ភ្នំពេញ ៖ នាព្រឹកថ្ងៃអង្គារ៍នេះ វគ្គប្រកួតផ្ដាច់ព្រ័ត្រនៃកម្មវិធីយុវជន២១ ក្រោមប្រធានបទ “សហគ្រិនឌីជីថល” ជ័យលាភីលេខ១ បានទៅលើក្រុមបេក្ខជនមកពីសាកលវិទ្យាល័យវេស្ទីន ដែលបានបង្កើតគម្រោងអាជីវកម្មមួយឈ្មោះថា “PHSAR 360 Degree” ។ ជាប់ជ័យលាភីលេខ២ បានទៅលើក្រុមបេក្ខជនមកពីសាកលវិទ្យាល័យពុទ្ធិសាស្រ្ត គម្រោង “App គ្រូទេព្យខ្ញុំ” និងលេខបីបានទៅលើក្រុមបេក្ខជនសាកលវិទ្យាល័យអន្តរជាតិផារ៉ាហ្គន មានគម្រោង “SERSITY Online Community” ។
កម្មវិធីយុវជន២១ ជាគំនិតផ្តួចផ្តើមរបស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា រៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណងអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពយុវជនកម្ពុជា ឱ្យក្លាយជាធនធានមនុស្សមានបំណិនសហគ្រិនភាព ភាពជាអ្នកដឹកនាំនៅក្នុងសតវត្សទី២១ ដើម្បីឆ្លើយតបទៅបរិបទបដិវត្តឧស្សាហកម្ម៤.០ ដែលយុវជនត្រូវមានជំនាញ និងបំណិនប្រចាំជីវិតចំនួនបី រួមមានវិជ្ជាសម្បទា បំណិនសម្បទា និងចរិយាសម្បទា ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា កម្មវិធីយុវជន២១ ផ្ដល់បំណិនអាជីវកម្មទំនើបដល់យុវជន តារយៈការប្រឡងណាំងគំនិតគ្នា សាកល្បងប្រើប្រាស់ចំណេះដឹងរបស់ខ្លួនដើម្បីអនុវត្តជាក់ស្ដែង និងតម្រង់ឆ្ពោះទៅរកការបង្កើតឱ្យចេញជាលទ្ធផលសហគ្រិនឌីជីថល ។
ក្រុមជ័យលាភីលេខ១ នៃកម្មវិធីនេះទទួលបានមេដាយមាសចំនួនប្រាំបី កុំព្យូទ័រយួរដៃប្រាំបីគ្រឿង លិខិតថ្លែងអំណរគុណ និងទឹកប្រាក់ចំនួនប្រាំលានរៀល ។ ក្នុងនោះ ជ័យលាភីលេខ២ ទទួលបានមេដាយប្រាក់ចំនួនប្រាំបី លិខិតថ្លែងអំណរគុណ និងទឹកប្រាក់ចំនួន ប្រាំលានរៀល ។ ចំណែកជ័យលាភីលេខ៣ ទទួលបានមេដាយសំរឹទ្ធិចំនួនប្រាំបី លិខិតថ្លៃងអំណរគុណ និងទឹកប្រាក់ចំនួនបួនលានរៀល ។ កម្មវិធីអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពយុវជន BOOTCAMP 2021 មានឈ្មោះជាផ្លូវការ “យុវជន២១ ភាសាអង់គ្លេស Youth21 ។
គួរជម្រាបថា កម្មវិធី “យុវជន២១” មានរយៈពេល៦ខែ ចែកចេញជា ៤វគ្គ ឬបណ្តុះបណ្តាល 4 Modules និងឆ្លងកាត់វគ្គប្រកួតជម្រុះ៣ជុំ គឺជុំទី១ “វគ្គជម្រុះយក១០ក្រុម” ជុំទី២ “វគ្គជម្រុះយក ០៣ក្រុម និងជុំទី៣ “វគ្គល្អឯក” ឬ The Best One ដើម្បីទទួលបានជ័យលាភីនិងពានរង្វាន់ពីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា៕