រំដួលអេកូ ៖ ដបទឹកនិងបំពង់បឺតបរិស្ថានរង់ចាំម្ចាស់ថ្មី ជំនួសតំណែងដបនិងបំពង់ប្លាស្ទិក
រំដួលអេកូ ដបទឹកនិងបំពង់បឺតបរិស្ថានរង់ចាំម្ចាស់ថ្មី ជំនួសតំណែងដបនិងបំពង់ប្លាស្ទិក
នៅក្បែរដបទឹក មានពែងទឹកបរិស្ថាន បំពង់បឺតបរិស្ថាន ថង់បរិស្ថាន កន្ត្រក់យូរដៃបរិស្ថាន សំឡីអនាម័យស្ត្រីបរិស្ថាន កាបូបបរិស្ថានដាក់លក់ជាហូរហែរ អមដោយសៀវភៅអានផ្សេងៗ។ ភ្នំពេញ ៖ ដបទឹកបរិស្ថានលម្អដោយក្បាច់រចនាជារូបភាពជាអក្សរលើបំពង់ឬស្សីខាងក្រៅទាំងនេះ កំពុងរង់ចាំអតិថិជនជាម្ចាស់ថ្មីរបស់វានៅក្នុងហាងលក់វត្ថុប្រើប្រាស់មួយ នៃផ្សារទំនើបសូរិយា។
កញ្ញា មឿន ស៊ុនម៉ាឡែន ហាងលក់វត្ថុប្រើប្រាស់ផលិតពីរុក្ខជាតិមួយនេះ មានឈ្មោះថា៖ “រំដួលអេកូ” បង្កើតដោយកញ្ញា មឿន ស៊ុនម៉ាឡែន ជាអ្នកស្រឡាញ់បរិស្ថានដែលគ្មានប្លាស្ទិក និងជាអ្នករចនាក្រាហ្វិកឌីសាញម្នាក់។
ប៉ុន្តែខ្ញុំអាចបង្ហាញពីអ្វីដែលមាន ហើយល្អជាង ប្លាស្ទិកទៅកាន់ប្រជាជនកម្ពុជា ប្លាស្ទិកទៅកាន់ប្រជាជនកម្ពុជា នេះជាមូលហេតុចម្បងមួយដែលជំរុញចិត្តកញ្ញា មឿន ស៊ុនម៉ាឡែន ឱ្យក្លាយខ្លួនជាស្ថាបនិកនៃហាងលក់សម្ភារ:ប្រើប្រាស់រំដួលអេកូ។ ខ្ញុំមិនអាចហាមឃាត់នរណាម្នាក់មិនឱ្យប្រើប្រាស់ប្លាស្ទិកនោះទេ ប៉ុន្តែខ្ញុំអាចបង្ហាញពីអ្វីដែលមាន ហើយល្អជាង ប្លាស្ទិកទៅកាន់ប្រជាជនកម្ពុជា
រយៈពេលមួយឆ្នាំនៅក្នុងអាជីវកម្មថ្មោងថ្មីនេះ បានទទួលការគាំទ្រយ៉ាងច្រើនពីអតិថិជន ចាប់ពីពេលបើកដំបូងនៅពាក់កណ្តាលឆ្នាំ 2019 កន្លងទៅ។ ម្ចាស់ហាងវ័យ ២៩ ឆ្នាំរូបនេះ បានបន្តឱ្យដឹងថា សម្ភារៈប្រើប្រាស់ដាក់លក់នៅក្នុងហាងទាំងអស់ ជាផលិតផលដោយដៃ និងរចនារូបរាងដោយកញ្ញាផ្ទាល់តែម្ដង។ ម្ចាស់ហាងវ័យ ២៩ ឆ្នាំរូបនេះ បានបន្តឱ្យដឹងថា សម្ភារៈប្រើប្រាស់ដាក់លក់នៅក្នុងហាងទាំងអស់ ជាផលិតផលដោយដៃ និងរចនារូបរាងដោយកញ្ញាផ្ទាល់តែម្ដង។ រយៈពេលមួយឆ្នាំនៅក្នុងអាជីវកម្មថ្មោងថ្មីនេះ បានទទួលការគាំទ្រយ៉ាងច្រើនពីអតិថិជន ចាប់ពីពេលបើកដំបូងនៅពាក់កណ្តាលឆ្នាំ 2019 កន្លងទៅ។
កញ្ញា មឿន ស៊ុនម៉ាឡែន “ខ្ញុំឃើញអតិថិជន ពិសេសយុវជនគាត់ប្រើប្រាស់ដបទឹក បំពង់បឺតបរិស្ថាន ថង់បរិស្ថាន… ពេលពួកគាត់ប្រើវា ច្រើនថតបង្ហោះលើបណ្តាញសង្គមរបស់គាត់។ ខ្ញុំគិតថានេះជាចំណុចល្អមួយដែលយុវជនកម្ពុជាយើងចូលរួមគាំទ្រផលិតផលដែលមិនប៉ះពាល់ដល់បរិស្ថាន ទោះមិនបានច្រើនក្តី ប៉ុន្តែគាត់បានចូលរួមចំណែកជួយបរិស្ថាន ហើយគាត់ពេញចិត្តនឹងខ្លួនឯង”។ កញ្ញា មឿន ស៊ុនម៉ាឡែន “ខ្ញុំឃើញអតិថិជន ពិសេសយុវជនគាត់ប្រើប្រាស់ដបទឹក បំពង់បឺតបរិស្ថាន ថង់បរិស្ថាន… ពេលពួកគាត់ប្រើវា ច្រើនថតបង្ហោះលើបណ្តាញសង្គមរបស់គាត់។ ខ្ញុំគិតថានេះជាចំណុចល្អមួយដែលយុវជនកម្ពុជាយើងចូលរួមគាំទ្រផលិតផលដែលមិនប៉ះពាល់ដល់បរិស្ថាន ទោះមិនបានច្រើនក្តី ប៉ុន្តែគាត់បានចូលរួមចំណែកជួយបរិស្ថាន ហើយគាត់ពេញចិត្តនឹងខ្លួនឯង”។
ចំនួនប្លាស្ទិករាយប៉ាយគ្មានសណ្តាប់ធ្នាប់ បានបំផ្លាញបរិស្ថាន ប៉ះពាល់ដល់សុខភាពរបស់មនុស្ស សត្វ និងជីវៈចម្រុះផ្សេងៗ។ រហូតមកសព្វថ្ងៃរយៈពេល 12ឆ្នាំហើយ ដែលកញ្ញាបានកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ប្លាស្ទិកតាមលទ្ធភាពដែលអាចធ្វើបាន បន្ទាប់ពីបញ្ចប់ការសិក្សានៅវិទ្យាល័យមក។ ក្នុងជីវភាពប្រចាំថ្ងៃ កើតឡើងដោយសារ បានរៀបរាប់បន្តថា គំនិតចៀសវាងប្រើប្លាស្ទិក អ្នកខេត្តសៀមរាប ទឹកដីអង្គររូបនេះ ចំនួនប្លាស្ទិករាយប៉ាយគ្មានសណ្តាប់ធ្នាប់ បានបំផ្លាញបរិស្ថាន ប៉ះពាល់ដល់សុខភាពរបស់មនុស្ស សត្វ និងជីវៈចម្រុះផ្សេងៗ។ រហូតមកសព្វថ្ងៃរយៈពេល 12ឆ្នាំហើយ ដែលកញ្ញាបានកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ប្លាស្ទិកតាមលទ្ធភាពដែលអាចធ្វើបាន បន្ទាប់ពីបញ្ចប់ការសិក្សានៅវិទ្យាល័យមក។ អ្នកខេត្តសៀមរាប ទឹកដីអង្គររូបនេះ បានរៀបរាប់បន្តថា គំនិតចៀសវាងប្រើប្លាស្ទិក ក្នុងជីវភាពប្រចាំថ្ងៃ កើតឡើងដោយសារ
“ខ្ញុំសប្បាយចិត្ត ពេលដែលខ្ញុំបានធ្វើការងារដែរខ្ញុំស្រឡាញ់ ! ខ្ញុំអត់ចូលចិត្តប្រើប្លាស្ទិកទេ ហើយចង់ឃើញចំនួនប្លាស្ទិកត្រូវបានកាត់បន្ថយ ដូច្នេះទើបខ្ញុំចាប់ផ្តើមលក់របស់របរដែលអាចប្រើជំនួសប្លាស្ទិកហ្នឹង”។ នេះជាការបញ្ជាក់បន្ថែមរបស់កញ្ញា មឿន ស៊ុនម៉ាឡែន ស្ថាបនិករំដួលអេកូ។ នេះជាការបញ្ជាក់បន្ថែមរបស់កញ្ញា មឿន ស៊ុនម៉ាឡែន ស្ថាបនិករំដួលអេកូ។ “ខ្ញុំសប្បាយចិត្ត ពេលដែលខ្ញុំបានធ្វើការងារដែរខ្ញុំស្រឡាញ់ ! ខ្ញុំអត់ចូលចិត្តប្រើប្លាស្ទិកទេ ហើយចង់ឃើញចំនួនប្លាស្ទិកត្រូវបានកាត់បន្ថយ ដូច្នេះទើបខ្ញុំចាប់ផ្តើមលក់របស់របរដែលអាចប្រើជំនួសប្លាស្ទិកហ្នឹង”។
ក្រៅពីនេះ សៀវភៅអានច្រើនក្បាលដែលកំពុងដាក់តាំងលក់ ម្ចាស់ហាងក៏បានបញ្ជាក់ថា “វាជាគំនិតមួយបំផុតឱ្យភ្ញៀវស្រឡាញ់អំណាន ហើយគិតដល់ការអប់រំដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពខ្លួនឱ្យបានប្រសើរ បើនិយាយទៅខ្ញុំមានទម្លាប់អានសៀវភៅ”។ សម្ភារៈផលិតចេញពីរុក្ខជាតិរចនាក្បាច់បង្កប់ន័យសិល្បៈខ្មែរ វត្ថុធាតុដើមមួយចំនួនជាប្រភេទផលិតផលឆាប់រលាយក្នុងដី (នៅពេលបោះចោល) ត្រូវទិញពីប្រជាសហគមន៍ ផលិត និងកែច្នៃដោយដៃមានដូចជាពែងឬស្សី បំពង់បឺតូច-ធំ កាបូបត្បាញជាដើម និងមួយចំនួនទៀតរំដួលអេកូបាននាំចូលពីក្រៅប្រទេស។ សម្ភារៈផលិតចេញពីរុក្ខជាតិរចនាក្បាច់បង្កប់ន័យសិល្បៈខ្មែរ វត្ថុធាតុដើមមួយចំនួនជាប្រភេទផលិតផលឆាប់រលាយក្នុងដី (នៅពេលបោះចោល) ត្រូវទិញពីប្រជាសហគមន៍ ផលិត និងកែច្នៃដោយដៃមានដូចជាពែងឬស្សី បំពង់បឺតូច-ធំ កាបូបត្បាញជាដើម និងមួយចំនួនទៀតរំដួលអេកូបាននាំចូលពីក្រៅប្រទេស។ ក្រៅពីនេះ សៀវភៅអានច្រើនក្បាលដែលកំពុងដាក់តាំងលក់ ម្ចាស់ហាងក៏បានបញ្ជាក់ថា “វាជាគំនិតមួយបំផុតឱ្យភ្ញៀវស្រឡាញ់អំណាន ហើយគិតដល់ការអប់រំដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពខ្លួនឱ្យបានប្រសើរ បើនិយាយទៅខ្ញុំមានទម្លាប់អានសៀវភៅ”។
ទន្ទឹមគ្នានេះ បញ្ហាមីក្រូប្លាស្ទិក ក៏ផ្តល់ផលអវិជ្ជមានជាច្រើនដល់បរិស្ថាន និងសុខភាពប្រជាជនកម្ពុជាដែរ ដែលពេលខ្លះហាក់មើលរំលង។ ជាការកត់សម្គាល់ សព្វថ្ងៃថង់និងដបប្លាស្ទិកបានជួយសម្រួលការលំបាករបស់ប្រជាជនកម្ពុជា ប៉ុន្តែសំណល់ប្លាស្ទិកបន្ទាប់ពីប្រើប្រាស់រួច ប្រសិនបើគ្រប់គ្រងមិនបានល្អ និងគ្មានបច្ចេកទេសត្រឹមត្រូវ វានឹងផ្តល់ផលប៉ះពាល់ រយៈពេលវែងដល់អនាគតមនុស្សជំនាន់ក្រោយ ទន្ទឹមគ្នានេះ បញ្ហាមីក្រូប្លាស្ទិក ក៏ផ្តល់ផលអវិជ្ជមានជាច្រើនដល់បរិស្ថាន និងសុខភាពប្រជាជនកម្ពុជាដែរ ដែលពេលខ្លះហាក់មើលរំលង។ ជាការកត់សម្គាល់ សព្វថ្ងៃថង់និងដបប្លាស្ទិកបានជួយសម្រួលការលំបាករបស់ប្រជាជនកម្ពុជា ប៉ុន្តែសំណល់ប្លាស្ទិកបន្ទាប់ពីប្រើប្រាស់រួច ប្រសិនបើគ្រប់គ្រងមិនបានល្អ និងគ្មានបច្ចេកទេសត្រឹមត្រូវ វានឹងផ្តល់ផលប៉ះពាល់ រយៈពេលវែងដល់អនាគតមនុស្សជំនាន់ក្រោយ