កញ្ញា វាសនា សុជាតា ៖ ចង់ជួយសង្គម យុវជនត្រូវអភិវឌ្ឍខ្លួនឯងឱ្យមានសមត្ថភាពច្បាស់លាស់សិន
ភ្នំពេញ- ដើម្បីអាចជួយសង្គមបាន យុវជនខ្លួនឯងត្រូវមានសមត្ថភាព និងមានគោលដៅអភិវឌ្ឍខ្លួនឯងឱ្យបានច្បាស់លាស់មុននឹងចេញមកជួយការងារសង្គមប្រកបដោយចីរភាព ។ នេះជាការលើកឡើងរបស់កញ្ញា វាសនា សុជាតា និស្សិតអាហារូបករណ៍រដ្ឋាភិបាលចិន ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ នៃសាកលវិទ្យាល័យ Northeast Normal University ។
កញ្ញា វាសនា សុជាតា ជានិស្សិតម្នាក់ក្នុងចំណោមនិស្សិតខ្មែរ៨នាក់បានជាប់ឈ្មោះអាហារូបករណ៍ទៅសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រនៅសាកលវិទ្យាល័យ Northeast Normal University ជំនាញវិស្វកម្មព័ត៌មានអេឡិចត្រូនិច បានចែករំលែកបទពិសោធន៍ដើម្បីទទួលបានអាហារូបករណ៍សិក្សានៅប្រទេសចិនដើម្បីបំពេញក្ដីស្រមៃការសិក្សាជំនាញដែលខ្លួនស្រលាញ់ ។ កញ្ញា សុជាតា បានលើកឡើងថា ដើម្បីទទួលបានអាហារូបករណ៍សិក្សានៅប្រទេសចិននេះ កញ្ញាបានស្វែងរកព័ត៌មានអាហារូបករណ៍នេះតាមរយៈសមាគមសិស្ស និស្សិត អាហារូបករណ៍សម្ដេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន និងសម្ដេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ។
កញ្ញា សុជាតា បានបន្តថា នៅក្នុងការដាក់ពាក្យ និងស្វែងរកអាហារូបករណ៍នេះ និស្សិតត្រូវតាមដានព័ត៌មានអាហារូបករណ៍ជាពិសេសអាចជួបពិភាក្សាជាមួយសិស្សច្បងដែលសិក្សានៅប្រទេសចិនផ្ទាល់តាមរយៈសមាគមន៍និស្សិតកម្ពុជាប្រចាំសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន ឬហៅកាត់ថា ACSC ដើម្បីទទួលបាននូវបទពិសោធន៍ផ្ទាល់ពីសិស្សច្បង របៀបនៃជ្រើសរើសសាកលវិទ្យាល័យ របៀបដាក់ពាក្យស្នើរសុំអាហារូបករណ៍ និងការត្រៀមលក្ខណៈនានាដើម្បីឱ្យពាក្យស្នើរសុំកាន់តែមានទម្ងន់ និងឱកាសកាន់តែច្រើន ។
យុវតីមានស្រុកកំណើតខេត្តកំពង់ចាមរូបនេះបានបន្តថា មានពីរកត្តាដែលជម្រុញចិត្តឱ្យកញ្ញាសម្រេចចិត្តដាក់ពាក្យទៅសិក្សានៅប្រទេសចិន ដោយទី១ កញ្ញាមានទំនោរ និងនិស្ស័យផ្នែកអេឡិចត្រូនិច និងទី២ ការសង្កេតឃើញអំពីទំនាក់ទំនងរវាងរដ្ឋាភិបាលនៃប្រទេសកម្ពុជា-ចិនមានមិត្តភាពល្អដូចពាក្យថា មិត្តភាពដែកថែបកម្ពុជាចិន ដែលធ្វើឱ្យកញ្ញាមានភាពកក់ក្ដៅ នឹងផ្ញើទំនុកចិត្តក្នុងការរៀនសូត្រដែលអាចទទួលបានលទ្ធផលល្អប្រសើរនាថ្ងៃអនាគត ។
និស្សិតអាហារូបករណ៍រូបនេះបានលើកឡើងទៀតថា ក្រោយពេលបានទៅដល់ទឹកដីប្រទេសចិនកញ្ញា និងនិស្សិតឯទៀតមិនមានជួបបញ្ហាប្រឈមច្រើននោះទេដោយសារមានការណែនាំ និងសម្របសម្រួលពីលោក អ៊ុំ វុទ្ធទី ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលសមាគមនិស្សិតកម្ពុជាប្រចាំសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន(ACSC) និងបងៗក្រុមការងារ ACSCទាំងអស់ផងដែរ ។ លើសពីនេះ ការប្រើប្រាស់ភាសា ការទំនាក់ទំនងជាមួយអ្នកជុំវិញខ្លួន ជាមួយលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ កំពុងដំណើរការយ៉ាងល្អសម្រាប់កញ្ញា និងនិស្សិតផ្សេងៗទៀត ។
កញ្ញា វាសនា សុជាតា បានបន្ថែមថា អាហារូបករណ៍នេះជាផ្នែកមួយដែលបានបំពេញក្ដីស្រមៃការសិក្សានៅក្រៅប្រទេសដល់កញ្ញា ជាពិសេសបានសិក្សាជំនាញដែលខ្លួនស្រលាញ់ និងចូលចិត្តថែមទៀតផង ។ កញ្ញាបន្ថែមបន្តថា ក្រោយឱកាសសិក្សានេះបានបញ្ចប់កញ្ញានឹងយកចំណេះ ជំនាញដែលបានសិក្សានៅក្រៅប្រទេសនេះទៅជួយអភិវឌ្ឍសង្គម ដោយត្រឡប់មកបម្រើមាតុភូមិ  និងផ្សព្វផ្សាយចំណេះទៅដល់យុវជនជំនាន់ក្រោយឱ្យ​បានចេះដឹង ព្រោះថាអ្វីដែលកញ្ញាបានទៅសិក្សានៅប្រទេសចិននេះ ក៏ជាការផ្ដួចផ្ដើមនិងការជ្រោមជ្រែងពីរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាផងដែរ ។
“ខិតខំអភិវឌ្ឍខ្លួនឯងកាន់តែរីកខ្លាំង ដើម្បីត្រឡប់ទៅប្រទេសកម្ពុជាវិញ បម្រើជាតិមាតុភូមិ  និងផ្សព្វផ្សាយ ចំណេះដឹងទាំងអស់ដល់យុវជនជំនាន់ក្រោយឱ្យ​ពួកគាត់ បានស្គាល់ខាងផ្នែកអេឡិតត្រូនិតមួយនេះឱ្យ​កាន់តែច្បាស់ថែមទៀត  ដើម្បីជាកិច្ចអភិវឌ្ឍន៍ក្នុងប្រទេសយើង “
កញ្ញា វាសនា សុជាតា គួរបញ្ជាក់ដែរថា អាហារូបករណ៍ China scholarship council (CSC) ឬអាហារូបករណ៍រដ្ឋាភិបាលចិននេះ ជាការគាំទ្រពីរដ្ឋាភិបាលចិន និងផ្ដល់អត្ថប្រយោជន៍ជាច្រើនដល់បេក្ខជនដូចជា ការសិក្សាឥតគិតថ្លៃ កន្លែងស្នាក់នៅ និងប្រាក់ប្រចាំខែផងដែរ ៕