ភ្នំពេញ – ជំនាញបើកបរនាវា និងម៉ាស៊ីននាវា គឺជាជំនាញក្នុងចំណោមជំនាញទាំង៦ របស់វិទ្យាស្ថានតេជោសែនសាធារណៈការ និងដឹកជញ្ជូន ។ ជំនាញនេះ ចាត់ទុកជាជំនាញមួយដែលមានតម្រូវការច្រើននាពេលបច្ចុប្បន្ន និងអនាគត ហើយក៏ជាជំនាញថ្មីដែលមិនធ្លាប់មាននៅកម្ពុជាពីមុនមក ។ នេះបើតាម ឯកឧត្តម ហឿន សំនៀង នាយកវិទ្យាស្ថានតេជោសែន សាធារណៈការ និងដឹកជញ្ជូន ។
ឯកឧត្តម ហឿន សំនៀង នាយកវិទ្យាស្ថានតេជោសែន សាធារណៈការ និងដឹកជញ្ជូន មានប្រសាសន៍ថា បច្ចុប្បន្នកម្ពុជាមានកំពង់ផែអន្តរជាតិចំនួន២ គឺកំពង់ផែក្រុងភ្នំពេញ និងកំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ ហើយទៅថ្ងៃអនាគតយើងនឹងមានកំពង់ផែជាច្រើន ។ បច្ចុប្បន្នកំពង់ផែទាំងពីរទទួលទំនិញយ៉ាងច្រើន ដោយកើនពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំ ធ្វើឱ្យកំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាកើនឡើង ។ ដើម្បីឱ្យសេវាកម្មកំពង់ផែកាន់តែមានលទ្ធភាពបម្រើដល់តម្រូវការនៃការដឹកជញ្ជូន ក៏ដូចជាផ្គត់ផ្គង់ការនាំការចូល-ចេញ កម្ពុជាត្រូវការអ្នកជំនាញច្រើនប្រភេទ ក្នុងនោះអ្នកជំនាញបើកបរនាវា គឺមានតម្រូវការខ្ពស់ ។
“ខ្ញុំបានទទួលសំណូមពរ និងសំណើរជាច្រើនពីថ្នាក់ដឹកនាំកំពង់ផែទាំងពីរ គឺធ្វើយ៉ាងណាឱ្យវិទ្យាស្ថានជួយយកចិត្តទុកដាក់បណ្តុះបណ្តាល ផ្តល់អ្នកជំនាញ អ្នកបច្ចេកទេស ផ្នែកខាងអ្នកបើកបរនាវាដែលត្រូវអូសនាវាពីដែនសមុទ្រអន្តរជាតិចូលមកកម្ពុជា ហើយអូសពីដែនសមុទ្រកម្ពុជា ទៅអន្តរជាតិ ហើយនិងសេវាកម្មផ្សេងៗទៀតនៅក្នុងកំពង់ផែរបស់យើង”
ឯកឧត្តម ហឿន សំនៀង នាយកវិទ្យាស្ថានតេជោសែន សាធារណៈការ និងដឹកជញ្ជូន
បើយោងតាមការចុះផ្សាយរបស់វិទ្យាស្ថានតេជោសែន សាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន ជំនាញអ្នកបើកបរនាវា ផ្តោតសំខាន់លើការងារពាក់ព័ន្ធនឹងការបើកបរនាវា និងកិច្ចការនៅកំពង់ផែដើម្បីសម្រួលដល់ការចូល-ចេញរបស់នាវា ដូចជាការកំណត់រកទីតាំងនាវាតាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិច (GPS RADA) ការពិនិត្យខ្សែទឹក និងសណ្ឋានដី មើលពោង សញ្ញាតាមផ្លូវនាវាចរ ការបោះថ្ពក់ខ្សែចងនាវាជាដើម ។
ដោយឡែកជំនាញម៉ាស៊ីននាវាផ្តោតសំខាន់ទៅលើឯកទេសជួសជុល ថែទាំនាវា ការងារផ្នែកគ្រឿងបង្គំ ការងារផ្នែកគ្រឿងម៉ាស៊ីន ការងារដំឡើងនាវា និងការងារសង្រ្គោះបន្ទាន់ពេលម៉ាស៊ីននាវាមានបញ្ហាពេលកំពុងប្រតិបត្តិការ ។
ដើម្បីរៀននិងក្លាយជាអ្នកជំនាញបើកបរនាវា និងជួសជុលម៉ាស៊ីននាវា និស្សិតត្រូវចេះភាសាអង់គ្លេស ដែលអាចធ្វើការទំនាក់ទំនងជាមួយអ្នកផ្សេងទៀតបាន, ចេះមើលផ្លាកសញ្ញា, ចេះគណិតវិទ្យា រូបវិទ្យា ធរណីមាត្រ, ត្រូវមានកាយសម្បទាសុខភាពល្អ និងកម្លាំងមាំមួន, ចេះហែលទឹក, អំណត់អត់ធ្មត់, ចំណេះដឹងទូទៅ, វាងវៃមានភាពម្ចាស់ការ ចេះគ្រប់គ្រងស្ថានភាព។
ក្រោយបញ្ចប់ការសិក្សា និស្សិតអាចទៅបម្រើការងារនៅកំពង់ផែទាំងពីររបស់កម្ពុជា ដូចជាកំពង់ផែស្វយ័តភ្នំពេញ និងកំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ ព្រមទាំងកំពង់ផែឯកជនផ្សេងទៀត។ ក្នុងនោះក៏អាចធ្វើការនៅក្រុមហ៊ុនដឹកជញ្ជូនផ្លូវទឹកមួយចំនួន, ជាអ្នកជួសជុល ថែទាំនាវា (Fleet Services) ឬបម្រើការងារក្នុងក្រុមហ៊ុនដឹកជញ្ជូនផ្លូវទឹកលំដាប់អន្តរជាតិ (Shipping Line)៕