ដំណើរការផលិតឯកសារ យល់ពីការបង្កើត
បានបញ្ចប់ការសិក្សាបរិញ្ញាបត្រអក្សរសាស្ត្រខ្មែរពីសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញនិងបានបន្តសិក្សាជំនាញគ្រប់គ្រងទិន្នន័យបណ្ណសារនេះ ក្រោមមូលនិធិអាហារូបករណ៍ម្ចាស់ក្សត្រីសិរិនថន។ លោកបានឱ្យដឹងថា ជំនាញនេះសិក្សាពីតម្លៃនៃបណ្ណសារ ព្រមទាំងសិក្សាពីវិធីសាស្ត្រថែទាំទុកដាក់ឯកសារ គ្រប់គ្រងបណ្ណសារតាមបច្ចេកវវិទ្យា និងបំលែងឯកសារទុកប្រើប្រាស់យូរអង្វែង។ ពេលឈប់
សូមបញ្ជាក់ថា បណ្ណាល័យមានដាក់សៀវភៅប្រវត្តិសាស្ត្រ ដោយសៀវភៅនោះសរសេរយកទិន្នន័យចេញពីបណ្ណសារ ”
វ៉ាត ប៊ុនចាន់ថុនា។
ឯកសារគ្រួសារ “បណ្ណសារទុកដាក់ឯកសារក្នុងប្រអប់ បើចង់បានឯកសារត្រូវស្នើសុំពីបុគ្គលិកជំនាញ ហើយគ្រប់ឯកសារទាំងអស់មានតម្លៃជាឯកសារយោង មានប្រភពច្បាស់លាស់ គោរពកម្មសិទ្ធិបញ្ញា និងទុកចិត្តបាន...ដែលយើងត្រូវរក្សាទុកជាប្រវត្តិសាស្ត្រ ឬទុកជាឯកសារសម្រាប់អ្នកស្រាវជ្រាវ។ នៅកម្ពុជាមិនទាន់ទូលំទូលាយទេអ្នកសិក្សាជំនាញហ្នឹង... កាលនោះខ្ញុំទៅបណ្ណាល័យជាតិ ខ្ញុំសួរមិត្តភក្តិខ្ញុំថា នៅខាងក្រោយបណ្ណាល័យនោះអគារអី គេប្រាប់ខ្ញុំថាបណ្ណសារដ្ឋានជាតិ ខ្ញុំចាប់ផ្តើមមានចិត្តស្រឡាញ់តាំងពីពេល នោះមក ហើយក៏មានអាហារូបករណ៍នៅថៃ ខ្ញុំក៏ដាក់ទៅរៀន។ លោក វ៉ាត ប៊ុនចាន់ថុនា បណ្ណសារជាទីតាំងរក្សា ឯកសារប្រវត្តិសាស្ត្រ ឯកសារបុគ្គល
ប្រសិនមានបងប្អូនមានឯកសារ សូមផ្តល់ឯកសារនោះទៅបណ្ណសារ ដើម្បីឱ្យឯកសាររស់ឡើងវិញ ហើយពេលនោះហើយដែលគ្រប់គ្នាយល់ពី មជ្ឈមណ្ឌលធនធានសោតទស្សន៍បុប្ផាណា មានតម្កល់ឯកសារជាច្រើនដែលសាធារណជនអាចទស្សនា និងស្វែងរកព័ត៌មានបានពីរឿងរ៉ាវនៅកម្ពុជា។ មជ្ឈមណ្ឌលមានបេសកកម្ម ប្រមូលឯកសារប្រវត្តិសាស្ត្រ បង្ហាញការចងចាំ បណ្ណសារ និងបង្កើតឯកសារសោតទស្សន៍ថ្មីៗ។ មជ្ឈមណ្ឌល ផ្តល់ជូនព័ត៌មានដល់សាធារណជនដោយឥតគិតថ្លៃ រៀបចំបញ្ចាំងភាពយន្តផ្សេងៗ និងទទួលវត្តមានសិល្បករ ព្រមទាំងដៃគូសិក្សានានា។ ជាមួយគ្នានេះ មជ្ឈមណ្ឌលបុប្ផាណា បានក្លាយជាសមាជិកនៃសហព័ន្ធបណ្ណសារភាពយន្តអន្តរជាតិ (FIAF) ព្រមទាំងបានចូលរួមក្នុងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ South-South ជាមួយនឹង ប៊រគីណា ហ្វាសូ ទៀតផង។ លោក វ៉ាត ប៊ុនចាន់ថុនា
អ្នកគ្រប់គ្រងបណ្ណសារ បានបញ្ជាក់ថា
លោក វ៉ាត ប៊ុនចាន់ថុនា បានបន្តថា មុននឹងបញ្ចប់កិច្ចសន្ទនា នៅកម្ពុជាព័ត៌មានអំពីបណ្ណសារពុំទាន់ទូលំទូលាយនៅឡើយសម្រាប់យុវជន ដោយសារការផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានពីបណ្ណសារនៅមានកម្រិតឡើយ ហើយយុវជនកម្ពុជាមិនទាន់ចាប់អារម្មណ៍ជំនាញបណ្ណសារនេះទេ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ លោកយល់ថា ការយកចិត្តទុកដាក់ស្រាវជ្រាវឯកសាររបស់យុវជនកម្ពុជានៅមានកម្រិត ប៉ុន្តែលោកជឿជាក់ថា យុវជននឹងក្លាយជាអ្នកស្រាវជ្រាវច្បាស់លាស់ (Academy) កាន់តែច្រើននៅថ្ងៃខាងមុខ ពិសេសប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាថ្មីនិងអ៊ីនធើណេត។ តម្លៃនៃបណ្ណសារ៕ រចនាដោយ
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ លោក មេ៉ង អាត បានបញ្ចប់ការសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រផ្នែករចនាក្រហ្វិច។ និងមានបទពិសោធន៍ជាង ៤ឆ្នាំក្នុងវិស័យរចនានេះ។ បច្ចុប្បន្នលោកជាអ្នករចនា នៅស្ថាប័នប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ​ លោក មេ៉ង អាត Article
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ លោក មេ៉ង អាត បានបញ្ចប់ការសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រផ្នែករចនាក្រហ្វិច។ និងមានបទពិសោធន៍ជាង ៤ឆ្នាំក្នុងវិស័យរចនានេះ។ បច្ចុប្បន្នលោកជាអ្នករចនា នៅស្ថាប័នប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ​ លោក មេ៉ង អាត ទៅមើលអត្ថបទវិញ ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ទៅមើលអត្ថបទវិញ Article
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ លោក មេ៉ង អាត បានបញ្ចប់ការសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រផ្នែករចនាក្រហ្វិច។ និងមានបទពិសោធន៍ជាង ៤ឆ្នាំក្នុងវិស័យរចនានេះ។ បច្ចុប្បន្នលោកជាអ្នករចនា នៅស្ថាប័នប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ​ លោក មេ៉ង អាត ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ទៅមើលអត្ថបទវិញ Article
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ លោក មេ៉ង អាត បានបញ្ចប់ការសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រផ្នែករចនាក្រហ្វិច។ និងមានបទពិសោធន៍ជាង ៤ឆ្នាំក្នុងវិស័យរចនានេះ។ បច្ចុប្បន្នលោកជាអ្នករចនា នៅស្ថាប័នប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ​ លោក មេ៉ង អាត លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ក្រុមការងារផ្សេងទៀត ទៅមើលអត្ថបទវិញ
តើ ពោត ល្អចំពោះសុខភាពដែរ ឬទេ?