ក្រុមប្រឹក្សាសហគមន៍សង្គម-វប្បធម៌អាស៊ានដាក់ចេញទិសដៅអាទិភាព ៤ចំណុចរួមគ្នាអនុវត្ត
ភ្នំពេញ – ក្រោមមូលបទ “អាស៊ានរួមគ្នាធ្វើ៖  ដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមទាំងអស់គ្នា” បានឯកភាពដាក់ចេញអាទិភាព ៤ចំណុចសម្រាប់សហគមន៍សង្គម-វប្បធម៌អាស៊ាន ឆ្នាំ២០២២ រួមគ្នាអនុវត្ត រួមមាន ទី១.លើកកម្ពស់គុណតម្លៃ ការយល់ដឹង និងអត្តសញ្ញាណអាស៊ាន ទី២. លើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស និងការផ្តល់សិទ្ធិអំណាចដល់ស្ត្រី ទី៣. លើកកម្ពស់សុខភាព សុខុមាលភាព និងការគាំពារសង្គមសម្រាប់ប្រជាជនអាស៊ាន និងទី៤. ពង្រឹងសមត្ថភាព និងប្រសិទ្ធភាពស្ថាប័ននៃសហគមន៍សង្គម-វប្បធម៌អាស៊ាន ។
សហគមន៍សង្គម-វប្បធម៌អាស៊ាន បានដាក់ចេញអាទិភាពទាំង ៤ចំណុចខាងលើនេះ ក្នុងបំណងបញ្ជាក់ពីស្មារតីជាធ្លុងមួយរបស់អាស៊ាន ក្នុងនាមជាសហគមន៍មួយដែលមានឆន្ទៈរួម ដើម្បីទទួលជោគជ័យក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមនានាក្នុងតំបន់។ នេះបើតាមប្រសាសន៍របស់​លោកជំទាវ គឹម សេដ្ឋានី រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំក្រុមប្រឹក្សាសហគមន៍សង្គម-វប្បធម៌អាស៊ានលើកទី២៧ កាលពីថ្ងៃទី៣០ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២២ ។
លោកជំទាវ បន្តថា ស្របតាមមូលបទនេះ កិច្ចប្រជុំបានគាំទ្រយ៉ាងពេញទំហឹងលើអាទិភាពទាំងបួនរបស់សហគមន៍សង្គម-វប្បធម៌អាស៊ាន សម្រាប់ឆ្នាំ២០២២ ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ អង្គប្រជុំឯកភាពចំពោះគំនិតផ្តួចផ្តើមបង្កើតសេចក្តីណែនាំតំបន់អាស៊ានស្តីពីការបើកសាលារៀនឡើងវិញប្រកបដោយសុវត្ថិភាព ការស្តារឡើងវិញនូវការសិក្សា និងភាពធន់ក្នុងវិស័យអប់រំ ដែលជាផ្នែកមួយនៃកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងជំនះឱ្យបាននូវឧបសគ្គដែលបណ្តាលមកពីជំងឺរាតត្បាតសកលកូវីដ-១៩។
បន្ថែមលើនេះ មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់​ក្រសួងអប់រំបានឱ្យដឹងថា អង្គប្រជុំបានគូសបញ្ជាក់អំពីសារៈសំខាន់នៃការប្រកាសយកឆ្នាំ២០២២ ជាឆ្នាំនៃយុវជនអាស៊ាន តាមរយៈសេចក្តីថ្លែងការណ៍របស់ថ្នាក់ដឹកនាំអាស៊ាន។ ដោយក្នុងនោះ អង្គប្រជុំបានឯកភាពលើសំណើររបស់កម្ពុជា ក្នុងការពន្លឿនបេសកកម្មស្វែងរកការពិតក្នុងប្រទេស Timor-Leste ដែលនឹងដឹកនាំដោយឧត្តមមន្ត្រីសហគមន៍សង្គម-វប្បធម៌អាស៊ានសម្រាប់កម្ពុជា ឱ្យបានក្នុងត្រីមាសទី៣ ឆ្នាំ២០២២។ លើសពីនេះ ជំរុញលើកទឹកចិត្តឱ្យស្ថាប័ននានារបស់អាស៊ាន អញ្ជើញប្រទេស Timor-Leste ចូលរួមក្នុងគំនិតផ្តួចផ្តើម ដែលមិនពាក់ព័ន្ធនឹងការរៀបចំគោលនយោបាយ។
លោកជំទាវ ស្រួយ សុជាតិ អគ្គនាយកយុវជន នៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ដើម្បីចូលរួមអបអរសាទរខួបលើកទី៥៥ របស់អាស៊ាន និងកម្ពុជាធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះនៃកិច្ចប្រជុំកំពូលអាស៊ានលើកទី៤០ និងលើកទី៤១ នៅឆ្នាំ២០២២ នេះ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានរៀបចំគំនិតផ្តួចផ្តើម “ឆ្នាំ២០២២ ជាឆ្នាំនៃយុវជនអាស៊ាន – the Year of ASEAN Youth 2022” ។
លោកជំទាវ ស្រួយ សុជាតិ បន្ថែមថា ក្រសួងរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍អមចំនួន៤ ដោយផ្តោតទៅលើសក្តានុពល និងគំនិតច្នៃប្រតិដ្ឋរបស់យុវជនអាស៊ាន រួមមាន ទី១. កិច្ចសន្ទនាយុវជនអាស៊ានលើកទី១ ទី២. កម្មវិធីប្រកួតប្រជែងវីដេអូយុវជនអាស៊ានលើកទី៦ ទី៣. កម្មវិធីប្រកួតប្រជែងរូបថតយុវជនអាស៊ាន និង ទី៤. កម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនអាស៊ាន ២០២២ ។
គួរជម្រាបជូនថា អង្គប្រជុំកត់សម្គាល់ដោយការពេញចិត្តនូវឯកសារលទ្ធផលចំនួន៣៥ ដែលត្រូវបានបង្កើតឡើងក្នុងកំឡុងពេលនៃភាពជាប្រធានសហគមន៍សង្គម- វប្បធម៌អាស៊ានរបស់កម្ពុជា។ កាលពីថ្ងៃទី៣០ ខែមីនាកន្លងទៅ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងជាប្រធានក្រុមប្រឹក្សាសហគមន៍សង្គម-វប្បធម៌អាស៊ាន (ASCC Council Chair) បានដឹកនាំកិច្ចប្រជុំក្រុមប្រឹក្សាសហគមន៍សង្គម-វប្បធម៌អាស៊ានលើកទី២៧ ៕