមទៀតនោះ គឺជាតម្រូវការរបស់យានដ្ឋានលោក។
“ជាងដែលបានទទួលការបណ្តុះបណ្តាលពីសាលា ហើយចេញស្តារថែមទៀត គឺខ្លាំង …សម្រាប់ខ្ញុំជាងដែលចូលបម្រើការងារ ក៏មើលលើសីលធម៌ផងដែរ” – លោក ស្រឿង កោសល្យ
ចំពោះការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញជួសជុលរថយន្ត ឬជំនាញយន្តសាស្រ្តនេះ បើតាមលោក សន មុន្នីរ័ត្ន សាស្រ្តាចារ្យ នៃវិទ្យាស្ថានជាតិពហុបច្ចេកទេសកម្ពុជា បានលើកឡើងថា ជំនាញមួយនេះ មិនប្រកាន់កម្រិតវប្បធម៌នោះឡើង ពោលគឺសិស្សដែលជាប់ ឬធ្លាក់សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប គឺអាចចូលរៀនបានទាំងអស់។ ក្នុងនោះប្រសិនបើរៀនចប់ថ្នាក់ទី១២ គឺគេអាចរៀនកម្រិតបញ្ញាបត្រ ឬក៏រៀនមធ្យមបាន ហើយបើធ្លាក់បាក់ឌុប គឺអាចរៀននៅកម្រិតបរិញ្ញាបត្ររងបាន។
បើតាមលោក មុន្នីរ័ត្ន ជំនាញយន្តសាស្រ្តនេះ ត្រូវបានបែងចែកជា ៣ផ្នែកសំខាន់ គឺផ្នែកម៉ាស៊ីន ផ្នែកមេកានិក និងផ្នែកគ្រឿងក្រោម។ លោកថា ជំនាញមួយនេះមានតម្រូវការទីផ្សារការងារច្រើន ប៉ុន្តែក៏និស្សិតក៏ត្រូវចេះផងដែរ។ ជាការកត់សម្គាល់របស់លោកសាស្រ្តាចារ្យ និស្សិតភាគច្រើនដែលបញ្ចប់ការសិក្សាលើជំនាញយន្តសាស្រ្តនេះ ភាគច្រើនពួកគាត់តែងតែត្រូវបានទទួលយកដោយក្រុមហ៊ុន ឬក៏រោងចក្រ ហើយនិស្សិតខ្លះទៀតបានទៅបើកជាយានដ្ឋានជួសជុលរថយន្តខ្លួនឯង៕