ភ្នំពេញ – ក្រោមការយកចិត្តទុកដាក់លើការកសាងធនធានមនុស្សឆ្នើម និងអនាគតយុវជន យុវនារី ក្នុងយុគសម័យឌីជីថល សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានសម្រេចផ្តល់ «អាហារូបករណ៍ទេពកោសល្យឌីជីថលតេជោ» តាមរយៈក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ សម្រាប់សិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជំនាញបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល រហូតដល់៥០០កន្លែង។
អាហារូបករណ៍ទាំង៥០០កន្លែងនេះ នឹងត្រូវសិក្សានៅគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សារដ្ឋ និងឯកជនចំនួន៤ រួមមាន បណ្ឌិតសភាបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលកម្ពុជា (CADT) សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ (RUPP) វិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា (ITC) និង សាកលវិទ្យាល័យអាមេរិកាំងភ្នំពេញ (AUPP) ជាដើម។
អត្ថប្រយោជន៍ នៃអាហារូបករណ៍រួមមាន និស្សិតទទួលបានកុំព្យូទ័រយួរដៃ១គ្រឿង, ទទួលបានការរ៉ាបរងថ្លៃសិក្សា១០០% ដល់ចប់ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ ដែលមានតម្លៃចាប់ពី ៣១០០ដុល្លារ រហូតដល់ ២៤៧០០ដុល្លារ, ទទួលបានឱកាសការងារល្អ និងប្រាក់បៀវត្សខ្ពស់ក្នុងក្រសួង ស្ថាប័ន ក្រុមហ៊ុន ឬធនាគារជាដើម។
សម្រាប់ជំនាញដែលត្រូវផ្តល់ជូនរួមមាន ៖
– បណ្ឌិតសភាបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល (CADT) ៖ ទូរគមនាគមន៍ និងបណ្តាញ, វិទ្យាសាស្រ្តកុំព្យូទ័រ, ធុរកិច្ចឌីជីថល។
– សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ (RUPP) ៖ វិទ្យាសាស្រ្តកុំព្យូទ័រ, ទូរគមនាគមន៍ និងអេឡិចត្រូនិក, បច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន។
– វិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា (ITC) ៖ វិស្វករបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន និងគមនាគមន៍, អេឡិចត្រូនិក និងទូរគមនាគមន៍។
– សាកលវិទ្យាល័យអាមេរិកាំងភ្នំពេញ (AUPP) ៖ វិទ្យាសាស្រ្តកុំព្យូទ័រ, បច្ចេកវិទ្យាក្លោដ, សន្តិសុខសាយប័រ, អភិវឌ្ឍន៍សុសវែរ, គ្រប់គ្រងបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន, បច្ចេកវិទ្យាគមនាគមន៍ និងព័ត៌មាន។
លក្ខខណ្ឌ នៃការជ្រើសរើស បេក្ខជន បេក្ខនារីទាំងអស់ត្រូវឆ្លងកាត់ការប្រឡងប្រជែងដែលរៀបចំដោយគណៈកម្មការអាហារូបករណ៍ដោយមានលក្ខខណ្ឌដូចជា ៖ ជាសិស្សជាប់សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិឆ្នាំសិក្សា២០២២ ដែលមាននិទ្ទេសរួម A B ឬ C, ឆ្លងកាត់ការប្រឡងប្រជែងលើវិញ្ញាសាគណិតវិទ្យា តក្កវិទ្យា និងភាសាអង់គ្លេស ។ សិស្សដែលមានជីវភាពក្រីក្រ មកពីជនបទដាច់ស្រយាល ជនមានពិការភាព និងសិស្សនារីត្រូវបានលើកទឹកចិត្ត។
ការចុះឈ្មោះប្រឡង ត្រូវធ្វើតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ www.cadt.edu.kh/scholarship ចាប់ពីថ្ងៃជូនដំណឹងនេះ រហូតដល់ថ្ងៃទី២៧ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៣៕