លោក ឡាវ ចំរើន៖ សំណល់ពោះវៀនរថយន្ត ការុងស៊ីម៉ងត៍ចាស់ៗ បង្រៀនខ្ញុំឱ្យចេះបង្កើតអាជីវកម្ម
សំណល់ពោះវៀនរថយន្ត ការុងស៊ីម៉ងត៍ចាស់ៗ បង្រៀនខ្ញុំឱ្យចេះបង្កើតអាជីវកម្ម ភ្នំពេញ៖ ក្របសៀវភៅ កាបូបដៃ កាបូបស្ពាយខ្នង និងសម្ភារៈដាក់របស់របរប្រើប្រាស់ផ្សេងទៀត បង្កើត និងកែច្នៃពីសំណល់ពោះវៀនរថយន្ត ការុងស៊ីម៉ងត៍ ស្បែកកែបម៉ូតូចាស់ៗ និងសន្លឹកកាសែតជាដើម មាននៅសិប្បកម្មមួយកន្លែងឈ្មោះថា សិប្បកម្មឈ្លាសវៃ ឬ Smart Craft ។ សិប្បកម្មឈ្លាសវៃ បង្កើតឡើងក្នុងបំណងកែច្នៃរបស់ប្រើប្រាស់ឡើងវិញ ដើម្បីចូលរួមចំណែកជួយលើកកម្ពស់សម្រស់បរិស្ថានកម្ពុជា ព្រមទាំងផ្ដល់ក្តីស្រឡាញ់តាមរយៈឱកាសការងារដល់ជនមានពិការភាព។
លោក ឡាវ ចំរើន
ស្ថាបនាសិប្បកម្មឈ្លាសវៃ គំនិតបង្កើត និងកែច្នៃរបស់ប្រើប្រាស់ពីសម្រាម ឬរបស់ដែលគេបោះបង់ចោលឡើងវិញ បានផ្តល់ចំណូលគួរសម ព្រមទាំងបង្កើតឱកាសការងារសម្រាប់ជនមានពិការភាព។ តាមរយៈមុខរបរនេះ ពួកខ្ញុំបានចំណូលគួរសម ហើយសមាជិកក្រុមការងារខ្ញុំស្ទើរទាំងអស់នៅទីនេះជាជនពិការ និងជីវភាពក្រីក្រ មានពិការភាពមែន តែយើងអាចធ្វើការបានមិនពិបាកទេ”។
បច្ចុប្បន្នសិប្បកម្មឈ្លាសវៃមានបុគ្គលិកកំពុងបំពេញការងារជាង 10នាក់ ក្នុងនោះមានជនមានពិការភាពចំនួន 05នាក់ជាអ្នកដេរនិងរចនាម៉ូតកាបូប។ តាមរយៈមុខរបស់នេះ បុគ្គលិកម្នាក់ៗ ដោយឡែកនៅក្នុងដំណាក់កាលនៃការរីករាលដាលជំងឺ Covid-19 សង្វាក់សិប្បកម្មមួយនេះក៏ប៉ះពាល់ខ្លះដែរ ត្បិតមិនមានភ្ញៀវទេសចរកម្ម៉ង់ទិញដូចពេលមុន។ ទទួលបានចំណូលជាមធ្យមរវាង នេះជាការបញ្ជាក់របស់លោក ឡាវ ចំរើន ក្នុងមួយខែ
សិប្បកម្មកែច្នៃសំណល់សម្រាមឱ្យក្លាយជាវត្ថុមានតម្លៃនេះ ផលិតរបស់ប្រើប្រាស់សម្រាប់ចែកចាយលក់បន្តទៅបណ្តារហាងលក់ទំនើបៗមួយចំនួន និងសម្រាប់នាំចេញទៅក្រៅប្រទេស។ នៅដំណាក់កាលនៃការរីករាលដាលជំងឺ Covid-19 សិប្បកម្មឈ្លាសវៃ បានប្រើប្រាស់ក្រណាត់ក្រមាច្នៃជាម៉ាស់ក្រមាស្រស់ស្អាតជាច្រើនផងដែរ។