កញ្ញា សំភា នារីលក្ខណ៍ ៖ យុវជនគួរចាប់យកឱកាសដែលខ្លួនមាននិងស្រឡាញ់ ព្រោះឱកាសតែងផ្ដល់សម្រាប់អ្នកដែលព្យាយាម
ភ្នំពេញ – សិក្សាជំនាញវគ្គខ្លីបន្ថែមពីការសិក្សានៅមហាវិទ្យាល័យជាចំណុចសំខាន់មួយដែលសិស្ស-និស្សិត គួរស្វែងយល់ ព្រោះវាជាកត្តា និងឱកាសដែលជម្រុញបន្ថែមការយល់ដឹង និងបទពិសោធន៍ ។ នេះជាការយល់ឃើញរបស់យុវនិស្សិត សំ ភានារីលក្ខណ៍ ជា​និស្សិត​នៅ​វិទ្យាស្ថានភាសាបរទេស (IFL) ហើយ​ក៏​ជា​បេក្ខភាព​និស្សិត​អាហារូបករណ៍​វគ្គបណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញផ្នែកឌីជីថល នៅ​វិទ្យាស្ថាន​ថាក់គ្លូប៊លផងដែរ។
កញ្ញា សំភា នារីលក្ខណ៍ បានលើកឡើងថា ដោយការស្រឡាញ់ចូលចិត្ត និងចាប់អារម្មណ៍លើវិស័យឌីជីថល កញ្ញាបានស្វែងរកដំណឹងអាហារូបករណ៍ណាដែលទាក់ទងនឹងជំនាញនេះ រួចបានឃើញពីអាហារូបករណ៍ TGI ។ កញ្ញាបានបន្តថា ក្រោយបានឃើញពីដំណឹងនេះ កញ្ញាបានចាប់ផ្ដើមធ្វើការស្រាវជ្រាវបន្ថែមពីវិទ្យាស្ថានដើម្បីឱ្យមានភាពជឿជាក់ថា នឹងអាចជួយបន្ថែមជំនាញផ្នែកឌីជីថលឱ្យកាន់តែប្រសើរ ដូចនេះកញ្ញាក៏បានដាក់ពាក្យដើម្បីស្នើសុំអាហារូបករណ៍តែម្តង។
បច្ចុប្បន្នកំពុងរៀនជំនាញ UX/UI design នារីលក្ខណ៍ បានបង្ហើបថា ដើម្បីទទួលបានអាហារូបរកណ៍នេះ ត្រូវឆ្លងកាត់ ៣ដំណាក់កាល ក្នុងនោះ ដំណាក់កាលទី១ ត្រូវឆ្លើយសំណួរខ្លះៗពីប្រវត្តិរូបសង្ខេប គម្រោងនាពេកអនាគត់របស់អ្នក​ជាដើម, ដំណាក់កាលទី២ បេក្ខជនដែលជាប់ក្នុង Shortlist ត្រូវឆ្លងកាត់ការប្រឡង៣មុខមានដូចជា IQ test, ភាសាអង់គ្លេស និងចំណេះដឹងមូលដ្ខានដែលទាក់ទងនឹងជំនាញដែលបានរើស ។ បន្តទៅដំណាក់កាលទី៣ ជាដំណាក់កាលចុងក្រោយ បេក្ខជនត្រូវធ្វើការសម្ភាសន៍ផ្ទាល់ជាមួយគណៈកម្មការដែលមានភាពរួសរាយរាក់ទាក់ និងផ្ដល់ភាពកក់ក្ដៅដែលធ្វើបេក្ខភាពទាំងអស់មានស្មារតី និងកម្លាំងចិត្តក្នុងការសម្ភាសន៍ ។
ក្រោយសិក្សាបានមួយរយៈពេល នារីលក្ខណ៍ សង្កេតឃើញខ្លួនឯងមានភាពរីកចម្រើនច្រើន មានភាពចាស់ទុំជាងមុន មានភាពម្ចាស់ការ អាចរៀបចំគម្រោងការសម្រាប់ខ្លួនឯងនៅពេលអនាគត អាចធ្វើការស្រាវជ្រាវល្អប្រសើរ និងច្រើនជាងមុន មានផលិតភាពការសិក្សា និងចេះធ្វើយ៉ាងណាឱ្យខ្លួនឯងបានល្អប្រសើរក្នុងការត្រៀមខ្លួនធ្វើអ្វីមួយ ។ លើសពីនេះ វគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលជំនាញផ្នែកឌីជីថលនេះបានផ្ដល់ការសិក្សាជំនាញទន់ដល់សិស្ស-និស្សិតគ្រប់រូបដើម្បីជំរុញឱ្យពួកគាត់កាន់តែមានភាពជឿជាក់លើខ្លួនឯង ។
បន្តដោយក្ដីរីករាយ នារីលក្ខណ៍ បានបន្ថែមថាក្រៅពីផ្ដល់ជំនាញទន់សម្រាប់សិក្សាហើយ ក្រោយបញ្ជប់ការសិក្សាវិទ្យាស្ថានក៏មានផ្ដល់ឱកាសការងារ និងឱកាសចូលរួមកម្មវិធីក្នុងការផ្លាស់ប្ដូរបទពិសោធន៍ផងដែរ ។
ជាមួយគ្នានេះដែរកញ្ញា សំភា នារីលក្ខណ៍ បានលើកទឹកចិត្ត​ដល់យុវជនទាំងអស់គួរចាប់យកឱកាសដែលខ្លួនមាន និងរកអ្វីដែលខ្លួនស្រឡាញ់ កុំគិតថាអ្នកមិនមានសមត្ថភាព ប៉ុន្តែអ្នកគួរតែសាកល្បងវាសិន ព្រោះឱកាសតែងតែផ្ដល់សម្រាប់អ្នកដែលមានការព្យាយាម ៕