បច្ចុប្បន្នយុវតីជ្រើសរើសជំនាញសិក្សាដែលខ្លួនស្រឡាញ់ ច្រើនជាងគំនាបសម្រេចចិត្តគ្រួសារ
គួររៀនមុខជំនាញអីទៅ? ចង់រៀនជំនាញនេះ
គ្រួសារអោយរៀនជំនាញនោះ?
តើគួររើសយកមួយណា? ទើបរៀនចប់បាក់ដុប តាមគ្រួសារ តាមចំណូលចិត្តខ្លួនឯង សូមជ្រើសរើស ដើម្បីអានបន្ត
ភ្នំពេញ៖ ជ្រើសរើសជំនាញសិក្សាបន្តនៅមហាវិទ្យាល័យក្រោយចប់បាក់ឌុប ជារឿងសំខាន់ដែលម្តាយឪពុក អាណាព្យាបាល និងសិស្សានុសិស្សខ្លួនឯងគិតយ៉ាងហ្មត់ចត់ក្នុងពេលកន្លងទៅ។ ទន្ទឹមគ្នានេះការផ្តល់ឱកាសនិងលទ្ធភាពឱ្យកូនស្រី បានបន្តការសិក្សានៅថ្នាក់ឧត្តមសិក្សា ក៏កាន់តែទូលំទូលាយដែរនាពេលបច្ចុប្បន្ន។ យុវតីភាគច្រើនដែលបានបន្តការសិក្សានៅថ្នាក់មហាវិទ្យាល័យ បានអះអាងថា ពួកគេជ្រើសរើសជំនាញសិក្សាបន្តដោយខ្លួនឯង ច្រើនជាងគំនាបសម្រេចចិត្តពីម្តាយឪពុក។ និស្សិតឆ្នាំទី២ ឆ្នាំសិក្សា ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយនិងសារគមនាគមន៍ មុខជំនាញ ទីតាំង សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ សាន ស្រីនិច កញ្ញា សាន ស្រីនិចកំពុងសិក្សាជំនាញប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយនិង
សារគមនាគមន៍ បាននិយាយថា
សព្វថ្ងៃជំនាញប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយដែលកញ្ញាកំពុង សិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញនេះ កើតចេញពីការសម្រចចិត្តផ្ទាល់ខ្លួន ដោយសារសម្លឹងឃើញ ឱកាសការងារច្រើនបន្ទាប់ពីរៀនចប់។
កញ្ញា សាន ស្រីនិច សព្វថ្ងៃជំនាញប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយដែលកញ្ញាកំពុង សិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញនេះ កើតចេញពីការសម្រចចិត្តផ្ទាល់ខ្លួន ដោយសារសម្លឹងឃើញ ឱកាសការងារច្រើនបន្ទាប់ពីរៀនចប់។
និស្សិតឆ្នាំទី២ ឆ្នាំសិក្សា ជំនាញវិស្វកម្មព័ត៌មានវិទ្យា មុខជំនាញ ទីតាំង វិទ្យស្ថានបច្ចេកវិទ្យាគីរីរម្យខេត្តកំពង់ស្ពឺ លី ស្រីពៅ កញ្ញា លី ស្រីពៅ
កំពុងសិក្សាជំនាញវិស្វកម្មព័ត៌មានវិទ្យាបាននិយាយថា
ទម្រាំបានសិក្សាមុខវិជ្ជាដែលខ្លួនស្រឡាញ់ រូបគេត្រូវពន្យល់ហេតុផលជាច្រើនទៅកាន់ឪពុកម្តាយ ពិសេសពីប្រយោជន៍នៃមុខវិជ្ជាព័ត៌មានវិទ្យា និងឱកាសការងារក្រោយពេលបញ្ចប់ការសិក្សា។
កញ្ញា លី ស្រីពៅ គ្រួសារសាច់ញាតិចង់ឱ្យខ្ញុំក្លាយជាគ្រូបង្រៀន ដោយ​សារគ្រូបង្រៀនអាចរកលុយបានច្រើន ហើយមាន​ពេលធ្វើការងារផ្សេងៗទៀត តែខ្ញុំបដិសេដនិងពន្យល់ពួកគាត់ ព្រោះខ្ញុំស្រលាញ់ខាងផ្នែកព័ត៌មានវិទ្យាច្រើនជាង។
ជំនាញសិល្បៈនិងការសិក្សាអំពីព័ត៌មាន មុខជំនាញ ទីតាំង សាកលវិទ្យាល័យកម្ពុជា លី ស្រីពៅ កញ្ញា ថា ស្រីដែន កំពុងសិក្សាជំនាញសិល្បៈនិងការសិក្សាអំពីព័ត៌មាន បានប្រាប់ពីប្រវត្តិនៃការសម្រេចចិត្តរបស់ខ្លួនថា ដើម្បីបានសិក្សាមុខវិជ្ជាដែលខ្លួនស្រឡាញ់ រូបគេត្រូវប្រឹងរៀននិងប្រឡងឱ្យបានពិន្ទុខ្ពស់ បើពុំនោះទេម្តាយឪពុកនិងឱ្យរៀនជំនាញផ្សេងខុសពីចំណង់ចំណូលចិត្ត។
កញ្ញា ថា ស្រីដែន យល់ថា សិស្ស-និស្សិតសម្រេចចិត្តជ្រើសរើសមុខជំនាញសិក្សាដោយខ្លួនឯង ហាក់មានគំនិតឯករាជ្យ ហើយប្រសិទ្ធភាពសិក្សាបានល្អប្រសើរជាងម្តាយឪពុកបង្ខិតបង្ខំ។ “ម៉ែពុកខ្ញុំគិតថា ជំនាញសារព័ត៌មានហ្នឹងជួបគ្រោះថ្នាក់ ណាមួយខ្លួនជាស្រីផង អត់ចង់ឱ្យខ្ញុំរៀនទេ តែខ្ញុំស្រឡាញ់ព្រោះការងារហ្នឹងអាចក្លាយជាអ្នកកាសែត អ្នកដឹកនាំភាពយន្ត ជាអ្នកនិពន្ធ ព្រោះនេះជាការងារលើប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយខ្ញុំពេញចិត្ត”។