រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ៖ វិនិយោគលើវិស័យអប់រំជាការវិនិយោគលើអនាគតធនធានមនុស្ស និងប្រទេសជាតិ
ភ្នំពេញ – ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ការវិនិយោគលើវិស័យអប់រំ ជាការវិនិយោគលើអនាគតរបស់មនុស្ស សហគមន៍ និងប្រទេសជាតិ ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ប្រទេសដែលយកចិត្តទុកដាក់ទៅលើវិស័យអប់រំ យកចិត្តទុកដាក់ទៅលើចំណេះដឹង គឺជាប្រទេសដែលរីកចម្រើនផ្នែក​បច្ចេកវិទ្យា ។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ លើកឡើងបែបនេះក្នុងសន្និសិទ្ធជាតិស្ដីពី លទ្ធផលនិងផលជះនៃគម្រោងកែលម្អការអប់រំនៅមធ្យមសិក្សានិងគម្រោងកែលម្អការអប់រំនៅឧត្តមសិក្សា កាលពីថ្ងៃអង្គារ៍ម្សិលមិញ ។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ បាន​បន្ថែមថា បច្ចុប្បន្នកម្ពុជាមានធនធានមនុស្សល្អប្រសើជាងមុន ខណៈ​រាជរដ្ឋាភិបាលបានដាក់ចេញជាចក្ខុវិស័យសេដ្ឋកិច្ច សង្គមកិច្ច ដើម្បីឱ្យកម្ពុជាឈានទៅសម្រេចបានជាប្រទេសមានចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៣០ និងជាប្រទេសមានចំណូលខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៥០ ។
“គោលដៅជាយុទ្ធសាស្ត្ររបស់រាជរដ្ឋាភិបាល គឺអភិវឌ្ឍប្រព័ន្ធអប់រំប្រកបដោយគុណភាព សមធម៌ និងបរិយាបន្ន ដោយផ្តោតសំខាន់លើវិទ្យាសាស្រ្ត និងបច្ចេកវិទ្យា ការតម្រង់ទិសសម្រាប់ទីផ្សារការងារ និងការយកចិត្តទុកដាក់លើការអប់រំកាយ សម្រាប់ទ្រទ្រង់ការអភិវឌ្ឍសង្គម-សេដ្ឋកិច្ចជាតិ”
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន បញ្ជាក់បន្ថែមថា ការអប់រំចាំបាច់ត្រូវឆ្លើយតបការអភិវឌ្ឍប្រទេស ហើយដើម្បីក្លាយជាប្រទេសដែលមានប្រាក់ចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់ កម្ពុជាត្រូវមានកសិករវ័យឆ្លាតចេះប្រើបច្ចេកវិទ្យាដើម្បីបង្កើនទិន្នផល និងមិនធ្វើកសិកម្មតាមបែបប្រពៃណីទៀតនោះឡើយ ។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ បន្តថា ក្នុងវិស័យអេឡិចត្រូនិច កម្ពុជាត្រូវការធនធានមនុស្សជាវិស្វករ អ្នកព័ត៌មានវិទ្យា និងសរសេរកូដ ។ ការ​​បង្កើតឧស្សាហកម្មថ្មីទាមទារនូវការពង្រឹងទាំងការផលិតធនធានមនុស្ស ពង្រឹងទាំងគ្រឹះស្ថានមធ្យមសិក្សា ដើម្បីត្រៀមសម្រាប់ឧត្តមសិក្សា ។
គួរជម្រាបជូនថា ថ្នាក់ដឹកនាំ និងមន្រ្តីរាជការក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានរៀបចំសន្និសីទជាតិនេះឡើងក្នុងគោលបំណង ទី១. លើកកម្ពស់ការទទួលដឹងរបស់សង្គមលើសមិទ្ធិផល និងការសម្រេចបាន ក៏ដូចជាផលជះរបស់គម្រោងកែលម្អការអប់រំនៅមធ្យមសិក្សា និងគម្រោងកែលម្អការអប់រំនៅឧត្តមសិក្សា។ ទី២. ទាក់ទាញការវិនិយោគបន្ថែមទៀត និងការគាំទ្រពីភាគីពាក់ព័ន្ធ ជាពិសេសវិស័យឯកជន និង សហគ្រាសខា្នតតូច និងមធ្យម។ និងទី៣. បង្កើនការទុកចិត្តជាមួយអ្នកបង្កើតគោលនយោបាយ និងអ្នកវិនិយោគ តាមរយៈការបង្ហាញលទ្ធផល គណនេយ្យភាព និងយុទ្ធសាស្ត្រ ៕