ភ្នំពេញ – ជំងឺពន្យាដំណាក់កាលនៃការគេង ឬជំងឺក្រគេងកើតមាននៅពេលដែលចង្វាក់នៃការគេងធម្មតាមានការរំខាន។ ជាទូទៅវាកើតមាននៅពេលដែលទម្លាប់គេងបែបធម្មជាតិរបស់បុគ្គល ផ្លាស់ប្តូរទៅតាមទម្លាប់នៃសង្គម គឺមានន័យថា មានភាពមិនស្របគ្នារវាងចង្វាក់ធម្មជាតិក្នុងខ្លួនប្រាណ និងកត្តាបរិយាកាសជុំវិញ ហើយជំងឺនេះកើតច្រើនទៅលើមនុស្សពេញវ័យដែលធ្វើឱ្យអ្នកជំងឺងងុយគេងពេលជិតភ្លឺ និងភ្ញាក់ពីគេងនៅពេលជិតថ្ងៃត្រង់។ នេះគឺជាការបញ្ជាក់របស់ លោកវេជ្ជបណ្ឌិត ឈឹម សុធារ៉ា វេជ្ជបណ្ឌិតឯកទេសជំងឺផ្លូវចិត្ត និងជានាយកប្រតិបត្តិអង្គការចិត្តសង្គមអន្ដរវប្បធម៌ (TPO) ។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត ឈឹម សុធារ៉ា បានមានប្រសាសន៍ថា ៖
“ជំងឺនេះកើតមានប្រមាណពី ៧% ទៅ ១៦% នៃមនុស្សពេញវ័យ ដែលគេកត់សម្គាល់ឃើញ និន្នាការនៃការគេងរបស់ពួកគេដូចសត្វទីទុយ មានន័យថាងងុយគេងនាពេលជិតភ្លឺ នៅម៉ោង២ ឬ ៣ ឬ ៤ ព្រឹក”
អ្នកជំនាញខាងឯកទេសនៃជំងឺផ្លូវចិត្តរូបនេះ បញ្ជាក់ថា ការភ្ញាក់ពីព្រឹក នាំឱ្យគេងមិនគ្រប់គ្រាន់ ងងុយគេងពេលថ្ងៃ ហើយលទ្ធផលការសិក្សា និងការងារមានការថយចុះផងដែរ។ ការគេងមិនគ្រប់គ្រាន់នាពេលយប់ ដោយសារអ្នកជំងឺតែងតែញ៉ាំកាហ្វេ ឬភេសជ្ជៈប៉ូវកម្លាំងដើម្បីខ្លួនឯងមិនងងុយគេងក្នុងម៉ោងរៀន ឬម៉ោងធ្វើការ។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត បានបន្តថា ជួនកាលអ្នកជំងឺតែងតែរកជំនួយក្នុងការគេង ដូចជា ញ៉ាំថ្នាំ ឬញ៉ាំសុរាដែលសារធាតុទាំងនេះវាកាន់តែធ្វើឱ្យខូចទម្លាប់ថែមទៀត ហើយក្នុងករណីខ្លះអាចនាំឱ្យគេអាចឈានទៅប្រើសារធាតុញៀនផងដែរ។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត ឈឹម សុធារ៉ា ឱ្យដឹងទៀតថា វាធ្វើឱ្យងងុយគេងពេលថ្ងៃដែលជាហេតុនាំឱ្យការគេងថ្ងៃដោយមិនបានព្រៀងទុក ឬគេងលក់នៅក្នុងការរិយាល័យ ឬក្នុងថ្នាក់សិក្សា ឬការបំពេញការងារមានការថយចុះដែលត្រូវបានគេដាក់ងារថាជាមនុស្សខ្ជិល និងមនុស្សស្ពឹក។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិតថា មូលហេតុនៃជំងឺនេះនៅមិនទាន់ដឹងច្បាស់នៅឡើយទេ តែគេអាចកត់សំគាល់ឃើញថាការធ្វើការងារខុសវេនពីថ្ងៃទៅយប់ពីយប់ទៅថ្ងៃ ការខ្វះខាតពន្លឺនាពេលព្រឹក និងការរងពន្លឺច្រើនពេកនៅពេលល្ងាចដូចជាការនិយមលេងទូរសព្ទ័ ឬអ៊ីនទើណែតរហូតដល់យប់ជ្រៅ និងការផ្លាស់ទីពីទ្វីបមួយទៅទ្វីបមួយដែលមានម៉ោងពេលខុសគ្នាខ្លាំង។
ជារួមមក លោកវេជ្ជបណ្ឌិត ឈឹម សុធារ៉ា បានលើកឡើងទៀតថា ប្រសិនបើសមាជិកគ្រួសារ មិត្តភក្តិ ឬខ្លួនឯងកំពុងមានបញ្ហាទាក់ទងនិងការគេងបែបនេះ សូមមេត្តាស្វែងរកការពិគ្រោះពីវេជ្ជបណ្ឌិតជំនាញឱ្យបានទាន់ពេលវេលា៕