រាជរដ្ឋាភិបាលកំពុងផ្ទេរកម្មវិធីផ្តល់អាហារតាមសាលារៀនពីដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ មកជា​កម្មវិធីជាតិទាំងស្រុងត្រឹមឆ្នាំ២០២៨
ជាការឆ្លុះបញ្ចាំង​ពី​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​របស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការ​ផ្តល់ជូន​អាហារក្តៅៗ​ប្រកប​ដោយ​អនាម័យ និង​មានជីវជាតិគ្រប់គ្រាន់​នៅ​តាមសាលារៀន ដើម្បីជំរុញ​ការ​អភិវឌ្ឍ​បញ្ញាស្មារតីរបស់កុមារ, កម្មវិធីផ្តល់អាហារតាមសាលារៀន ដែលបានអ​នុវត្ត​ចាប់តាំងពីឆ្នាំ១៩៩៩ ដោយមានការគាំទ្រពី​ដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ នឹង​ត្រូវ​ផ្ទេរមកជាកម្មវិធីជាតិទាំងស្រុង​នៅ​ត្រឹម​ឆ្នាំ២០២៨ខាងមុខ។
តាមរបាយការណ៍របស់ក្រុមប្រឹក្សា​ជាតិគាំពារសង្គម គិតត្រឹម​ដើម​ឆ្នាំ២០២៦នេះ កម្មវិធីផ្តល់អាហារតាមសាលារៀន បាន​និងកំពុង​អនុវត្ត​តាម​សាលារៀនគោលដៅ​ចំនួន ១១១៤ ក្នុង​តំបន់​មាន​ភាព​ងាយរងគ្រោះ និង​អសន្តិសុខស្បៀង ដោយសាលារៀនចំនួន ៨១៦ប្រើប្រាស់ថវិកាជាតិ និងសាលារៀនចំនួន ២៩៨កំពុងអនុវត្ត​ដោយ​កម្មវិធីស្បៀងអាហារពិភពលោក (WFP) និងផ្តល់ផលដល់​សិស្សានុសិស្ស​សរុប​ប្រមាណ ៣០ម៉ឺននាក់។
កម្មវិធីផ្តល់អាហារតាមសាលារៀន បានរួម​ចំណែក​យ៉ាងសំខាន់​ក្នុងការលើក​កម្ពស់អាហារូបត្ថម្ភ, បង្កើន​អត្រាចុះឈ្មោះ​ចូលរៀន, ជំរុញ​សិស្សានុសិស្ស​ឱ្យ​មក​រៀន​បាន​ទៀងទាត់, កាត់បន្ថយ​ការ​បោះបង់ការសិក្សា ព្រមទាំង​រួមចំណែក​ដល់​ការ​លើក​កម្ពស់​សេដ្ឋកិច្ច និង​សមធម៌នៅក្នុងសហគមន៍ តាមរយៈការប្រើប្រាស់កសិផល​ក្នុងសហគមន៍។
នៅក្នុងសេចក្តីប្រកាសមួយ​កាលពីថ្ងៃម្សិលមិញ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បាន​ឱ្យដឹងថា នៅចុងខែកុម្ភៈនេះ លោកជំទាវបណ្ឌិត ពេជ ចន្ទមុន្នី ហ៊ុនម៉ាណែត ស្រ្តីទីមួយកម្ពុជា នឹងធ្វើ​ទស្សនកិច្ច​នៅសាលា​បឋមសិក្សា​មួយ​ក្នុងខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ដើម្បីពិនិត្យមើល​កម្មវិធីផ្តល់អាហារតាមសាលារៀន ដោយ​ប្រើប្រាស់កសិផល​ក្នុងសហគមន៍។
ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ​ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា កម្មវិធីផ្តល់អាហារតាមសាលា​រៀន​ បានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់​ក្នុងការ​កសាង​ស្មារតី​ជាតិ​ដល់កុមារ​ឱ្យ​មានគំនិតស្រឡាញ់សហគមន៍ និង​សាលារៀន មានអារម្មណ៍​ទទួលបាន​សមភាពសង្គម និង​ភាពជា​ផ្នែកមួយ នៃ​ការ​យកចិត្ត​ទុកដាក់​របស់សង្គម។ បើតាម​ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ជាទិសដៅបន្ត​ទៀត កម្មវិធីផ្តល់អាហារតាមសាលារៀន នឹង​អាច​រៀបចំ​ពង្រឹង​បន្ថែម ឱ្យ​ក្លាយ​ជាយន្តការ​ស្តុកទុកស្បៀង ដែលនឹង​អាច​កា្លយ​ជា​ការធានា​ភាពមានស្បៀង​គ្រប់គ្រាន់ សម្រាប់កុមារ​នៅ​ពេល​មានគ្រោះអាសន្ន​កើតឡើង៕​